Batman: A Death in the Family
komiksy
Jacob

Tom 9 Śmierć w rodzinie Pierwotnie wydano w zeszytach Batman #426-429, grudzień 1988 - styczeń 1989 W ręce Jokera wpada broń jądrowa, którą planuje sprzedać terrorystom. Kiedy Batman próbuje zapobiec kataklizmowi na Bliskim Wschodzie, jego nowy pomocnik Robin (Jason Todd) wyrusza, by odnaleźć swoją prawdziwą matkę. W celu zapobieżenia straszliwej katastrofie Dynamiczny Duet znów się...

Tom 9
Śmierć w rodzinie
Pierwotnie wydano w zeszytach Batman #426-429,
grudzień 1988 - styczeń 1989

W ręce Jokera wpada broń jądrowa, którą planuje sprzedać terrorystom. Kiedy Batman próbuje zapobiec kataklizmowi na Bliskim Wschodzie, jego nowy pomocnik Robin (Jason Todd) wyrusza, by odnaleźć swoją prawdziwą matkę. W celu zapobieżenia straszliwej katastrofie Dynamiczny Duet znów się zjednoczy. Historia ta, napisana z okazji pięćdziesiątej rocznicy pojawienia się Batmana, jest jedną z najgłośniejszych opowieści o Mrocznym Rycerzu. Batman i Robin stają do ostatecznej rozgrywki z Jokerem, a czytelnicy sami decydują, czy Robin przeżyje.

Zeszyt Batman #366
Pierwsze wydanie w grudniu 1983 roku.

Debiut Jasona Todda w roli Robina. Nowy Pomocnik Batmana zjawia się u jego boku, by rozstrzygnąć o wyniku walki z Jokerem w Gwatemali.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Własne

Marcin | 2016-12-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Super, lekka i przyjemna lekutra ozdobiona fajnymi rysunkami i kolorami

Wkp | 2016-12-14
Przeczytana: 16 grudnia 2016

ŚMIERĆ, KTÓREJ PRAGNĘLI FANI

To zdecydowanie najbardziej wyczekiwany przeze mnie tom WKKDC. Nie najlepszy, tu palmę pierwszeństwa dzierży „Długie Halloween”, jedna z najwybitniejszych opowieści o Mrocznym Rycerzu, ale najbardziej wyczekiwany. I najważniejszy z dotychczas wydanych. Śmierć drugiego Robina była wielkim wydarzeniem i przez wiele długich lat (do życia powrócił w 2005 roku) głośnym echem odbijała się na różnych wydarzeniach serii. Teraz, niemalże trzy dekady po premierze, wreszcie i polscy czytelnicy mogą poznać tę opowieść.

Batman martwi się o Jasona Todda, drugiego Robina, który pomaga mu w walce z przestępczością. Chłopak jest nieodpowiedzialny, brakuje mu samokontroli i opanowania, a ryzyko, jakie jest gotów podejmować, wydaje się być nieproporcjonalne do wymogów chwili. Bruce decyduje się więc usunąć go na bok, ale w Gotham znów zaczyna źle się dziać. Joker po raz kolejny ucieka z Azylu Arkham, a by odzyskać część funduszy postanawia sprzedać arabskim terrorystom...

Dorian_LC | 2016-12-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy, 2016
Przeczytana: 15 grudnia 2016

ALTERNATYWNE ZAKOŃCZENIE

7,5

Batman: Śmierć w rodzinie, to zbiór komiksów wydawanych na przestrzeni 1988-1989, a fabułę stworzył amerykański pisarz komiksów Jim Starlin, znany z cyklów m.in. Captain Marvel, Superman, Flash, Daredevil, Ghost Rider, Hulk, Iron Man, czy The Punisher.

Batman traci partnera. Wydanie poprzedza mitologia Jasona Todda - drugiego Robina (pierwszym był Dick Grayson - późniejszy Nightwing), przybliżająca losy tej postaci do wydarzeń rozgrywających się w komiksie "Śmierć w rodzinie".
Najciekawsza jest nie sama akcja, ale głębia głównych bohaterów. Robin nie może się uporać z traumą przeszłości (śmierć rodziców), a Batman ma wątpliwości, czy dobrze uczynił wybierając sobie niestabilnego emocjonalnie nastolatka na partnera w walce ze zbrodnią. Intryguje również prywatne dochodzenie Jasona Todda; dowiaduje się, że jego zmarła matka... była macochą, więc próbuje odnaleźć tą prawdziwą.

Batman i Robin opuszczają Gotham City podróżując do tak egzotycznych...

MajinFox | 2017-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2017

Koniec mojej przygody z WKKDC przypieczętowany został przez komiks "Śmierć w rodzinie". Oczywiście ponownie Batman do zarzygania w tej kolekcji, jednak tym razem trafia się nam tutaj kultowa scena z Robinem #2 - jeden z brutalniejszych końców żywota, jakim DC mogło nas uraczyć.

Niestety, dzieje się to niemal w połowie tomu, przez co można zauważyć, że na Batmanie odbija się to bardzo hmm..., lekko? Są rozpamiętywania na temat Jason'a Todda, ale wszystko to wygląda bardzo płytko. Sam komiks raczej znany powinien być z tej kultowej sceny, na którą miała wpływ ankieta: czy zabić Robina, czy go oszczędzić? Mamy też możliwość przeczytania alternatywnej strony, gdzie jednak Jason przetrwa, co zaliczam bardzo na plus.

