Most nad niespokojną wodą

Wydawnictwo: Ridero
rameaatti

Do Ethom, niewielkiego miasteczka położonego pośród malowniczych pól, przybywa niecodzienny gość - Skrytobójca Ranayart Lehet Aszra-Shinal Mehul-al-Salam. Przyjmuje tam osobliwe zlecenie, zgadzając się wyruszyć do Lehom, owianego legendami miasta, wokół którego zaczyna gromadzić się coraz więcej upiornych tajemnic. Dwa lata wcześniej, w eldoriańskim Mandaradzie, lord Tangran prowadzi zaciekłe...

Dwa lata wcześniej, w eldoriańskim Mandaradzie, lord Tangran prowadzi zaciekłe spory z mieszczanami i dostojnikami, którym nie odpowiada niepokorne usposobienie bogacza, odbiegające od arystokratycznego etosu. Obracając się w towarzystwie kilku wysoko postawionych przyjaciół, Tangran zaczyna zauważać niepokojące zwiastuny wiszącego nad jego krajem widma wojny.
W międzyczasie w północnym Hardaganie młody kapłan Moonrå pnie się coraz wyżej w religijnej hierarchii, stopniowo zatracając się w obłudnych dogmatach i uczestnicząc w niesprawiedliwych mordach kobiet oskarżanych o czary, które według jego wiary nie mają prawa do magicznego daru. Zmagając się z własnym wnętrzem, pod wpływem nieznajomej więźniarki młodzieniec stara się uratować swą duszę od kompletnego zepsucia.

źródło opisu: Ridero, 2017

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Mikołaj Cedro | 2017-04-28
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Wszystkim zastanawiającym się nad kupnem/przeczytaniem książki mogę powiedzieć, że zdecydowanie warto. Język, który na początku wydaje się specyficzny w miarę przyzwyczajenia staje się atutem, pozwalającym na lepsze wyobrażenie sobie przedstawionych sytuacji. Mimo, iż sam nie jestem największym fanem tego typu fantasy z niecierpliwością czekam na kontynuację, w szczególności wątku Moonry. Na pochwałę zasługuje fakt, iż autor opisując przygody bohaterów, pod osłoną samych wydarzeń pozwala nam także odkryć całą gamę osobowości, które krok po kroku stają się nam bliższe, lepiej je rozumiemy. Fakt ten bardziej niż cokolwiek w mojej opinii powoduje, iż kolejne strony czyta się z zażartą ciekawością.
Cała książka zdecydowanie na plus, autorowi życzę jak najlepszego odbioru!

Wajmera | 2017-10-14

O ,,Moście nad niespokojną wodą`` dowiedziałam się właściwie przypadkiem. Ot, zobaczyłam plakat i stwierdziłam, że skoro w końcu mamy w Wałbrzychu kogoś kto pisze, interesujące mnie rzeczy, pójdę na spotkanie autorskie. Pisarzowi rozgadanie zajęło trochę czasu, ale po nim zaczął opowiadać jak najęty o ,,Moście...`` i o pisaniu ogólnie. Koniec, końców zdecydowałam się na zakup.
Cóż powiedzieć- prolog wprawił mnie w niemałe osłupienie. Bynajmniej nie z powodu fascynującej akcji. Po prostu jest napisany stylem wprost porażającym. Stwierdzenie to poprę jednym z najpiękniejszych zdań- ,,Przestań udawać, że cię tam nie ma (...) Mam dobry wzrok i wypatrzyłam cię z daleka, choć twa czarna suknia skrywała cię przede mną w cieniu. Chodźże, tym razem ty będziesz szukać mnie``. Na szczęście w reszcie książki, dialogi brzmią naturalniej. Jakoś przez ten fragment przebrnęłam i muszę przyznać , ze było warto.
,,Most...`` ma nie tyle ciekawą fabułę...

Archi1997 | 2017-03-28
Przeczytana: 21 marca 2017

Mimo że początkowo język może wydawać w pewien sposób niecodzienny po krótkim czasie ta konwencja przypada do gustu a stopniowo rozwijająca się fabuła wciąga czytelnika coraz bardziej i bardziej, tak że nie zauważa kiedy przewraca ostatnią stronę. Przedstawione historie trzech całkowicie odmiennych charakterem bohaterów są osadzone w świetnie opisanym świecie. To wszystko składa się na opowieść w którą czytelnik wczuwa się całym sobą jakoby sam w tym uczestniczył. Gorąco polecam wszystkim fanom niebanalnej literatury pełnej zaskakujących zwrotów akcji na pewno się nie zawiodą.

Heledorn | 2017-10-28
Przeczytana: 07 lipca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

#include
{ SPOILER!!!}

RANAYART nie zabije nikogo!!!
TANGRAN UCIEKNIE!!!
MOONRÅ zdradzi Arcykapłana!!!

Pan_Poeta | 2017-10-26

Dobra pozycja. Co prawda przydałby się w paru miejscach bardziej spostrzegawczy edytor, bo można czasem znaleźć takie kwiatki, jak to, że z pyska konia wydobywały się "kolejne porcje piany", albo skoki przez całą karczmę, których nikt nie zauważył. Warto jednak zauważyć tutaj, że jest to niejaki debiut literacki oraz autor jest stosunkowo młody, więc na pewno będzie się jeszcze rozwijał. Z plusów napiszę, że książka ma ciekawą kompozycję oraz jest również interesująca pod kątem psychologicznym. Poszczególne wątki nie są równe i czasem miałem wrażenie, że któryś jest najlepszy, po czym w innym zdarzyła się rzecz, która nakłoniła mnie do zmiany zdania. Podsumowując myślę, że jest to książka warta przeczytania w celu wyrobienia sobie o niej własnej opinii.

wiiicka | 2017-04-27

Wciągająca, jak najbardziej intrygująca, dająca poczucie że może podążyć właściwie w każdym kierunku. Świetnie zapowiadający się autor.

Wrnk | 2017-11-03
Przeczytana: wrzesień 2017

Plusem powieści zdecydowanie jest wyjątkowy język, który dla mnie od początku stanowił zaletę i pomagał mi "wgryźć się" w książkę.
Świat przedstawiony również zasługuje na pochwałę - każdy szczegół jest bardzo dopracowany i zdecydowanie wpływa na spojenie tej wielowątkowej powieści w całość.
Sięgając jednak po tę książkę, określoną mianem fantastyki, spodziewałam się... fantastyki, której było dla mnie za mało - tak naprawdę dopiero pod koniec powieści pojawiają się elementy, które potwierdzają, iż nie jest to jedynie akcja osadzona w para-średniowiecznym świecie, a właśnie fantastyka.
Bohaterowie, według mnie, potrzebują jeszcze trochę dopracowania - zdecydowanie nie są to papierowe postaci o jednej cesze charakteru, ale wciąż brakowało mi w nich "czegoś więcej" - może wynika to z faktu, że wielokrotnie zachowywali się w sposób, którego kompletnie nie rozumiałam. Z tego powodu nie byłam w stanie na dłużej polubić ani zidentyfikować się z żadnym z nich.
Mimo wypisanych powyżej...

Shariven | 2017-11-17