Monte Cassino-nowe spojrzenie. Niepotrzebna bitwa?

Okładka książki Monte Cassino-nowe spojrzenie. Niepotrzebna bitwa? Harper Glyn, John Tonkin-Covell
Okładka książki Monte Cassino-nowe spojrzenie. Niepotrzebna bitwa?
Harper GlynJohn Tonkin-Covell Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2017-04-20
2017-04-20

26/2024

Duet autorów postawił sobie za cel zbadanie kwestii czy aby uporczywe forsowanie niemieckich umocnień pod Monte Cassino miało sens i uprzedzając od razu przedstawiają solidne dowody na poparcie swoich tez.

Monte Cassino było najsilniejszym miejscem linii Gustawa. Alianci szturmowali niemieckie pozycje czterokrotnie od stycznia do maja 1944. I na dobrą sprawę wszystkie spaliły na panewce. Co prawda podczas czwartego szturmu, kiedy to głównymi bohaterami byli żołnierze 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa udało się zdobyć ruiny klasztoru, ale dokonano tego tylko dlatego, że Niemcy zagrożeni zamknięciem w kotle przez Francuzów wycofali się.

Autorzy udowadniają także, że decyzja o zbombardowaniu miasta Cassino i klasztoru na wzgórzu o tym samej nazwie w marcu 1944 była fatalnym błędem. Bombardowanie zamiast pomóc, to tylko skomplikowało życie atakującym wojskom. Nie ulega wątpliwości, że ruiny były o wiele bardziej wdzięcznym terenem do prowadzenia obrony przez Niemców. Innym niepodważalym nfaktem jest fatalna koordynacja, która zniweczyła chwilowy atut jakim był chaos u Niemców, zaraz po potężnej pożodze. Uderzenie lądowe nastąpiło dopiero kilka dni później, dzięki czemu Niemcy mieli wiele czasu na opanowanie sytuacji. Osobną kwestią jest aspekt moralny zbombardowania bardzo ważnego miejsca nie tylko religijnego, ale kulturalnego, co do którego nie było nawet 100% pewności, że Niemcy używają go niezgodnie z prawem.

Największym antybohaterem książki jest Mark Clark, amerykański generał odpowiedzialny za szereg klęsk wojsk alianckich we Włoszech w latach 1943-44. To na nim spoczywa odpowiedzialność za zbombardowanie wyżej wymienionego klasztoru. Także Clark pozwolił niemieckiej 10 Armii uporządkowanie się wycofać tylko dlatego, żeby przejść do historii jako zdobywca Rzymu, co finalnie osiągnął, ale paradoksalnie zamiast zapisać się złotymi zgłoskami w dziejach jest przez historię traktowany jednoznacznie negatywnie.

Bitwa o Monte Cassino dla autorów jest przyczynkiem do ukazania, że front włoski, mimo, że na uboczu najbardziej „medialnych” operacji II wojny światowej, to był swoistym ewenementem. Jak podają Harper i Tonkin-Covell na Półwyspie Apenińskim walczyły jednostki z 26 państw świata. Od USA, Kanady, przez Wielką Brytanię, Francję (i jej elitarne jednostki marokańskie i algierskie),Polskę, Grecję, Południową Afrykę, Indie, aż kończąc na Australii i Nowej Zelandii, wymieniając tylko te najistotniejsze. Operowanie w ramach wojny w tak zróżnicowanej koalicji było bardzo utrudnione. Sytuację dodatkowo utrudniał fakt ostrych tarć pomiędzy sojusznikami. Szczególnie gorąco było na linii Brytyjczycy—Amerykanie.

Książka jest bardzo rzeczowa. Autorzy nie „leją wody”, tylko w oparciu o bardzo bogaty materiał źródłowy potwierdzają w sposób wyczerpujący swoje tezy. Pozycja jest też pozbawiona warstwy emocjonalnej i jest bardzo obiektywna. Mark Clark, który z pewnością nie był najlepszym dowódcą II wojny światowej jest przedstawiony także z pozytywnych stron. Tak samo jest z innymi aspektami, co jest dla mnie bardzo istotnym aspektem w książkach historycznych

26/2024

W końcu poznałem kulisy historii jednej z ważniejszych bitew na ziemi włoskiej. Wyjaśnienia dotyczące roli Polskich żołnierzy wskazują na złożoność ich wagi.

kulisy, tło i różne aspekty związane z bitwą o Monte Cassino (cztery bitwy). przedstawienie dowódctwa ( gen.Mark Clark egoistyczny zapatrzony w siebie palant),opis lotnictwa i jego roli w całej kampanii, kwestia zniszczenia klasztoru i związane z tym kontrowersje. Po macoszemu potraktowano udział Polaków 2 Korpus Polski gen.Władysława Andersa (raptem kilka stron) Jeśli ktoś chce poczytać o heroicznej walce i zajęciu ruin klasztoru przez Polaków to nie ta książka.

Ciekawa. Porusza mało znane aspekty. Podtytuł; "Niepotrzebna bitwa?" określa zakres poruszanych tematów. Warto się zapoznać. Gdyby jeszcze wszystkie te szkice i mapki były bardziej czytelne.

Świetne uzupełnienie tematu o Monte Cassino, głównie analizujące sposób dowodzenia i jego wpływ na przebieg kampanii. Poruszono problem prowadzenia wojny w koalicji i dość szczegółowo opisano działania alianckiego lotnictwa na froncie włoskim. Nie polecam jeśli nie ma się choć podstawowej wiedzy o temacie. Dla mnie była świetnym uzupełnieniem do książki Matthew Parkera "Monte Cassino".

• Druga Wojna Światowa
  • Wojny światowe
  • II wojna światowa 1939-1945

Dodaj cytat z książki Monte Cassino-nowe spojrzenie. Niepotrzebna bitwa?