Sama fabuła to jednak groteska. Robin szuka swojej matki, Batman Jokera, Joker pieniędzy. Cała trójka przewija się w tych samych miejscach, następuje śmierć, a Joker staje się ambasadorem Iranu, którego wybiera sam Chomejni... Wydana w latach 1988-1989 historia, to kicz...

Johnny_Malini | 2017-02-01
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Komiks narysowany w specyficznym stylu, nie mówię, że złym, jednym się spodoba innym nie, mi nie do końca.
Kolorystyka jest zbyt jaskrawa i krzykliwa, co druga postać ma takie same granatowe włosy, a twarze Bruce'a i Supermana, nie wiedzieć czemu, są identyczne. Poza tym wizerunek Jokera nie podoba mi się w ogóle: nie wygląda złowieszczo i szaleńczo, jak powinien, ale po prostu śmiesznie, jak ryba wyrzucona z wody z tą swoją ciągle otwartą gębą.
Komiks pod względem wizualnym po prostu nie pasuje mi do postaci Batmana.

Sama historia jednak przedstawia się trochę lepiej, głównie za sprawą tytułowej śmierci i konsekwencji, które z niej wynikną. Może i tylko z tego powodu, bo gdyby Robin nie umarł, byłby to tylko przeciętny komiks.
Cała akcja rozgrywa się praktycznie poza Gotham - Bliski Wschód, Etiopia - i tam Batman ugania się za terrorystami i szuka matki Robina. A Batman bez swojego Gotham City dużo traci. Nie czuć tu tego klimatu, zmiana scenerii nie wychodzi na dobre.
Na...

Irimias | 2016-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2016

Komiks, który powinniśmy w Polsce dostać co najmniej 20 lat temu. Być może byłoby łatwiej go strawić. Dzisiaj, niestety, grupo "po ptakach" ta legendarna historyjka ma już tylko walor historyczny. Artystycznie się nie broni. Trudno się ekscytować czymś, o czym wszyscy dawno słyszeli. Szkolna, by nie powiedzieć dziecinna narracja idzie w parze ze szkolną kreską. Zostawię na półce na dla syna, co by miał lepszy start w świecie Batmana, niż jego stary.

Piotr | 2017-03-08
Na półkach: Przeczytane, Komiksy, WKKDC

"Śmierć w Rodzinie" to klasyk. Do tego komiksu nawiązuje wiele innych, a sama historia znana jest na starcie przez prawie każdego fana Batmana. I cóż - klasyki trzeba znać. Niekoniecznie trzeba je czytać.

Problem z tym komiksem jest taki, że przez swój kultowy status za bardzo wzrosły moje oczekiwania. Komiks jest bardzo nierówny. Ma nieco kiczowatą fabułę przez co sama tytułowa śmierć nie jest tak wstrząsająca jak powinna. Dramatyzm utracony jest przez rysunki, bo pomimo tego, że są dobre, to są stereotypowo "komiksowe", przez co nie oddają pełnego klimatu tragedii. Źle jest też poprowadzona fabuła - śmierć następuje mniej więcej w połowie tomu, przez co nim komiks się zakończy... szybko rozpoczyna się kolejny wątek. Przez to wszystko, Batman wygląda jakby nie był w żałobie, a za to był tylko lekko podirytowany.

Myślę, że na tym komiksie czuć jego wiek. Nie żeby w latach 80tych, były złe komiksy, ale mam wrażenie, że dzisiaj podobna historia zostałaby ukazana lepiej i z...

AliEns00 | 2017-01-27
Przeczytana: 17 grudnia 2016

Legendarny komiks, który po wielu latach ukazał się w Polsce.
Bardzo często jakość starych komiksów maleje proporcjonalnie do upływu lat od ich wydania. W tym wypadku moje odczucia są zgoła inne i bawiłem się doskonale. Co kilka stron moja twarz pokrywała się szerokim jak u Księcia Zbrodni uśmiechem. Batman jeździ kabrioletem po Gotham, dowiaduje się o transakcji pomiędzy swoim ulubionym wrogiem a terrorystami i rusza za nim w pogoń po świecie. Tą samą trasą rusza Jason Todd, w poszukiwaniu nieznanej mu matki, a że północna Afryka ma 3km2 powierzchni to wszyscy spotykają się w jednym miejscu. W fabule pojawiają się tak piękne momenty jak np. walka z lady Shiva i tekst Batmana: "nie mogę Cię aresztować, ponieważ w tym kraju szkolenie terrorystów nie jest zabronione" lub Joker pojawiający się na zgromadzeniu ONZ jako oficjalny irański dyplomata.
Nie będę rozpisywał się na temat głównego wątku fabularnego, ponieważ każdy zainteresowany zna tę historię i sposób w jaki włodarze DC...

Rebe | 2017-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2017

Komiks, który uchodzi za legendarny nie zawiódł mnie pod względem historii, lecz styl graficzny to niestety nie moja bajka.

mokrzyniak | 2017-01-10
Przeczytana: grudzień 2016

Danie miliona nie sprawi,że murzyni nie będą biedni.