7 (2 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Łódź
literatura piękna
Wielebny

Fascynacje to książka nie o samej o Łodzi, choć można w niej znaleźć fragmenty poświęcone miastu, które niegdyś nazywano stolicą włókniarzy. Autor z dość dużą swobodą wplata mało znane lub znane tylko niewielkiej grupie osób ciekawostki o dawnej Łodzi. Fascynacje to powieść nie o miłości, chociaż miłość i namiętność mocno zaznaczają się w życiu głównego bohatera Tomasza Rudo-Wolskiego –...

Fascynacje to powieść nie o miłości, chociaż miłość i namiętność mocno zaznaczają się w życiu głównego bohatera Tomasza Rudo-Wolskiego – profesora uczelni artystycznej, znanego muzyka. Zainspirowany historią zagadkowej miłości 60-letniego francuskiego malarza Forastero i 16-letniej, zjawiskowo pięknej Julity, postanawia, nieoczekiwanie nawet dla siebie, zgłębić, na ile fikcja literacka przesłania rzeczywistość. Podróż w świat Forastero i Julity dostarcza mu wielu wrażeń, którymi dzieli się z czytelnikami.

Fascynacje to powieść refleksyjna – skłania do zastanowienia się nad życiem jej bohaterów. Jakkolwiek autor opisuje wydarzenia z ostatnich lat, a właściwie z kilku miesięcy, to czytelnik poznaje też czasy minione, nie gubiąc głównego wątku powieści. Różnorodność opisywanych zdarzeń, zaskakujące zwroty akcji i ciekawie zbudowane postaci to niewątpliwie dodatkowe walory powieści.

źródło opisu: www.km.com.pl

źródło okładki: www.km.com.pl

Kasia | 2019-03-31
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Nie sposób zgodzić się z opinią poprzednika.
Książka jest wyjątkowa, wyjątkowo nastrojowa. Zawiera liczne opisy ciekawych, miejsc i zdarzeń, jednak pomimo ilości czyta się niezwykle lekko i przyjemnie. Historia opisana w książce także intrygująca, po przeczytaniu liczę, że autor pokusi się o kontynuację. Historia idealna, nie zbyt długa i pozostawiająca niedosyt, nie przeciagnieta. Moja uwagę przykul także język wykorzystany w książce, pięknie napisana, ale to charakterystyczne dla tego autora - polecam nowe wydawnictwo - Reflesenty Mieczysława Zynera. O ile przy fasycynacjach można odnieść wrażenie, że to książka głównie kobieca, tak Reflesenty to mocne pióro. Fascynacje to książka porywająca, odrywajaca od rzeczywistości i idealna na odprezajacy wieczór... Piękna.

bloodymystery | 2019-01-06
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

reflesenty oraz wiersze w cieniu

Wielebny | 2018-09-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Łódź
Przeczytana: 22 września 2018

Nudna, sztampowa, zupełnie niewarta uwagi. Główny bohater to puszczalski kompozytor i profesor po pięćdziesiątce, który jest powszechnie lubiany i doceniany zawodowo. Cała fabuła opiera się właściwie na jego płytkich rozmyślaniach dotyczących, z którą kobietą byłoby mu lepiej. Sam język stosowany w powieści jest bardzo sztywny, a niektóre opisy totalnie nic nie wnoszą.
Jedyne co zasługuje na uwagę, to fragmenty związane z Łodzią. To jednak też niekiedy czyta się jak kiepską publicystykę, w której autor ocenia, co władze miasta zrobiły dobrze, a co źle.