Most nad niespokojną wodą

Okładka książki Most nad niespokojną wodą Mikołaj Buczel
Okładka książki Most nad niespokojną wodą
Mikołaj Buczel Wydawnictwo: Ridero fantasy, science fiction
Ridero
2017-03-20
2017-03-20

Plusem powieści zdecydowanie jest wyjątkowy język, który dla mnie od początku stanowił zaletę i pomagał mi "wgryźć się" w książkę.
Świat przedstawiony również zasługuje na pochwałę - każdy szczegół jest bardzo dopracowany i zdecydowanie wpływa na spojenie tej wielowątkowej powieści w całość.
Sięgając jednak po tę książkę, określoną mianem fantastyki, spodziewałam się... fantastyki, której było dla mnie za mało - tak naprawdę dopiero pod koniec powieści pojawiają się elementy, które potwierdzają, iż nie jest to jedynie akcja osadzona w para-średniowiecznym świecie, a właśnie fantastyka.
Bohaterowie, według mnie, potrzebują jeszcze trochę dopracowania - zdecydowanie nie są to papierowe postaci o jednej cesze charakteru, ale wciąż brakowało mi w nich "czegoś więcej" - może wynika to z faktu, że wielokrotnie zachowywali się w sposób, którego kompletnie nie rozumiałam. Z tego powodu nie byłam w stanie na dłużej polubić ani zidentyfikować się z żadnym z nich.
Mimo wypisanych powyżej minusów z niecierpliwością czekam na kolejną część. Mam nadzieję że rozwinie się w nich poruszony w prologu wątek Hany i Aileen, który zaintrygował mnie najbardziej. : )

#include
{ SPOILER!!!}

RANAYART nie zabije nikogo!!!
TANGRAN UCIEKNIE!!!
MOONRÅ zdradzi Arcykapłana!!!

#include
{ SPOILER!!!}

RANAYART nie zabije nikogo!!!
TANGRAN UCIEKNIE!!!
MOONRÅ zdradzi Arcykapłana!!!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dobra pozycja. Co prawda przydałby się w paru miejscach bardziej spostrzegawczy edytor, bo można czasem znaleźć takie kwiatki, jak to, że z pyska konia wydobywały się "kolejne porcje piany", albo skoki przez całą karczmę, których nikt nie zauważył. Warto jednak zauważyć tutaj, że jest to niejaki debiut literacki oraz autor jest stosunkowo młody, więc na pewno będzie się jeszcze rozwijał. Z plusów napiszę, że książka ma ciekawą kompozycję oraz jest również interesująca pod kątem psychologicznym. Poszczególne wątki nie są równe i czasem miałem wrażenie, że któryś jest najlepszy, po czym w innym zdarzyła się rzecz, która nakłoniła mnie do zmiany zdania. Podsumowując myślę, że jest to książka warta przeczytania w celu wyrobienia sobie o niej własnej opinii.

