Robin: Year One
batman, robin, dc, superbohaterowie
komiksy
MuMin84

Dick Grayson jako pierwszy przywdział maskę i barwny strój Cudownego Chłopca. Osierocony w wyniku porachunków mafijnych trafił pod skrzydła Batmana i jego alter ego, Bruce'a Wayne'a. Mroczny Rycerz wyszkolił go na swojego partnera w walce ze zbrodnią - młodego akrobatę Robina. Pierwsze patrole Graysona u boku Mrocznego Rycerza na dachach Gotham okazały się chrztem bojowym.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Własne

The_5nake | 2017-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2017

Robin: Rok pierwszy zaskoczył mnie. Przede wszystkim nie jest to historia typu origin, na które mam alergię, a opis początków cudownego chłopca. Komiks pokazuje bohatera jak osobę, która nie jest juz tylko giermkiem Batmana, a pełnoprawnym bohaterem, który potrafi sam o siebie zadbać i pokonać niejednego, poważnego przeciwnika. W 'Roku pierwszym' dostajemy również kilka postaci, które nie są popularne (jak Shrike), a przewijają się jednak na stronach DC.
Kolejnym plusem jest niewątpliwie narracja prowadzona przez Alfreda. Nie ma tutaj zbędnych i bezsensownych komentarzy, a jedynie upust emocji kamerdynera. No i to co spodobało mi się najbardziej - rysunki! Prosta kreska, która oddaje każdy detal, ale z przymrużeniem oka. Patrząc na karty tego komiksu od razu widzimy kadry z serialu telewizyjnego z Adamem Westem w roli Batmana. Charakterystyczne 'krótkie uszy' stroju nietoperza, 'elfie' buty Robina i oldschoolowy Batmobil. Ten komiks to jak podróż w czasie do dzieciństwa.
Za minus...

Piotr | 2017-08-12
Na półkach: Przeczytane, Komiksy, WKKDC

Komiks robi dobrze kilka ważnych rzeczy. Po pierwsze jest to historia z początków działalności Robina, ale nie jest to origin story. Nie ma więc kolejnego tłumaczenia "czemu Robin jest Robinem", przez co komiks nie jest nużący dla każdego kto zna tą historię (a nie ukrywajmy- większość zna tą historię). Po drugie, podoba mi się narracja - nie ma przydługich niepotrzebnych dialogów - jeśli ktoś coś mówi, jest to istotne i nie ma wodolejstwa. Po trzecie - rysunki. Minimalistyczne, proste ale podkreślające klimat i pasujące jak ulał.

Nie jest to jednak komiks, który by mnie jakoś rzucił na kolana. To dosyć prosta i stereotypowa historia z dosyć przewidywalną fabułą. Owszem, komiks jest fajnie napisany i wydaje się być na tyle samoświadomy swojej sztampowości, że nie ciągnie fabuły niepotrzebnie. Dalej jednak nie jest to jakieś wielkie arcydzieło.

Pomimo wszystko, poleciłbym jako dosyć proste i przyjemne czytadło. I nic więcej.

Nightwolf | 2017-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2017