Wszystko się stało

W.A.B.
2017-04-26
2017-04-26
postapo postapokalipsa

Wow! Książka fenomenalna i bardzo wciągająca. Historia wbija w fotel i chciałoby się więcej... Daje do myślenia i stawia przed pytaniem "co by było gdyby?". Odpowiedź dostajemy na tacy i jest ona bardzo prawdopodobna choć jednocześnie nierealna.
Minus za styl i nieprzyjemną składnię w początkowej części i brak wyjaśnienia jak co TEGO doszło.

Ta książka jest po prostu słaba. Zarówno pod względem fabuły, jak i pod względem językowym. Jest chaotyczna, z wplecionymi elementami pseudo-intelektualnych rozmyślań na temat życia czy religii. Nie polecam, szkoda czasu.

Pomysł świetny, wykonanie takie sobie.
Liczyłam na opis trudnego życia w nowej rzeczywistości, walki o przetrwanie i prób wyjaśnienia tego, co się właściwie stało, a dostałam.... no właśnie. Przez praktycznie całą książkę główna bohaterka przebywa w domu (wyjątkiem jest kilka sytuacji, gdy idzie po ryby, jedzie do miasta oraz zakończenie) i opisuje swoje codzienne życie. Odniosłam wrażenie, że ma ona dostęp do wszystkiego, co jest niezbędne do przeżycia. Nie rozumiem też, co na celu miały opisy z przeszłości, które moim zdaniem nie zmieniają nic. No i zakończenie... było po prostu złe. Z plusów mogę wymienić tylko to, że opisy życia podczas tej katastrofy były przejmujące, czasami nawet odrażające, co mnie osobiście się podobało.

Pomysł świetny, wykonanie takie sobie.

WSZYSTKO SIĘ STAŁO
@joannamucha
@wydawnictwo_wab

"Normalny? Uważasz, że tamten świat był normalny? Gdzie byłaś w tym świecie, jak wyrzynali ludzi tysiącami, jak dzieci ustawiali jako żywe tarcze? Jak handlowali dziewczynkami jak żywym towarem? Ja Ci powiem gdzie byłaś. Siedziałaś przed lustrem i zakładałaś kolczyki z diamentami, które jakiś facet w dupie wyniósł z kopalni, żeby przeżyć! Świat zbudowany był na pasozytnictwie, wielkim, zinstytucjonalizowanym, systemowym pasozytnictwie!!! "

Tej książki niewiem do jakiego gatunku powinnam dodać, zapowiadała się tak spokojnie, oto zwykła obyczajówka. A jednak... POWALA.
W jednej chwili świat i cała ludzkość cofa się do epoki człowieka pierwotnego. W którym cieższko odnalesc człowieka, za to na każdym kroku możemy spotkać dzikie watachy psów, jak i przede wszystkim dzikich ludzi. Zostały tylko dwie kobiety - Anna i Teresa. I gdyby nie Teresa - która od dziecka wychowywała się na wsi i umiała wszystko wychodować, Anna by nie przetrwała. A jednak nawet wtedy gdy Anna zostaje już sama trwa nadal, z nadzieją na na lepsze jutro. Ale czy jej się to uda?

Jest to literacki debiut autorki, w którym obraz świata po katastrofie, kryje pytanie o naturę człowieczeństwa oraz cywilizacji.
Świetna!!!.
Ja czekam na kontynuację, a was serdecznie zapraszam do poznania tej historii.

WSZYSTKO SIĘ STAŁO
@joannamucha
@wydawnictwo_wab

Książkę pochłonęłam w jedno popołudnie. Dla mnie 10. Dawno nie czytałam niczego tak wciągającego. Historia nieoczywista, dającą do myślenia...

Wyobrażacie sobie cofnąć się z czasów współczesnych do epoki, w której człowiek nie przypomina istoty rozumnej, a raczej zwierzę kierujące się instynktem?

Właśnie w takiej sytuacji znalazła się Anna wraz z Teresą, które jako jedyne (?) pozostały sobą w wersji teraźniejszej. Zderzenie z nową rzeczywistością jest szokujące i należy zadbać o swój byt...

