Splątane ścieżki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Kraków
La zanja
Maciej

Wrażliwość i pogoda ducha Grosso nasycają tę wieloplanową, pełną kontrapunktycznych wątków powieść o letnim dniu zapachami ziemi, opisami jej barw, ulotnych nastrojów i dyskretnych przeżyć postaci. Ten poetycki tryb narracji oraz skala wrażliwości przywodzą nam na myśl najpiękniejsze utwory Lorki. Przyroda, motyw cygańskiej wędrówki, nastrój łagodnego smutku i melancholijnej tęsknoty czy...

Ten poetycki tryb narracji oraz skala wrażliwości przywodzą nam na myśl najpiękniejsze utwory Lorki. Przyroda, motyw cygańskiej wędrówki, nastrój łagodnego smutku i melancholijnej tęsknoty czy samotność mają w niej swój pierwowzór. Garabito i Pilete znaleźli się ze swą katarynką właśnie na cygańskim szlaku. Zdumiewa łatwość, z jaką Grosso rysuje atmosferę życia, barwę chwili i psychologiczne portrety postaci, a także poetyckie współczucie oraz empatia, z jakimi śledzi ludzkie losy.
Grosso opatrzył swą książkę mottem wyjętym z wiersza republikańskiego poety i oficera, zmarłego w więzieniu, Miguela Hernandeza, aby nadać swemu utworowi surowy i gniewny ton protestu.

źródło opisu: opis od wydawcy

źródło okładki: Internet