O ,,Moście nad niespokojną wodą`` dowiedziałam się właściwie przypadkiem. Ot, zobaczyłam plakat i stwierdziłam, że skoro w końcu mamy w Wałbrzychu kogoś kto pisze, interesujące mnie rzeczy, pójdę na spotkanie autorskie. Pisarzowi rozgadanie zajęło trochę czasu, ale po nim zaczął opowiadać jak najęty o ,,Moście...`` i o pisaniu ogólnie. Koniec, końców zdecydowałam się na zakup.
Cóż powiedzieć- prolog wprawił mnie w niemałe osłupienie. Bynajmniej nie z powodu fascynującej akcji. Po prostu jest napisany stylem wprost porażającym. Stwierdzenie to poprę jednym z najpiękniejszych zdań- ,,Przestań udawać, że cię tam nie ma (...) Mam dobry wzrok i wypatrzyłam cię z daleka, choć twa czarna suknia skrywała cię przede mną w cieniu. Chodźże, tym razem ty będziesz szukać mnie``. Na szczęście w reszcie książki, dialogi brzmią naturalniej. Jakoś przez ten fragment przebrnęłam i muszę przyznać , ze było warto.
,,Most...`` ma nie tyle ciekawą fabułę ( mam wrażenie , że jest dopiero wstępem do serii) , co założenie. Otóż, każdy z bohaterów jest przedstawicielem innego enneatypu. Tutaj muszę naturalnie wyjaśnić czym jest enneagram. Najprościej mówiąc - służy on do określania charakterów i jest podzielony na 9 osobowości ( ,,ennea`` to greckie dziewięć , gdyby komuś nie chciało się sprawdzić w internecie).
Ciekawy jest także motyw Hany, ale nie chcę za dużo spoilować , w związku z czym nie wyjaśnię tego stwierdzenia. Musicie sami przeczytać. ( Nie ma to jak bezczelna reklama). A tak naprawdę za dużo wyjaśnień jeszcze nie ma , a sama postać występuje jedynie w prologu i epilogu.
Żeby nie było tak kolorowo, muszę wytknąć także wady. Trójka bohaterów, jest bowiem jednocześnie wadą i zaletą. Żadnemu z nich nie jest poświęcone zbyt dużo czasu, przez co nie byłam w stanie żadnego z nich polubić czy się do niego przywiązać. Dochodzą do tego niezbyt trafione dialogi. Nie chodzi mi o tłumaczony przez niemal wszystkich recenzujących styl, gdyż ten akurat (po prologu) mi nie przeszkadzał. Mówię bardziej o, przykładowo, scenach ,w których mający mord w oczach bohater mówi jakby dyskutował ( oczywiście, nie na trzeźwo) z kumplem o sensie życia, a staruszek żyjący na bagnach wyraża się jak hrabia. Mam nadzieję, iż w kolejnych książkach kwestia ta, będzie lepiej ujęta.
Mimo wszystko na następną część czekam, gdyż seria zapowiada się naprawdę dobrze, a poprawę stylu widać praktycznie z rozdziału na rozdział. A poza tym niczym Tangran popłynę pod prąd i powiem, że najbardziej czekam nie na Moonrę, lecz na Ranayarta, bo to ten bohater ma aktualnie największą szansę, na ciekawe rozwinięcie.

Wszystkim zastanawiającym się nad kupnem/przeczytaniem książki mogę powiedzieć, że zdecydowanie warto. Język, który na początku wydaje się specyficzny w miarę przyzwyczajenia staje się atutem, pozwalającym na lepsze wyobrażenie sobie przedstawionych sytuacji. Mimo, iż sam nie jestem największym fanem tego typu fantasy z niecierpliwością czekam na kontynuację, w szczególności wątku Moonry. Na pochwałę zasługuje fakt, iż autor opisując przygody bohaterów, pod osłoną samych wydarzeń pozwala nam także odkryć całą gamę osobowości, które krok po kroku stają się nam bliższe, lepiej je rozumiemy. Fakt ten bardziej niż cokolwiek w mojej opinii powoduje, iż kolejne strony czyta się z zażartą ciekawością.
Cała książka zdecydowanie na plus, autorowi życzę jak najlepszego odbioru!

Wciągająca, jak najbardziej intrygująca, dająca poczucie że może podążyć właściwie w każdym kierunku. Świetnie zapowiadający się autor.

Mimo że początkowo język może wydawać w pewien sposób niecodzienny po krótkim czasie ta konwencja przypada do gustu a stopniowo rozwijająca się fabuła wciąga czytelnika coraz bardziej i bardziej, tak że nie zauważa kiedy przewraca ostatnią stronę. Przedstawione historie trzech całkowicie odmiennych charakterem bohaterów są osadzone w świetnie opisanym świecie. To wszystko składa się na opowieść w którą czytelnik wczuwa się całym sobą jakoby sam w tym uczestniczył. Gorąco polecam wszystkim fanom niebanalnej literatury pełnej zaskakujących zwrotów akcji na pewno się nie zawiodą.

• 2017

Dodaj cytat z książki Most nad niespokojną wodą