Przyznam, że tematyka mnie zaintrygowała! To niesamowite zderzenie dwóch światów oraz ludzi i "ludzi" od początku nakłania do własnych przemyśleń. W książce spotykamy się głównie z perspektywą Anny, która opowiada o aktualnych czasach w formie pamiętnika, więc mamy wrażenie, jakbyśmy jej towarzyszyli, poznajemy także jej swoiste lęki i nadzieje.

Czujemy wraz z nią samotność, strach, bagaż przeszłości, i pragnienie powrotu do wcześniejszego porządku. Widzimy jak zachowują się "dzicy" i przeraża nas ich pierwotność, rozmyślamy nad istotą człowieczeństwa w ogóle. Zastanawiamy się też nad sensem własnego istnienia oraz Boga, a każdy dzień przyprawia nas o masę pracy, którą trzeba wykonać wykonać, aby przeżyć.

"Wszystko się stało" jest debiutem, który czyta się bardzo dobrze. Ma czasem luki w historii, niekiedy wkrada się chaos albo elementy niekoniecznie wkomponowujące się w całość. Końcówka choć nabiera tempa, to nieco rozczarowuje, zwłaszcza gdy nie odpowiada na pytania, które są z nami od początku powieści. Ale poza tymi kwestiami, książka porusza w nas różne refleksje, i myślę, że samym tym się broni.

Przyznam, że tematyka...

Zawiedziona jestem. To był tak wspaniały pomysł na fabułę i został zmarnowany. Po pierwsze, nie było nawet słówka wspomniane o tym jak do tego doszło. Po drugie, co miały na celu te sceny z przeszłości? Zakończenie - nijakie. Niektórych zachowań głównej bohaterki też nie potrafię zrozumieć.

Wbrew zapewnieniom autorki to tak naprawdę nic się nie stało w tej książce. Pierwsza połowa była niesamowicie nudna i nie wnosiła nic konkretnego do fabuły. Być może czytelnik miał tutaj zżyć się z główną bohaterką, ale mnie te pierwsze rozdziały całkowicie zniechęciły do dalszego czytania. W połowie zaczyna się rozkręcać i moja ciekawość zwyciężyła. Bardzo chciałam wiedzieć, dlaczego tak jest i zastanawiało mnie, jak dalej potoczy się akcja ponieważ główna bohaterka zaczynała zawierać relacje z nieznajomymi przybyszami. Gdy w końcu zaczynałam zmieniać zdanie co do książki, to się tak po prostu skończyła. To słaby, moim zdaniem nieudany debiut literacki.

Książka napisana przyjemnym w odbiorze językiem, co powoduje że czyta się ją szybko, a to duży plus.

Bohaterów pojawia się wielu, nie do końca są dobrze opisani, ciężko było mi się z kimkolwiek tam zżyć. Nie odczuwałam też emocji bohaterów, co jest dużym minusem.

Fabuła zapowiadała się ciekawa, w rzeczywistości jednak lekko nudna. Zakończenie jak dla mnie nijakie, wręcz urywa historię w połowie. Od połowy jest to wyliczanie tego co Anna zrobiła, anie prawdziwa historia. Jak dla mnie początek był najlepszy, środek jeszcze ujdzie, ale końcówka jak dla mnie totalnie popsuta. Dużym minusem jest też to, że jesteśmy wrzuceni w środek fabuły, nie wiedząc tak naprawdę czemu ten świat wygląda tak, a nie inaczej. W książce zdecydowanie brakowało mi wytłumaczenia tego, dlaczego ten świat tak wygląda.

Jak dla mnie ta książka miała potencjał, jednak autorce ten pomysł nie wyszedł. Mam więcej rzeczy które mi się nie podobały niż tych, które mnie urzekły. Czytanie tej książki nie było dla mnie przyjemne i skończyłam ją tylko dlatego, że czyta się szybko, a ja wierzyła że może zakończenie okaże się niesamowite.

Nawet dobrze się czyta, bardzo szybko. Minusem jest koniec książki, zbyt szybko została zakończona historia. Nie do końca wiadomo w jaki sposób ludzie zaczęli być "dzicy".

• Mam do przeczytania

Dodaj cytat z książki Wszystko się stało