Monte Cassino-nowe spojrzenie. Niepotrzebna bitwa?

Wydawnictwo: Bellona
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
malena

MY, POLACY, SKŁONNI JESTEŚMY MYŚLEĆ O MONTE CASSINO WYŁĄCZNIE W KONTEKŚCIE LEGENDARNEGO SZTURMU ŻOŁNIERZY GENERAŁA ANDERSA. Ale atak Polaków to ostatnie, uwieńczone zwycięstwem, ogniwo wielomiesięcznej kampanii i kilkukrotnych bezowocnych natarć aliantów. Autorzy na samym początku zapowiadają, że chodzi im o nową analizę bitwy o Monte Cassino oraz marsz na Rzym, którego była częścią "przez...

Autorzy na samym początku zapowiadają, że chodzi im o nową analizę bitwy o Monte Cassino oraz marsz na Rzym, którego była częścią "przez pryzmat osobowości dowódców". I ci dowódcy nie wszyscy są u nich bohaterami. Niewątpliwą zaletą jest przedstawienie drugiej strony, szczególnie znowu dowódców, nie jako krwawych i fanatycznych zbrodniarzy, tylko jako ludzi na swój sposób rozsądnie planujacych, mających jakąś koncepcję obrony, jakieś cele militarne oraz nie poprzestających na desperackim stawiamiu oporu silniejszemu przeciwnikowi. W jakimś sensie ta desperacka obrona była też Niemcom do czegoś potrzebna. Jest oczywiście też i o spadochroniarzach broniących opactwa.

źródło opisu: Bellona, 2017

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8996

Emperor1983 | 2017-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Świetne uzupełnienie tematu o Monte Cassino, głównie analizujące sposób dowodzenia i jego wpływ na przebieg kampanii. Poruszono problem prowadzenia wojny w koalicji i dość szczegółowo opisano działania alianckiego lotnictwa na froncie włoskim. Nie polecam jeśli nie ma się choć podstawowej wiedzy o temacie. Dla mnie była świetnym uzupełnieniem do książki Matthew Parkera "Monte Cassino".

Wilku | 2017-06-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia, 2017