Ucieczki z PRL

Wydawnictwo: Bellona
PRL, prześladowanie, ucieczki
historia
LubimyCzytać

Grupa osób opuszczających PRL na skutek selektywnego prześladowania (tak precyzuje się definicję uchodźcy) była tylko częścią ogółu emigrantów, w okresach wzmożonego odpływu względnie nieliczną. Wobec faktu zablokowania drogi swobodnej emigracji, osoby, które z różnych względów nie widziały możliwości dalszego życia w Polsce Ludowej, podejmowały decyzję o...

Grupa osób opuszczających PRL na skutek selektywnego prześladowania (tak
precyzuje się definicję uchodźcy) była tylko częścią ogółu emigrantów, w
okresach wzmożonego odpływu względnie nieliczną. Wobec faktu
zablokowania drogi swobodnej emigracji, osoby, które z różnych względów
nie widziały możliwości dalszego życia w Polsce Ludowej, podejmowały
decyzję o wydostaniu się z kraju nielegalnie.

Jednak niewielka tylko część wychodźców angażowała się na obczyźnie w
działania na rzecz zmian politycznych w Polsce. Najważniejsze jest to,
że bezprecedensowa ingerencja państwa w życie społeczne, nawet w sprawy
uważane za całkiem prywatne, uczyniła politycznymi wiele motywów
niepolitycznych, a przynajmniej nadała takim ucieczkom polityczny wymiar.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Pyrlus | 2019-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

Dobrze, ciekawie napisany reportaż, w którym autor przybliża losy tych, którzy zdecydowali się uciec z PRL-u. Znajdziemy tu historię tych, którzy uciekali na Bornholm drogą morską (rodzina Ciborowskich), ale i powietrzną, jak np. dwa głośne przypadki pilotów wojskowych Franciszka Jareckiego i Zdzisława Jaźwińskiego. Im akurat się udało i cieszyli się na Zachodzie dużym poważaniem, ale np. Dionizy Bielański, który chciał uciec do Austrii nie miał tyle szczęścia i zginął, a okoliczności jego śmierci do dzisiaj są owiane tajemnicą.

Dość szeroko opisany jest każdy z bohaterów. Autor przedstawia ich przeszłość i stara się ukazać motywy, jakie nimi kierowały. Tam, gdzie to możliwe są też opisane losy uciekinierów po ucieczce. Szkoda, że nie ma książce więcej wypowiedzi znajomych, członków rodziny, czy współpracowników bohaterów opracowania. Jeszcze bardziej ubarwiłoby to opowieść i jeszcze lepiej moglibyśmy ich poznać.

Na koniec słowa uznania dla Cezarego Żaka, który świetnie...

Nika | 2018-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2018

Do bólu prawdziwa. Historia ludzi, którzy nie godzili się na los, który gotował im czas w którym żyli. Historia o ich wielkiej odwadze. Polecam

vexlubo | 2018-11-18
Na półkach: Przeczytane, Przesłuchane
Przeczytana: 18 listopada 2018

miała być przyziemny czytadłem a w sumie skłoniła do kilku poważnych refleksji,
o systemie,
o zwykłych ludziach czy o bohaterach?,
zniewoleniu i jakości życia,
determinacji,
...,
czy moi rodzice też chcieli spróbować?
a co by było jakby nie wrócili z Assen w 84?
wychowaliby mnie dziadkowie? - fantazja mnie ponosiiii

Greg Blackbird | 2018-04-05

Książka o tym co w tytule - dobrze napisane, ciekawie i szczegółowo. Zawiera dużo wypowiedzi i wspomnień oraz bardzo obrazowo ukazuje smutną rzeczywistość tamtego okresu. Nie jedna historia zasługuje na ekranizację. Jeśli ktoś się waha - POLECAM!