Nieład czyli iluzje sprawiedliwości

Wydawnictwo: Edipresse Książki
sąd
Binarisja

Opowiadania zebrane w tej książce są literacką fikcją, a opisane w niej postaci nigdy nie istniały. Jednak w większości wypadków inspiracją był jakiś epizod z mojego życia zawodowego. Jacek Dubois Laik niemający wiele do czynienia z prawem wierzy, że sądy to ostoja sprawiedliwości i ładu społecznego. A tu student układa perfidny plan nieuczciwego zdobycia ogromnych pieniędzy, by założyć klub...

Jacek Dubois

Laik niemający wiele do czynienia z prawem wierzy, że sądy to ostoja sprawiedliwości i ładu społecznego. A tu student układa perfidny plan nieuczciwego zdobycia ogromnych pieniędzy, by założyć klub jazzowy i punkt po punkcie go realizuje. Piękna oszustka tak manipuluje sędzią, że jej wspólnik fałszerz obrazów unika kary. Bezwzględny, psychopatyczny prokurator wskutek intrygi zostaje skompromitowany i trafia do aresztu, a podszywający się pod policjanta mężczyzna w końcu ponosi zasłużoną karę.

Nieład, czyli iluzje sprawiedliwości to zbiór piętnastu opowiadań pokazujących, że prawo nie zawsze musi być sprawiedliwe, a umiejętnie wykorzystywane może prowadzić do skutków skrajnie odmiennych niż zakładali jego twórcy. Wszystkie opowiadania są intrygujące i zmuszające do myślenia, przestrzegają też przed ferowaniem pochopnych wyroków.

źródło opisu: Edipresse Książki, 2017

źródło okładki: www.empi.com

Riahnon | 2017-04-06

Pozycja rewelacyjna, chciałam napisać, że książka jest zbiorem przerażających i zabawnych jednocześnie opowiadań, ale po głębszym namyśle stwierdzam, że jest zbiorem najlepszych anegdot, jakie można usłyszeć od znajomego adwokata/prokuratora/sędziego/policjanta etc.
Autor ma lekkie pióro, dobrał bardzo interesujące i nieszablonowe sprawy, może ciut naciągane, no ale kto z nas nie podkoloryzował nieco opowiadanych anegdot!

Z jednej strony jest to bardzo fajna, i sympatyczna lektura, z drugiej ostrzeżenie, że wymiaru sprawiedliwości nie należy gloryfikować, jest po prostu przesiąknięty czynnikiem ludzkim.

Mogę polecić jako ostrzeżenie przed "zawierzeniem w system" oraz jako miłą i lekturę.
Polecam

ankaindianka | 2017-12-08

Pan Mecenas Jacek Dubois - nie dość, że adwokat to jeszcze pisarz, brawo! Książka jest zbiorem opowiadań, które czyta się lekko i przyjemnie. Jednakże po przeczytaniu kilku pierwszych opowiadań znany jest już czytelnikowi "modus operandi" i opowiadania stają się przewidywalne.

Patrycja | 2018-02-22
Przeczytana: 19 lutego 2018

Po pierwszym opowiadaniu... WOW!

Później efekt wow nieco osłabł z racji lekkiej przewidywalności, ale i tak przeczytałam właściwie jednym tchem. Lekkie pióro, dobry język, zastanawiałam się, czy niektórych zabiegów nie wcielić w życie i nie wypróbować. ;)
Polecam z czystym sercem. :)

momarta | 2018-02-26
Przeczytana: 08 lipca 2017

Nieład czyli iluzja literatury

ducee | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Niestety dałem się nabrać, książkę zakupiłem po obejrzanym wywiadzie którego udzielił autor w jednej ze stacji telewizyjnych w którym to prowadzący przez 15 min zachwycał się nad tą książką. Czytając tą książkę miałem wrażenie, że oglądam "polską komedię romantyczną albo kryminalną nakręconą w ostatnich latach w których to mamy pięknych młodych i bogatych ludzi, którzy nawet w zimę jeżdżą kabrioletami" czyli tandeta :) Druga rzecz chyba jeszcze gorsza to taka, że autor na siłę koloryzuje niektóre rzeczy. Np w jednym z opowiadań opisana jest sytuacja z bankomatami i ściąganiu odcisków palców z klawiatury w celu identyfikacji wypłacającego pieniądze - zamiast wystąpić o nagranie z kamery bankomatowej, to policja po kilkunastu dniach od transakcji sciągnęła odciski palców z klawiatury bankomatu - bajki :) Druga sprawa to może mały szczegół ale w Polsce nie płaci się czekami za usługę :) Ale czek brzmi tak po amerykańsku :)

Kenaz | 2018-02-16
avskaa | 2018-01-25