Wyzwanie czytelnicze LC

Seria: W świetle prawa
Wydawnictwo: Albatros
The Pelican Brief
Zombek

Zabójstwa, których ofiarami są sędziowie Sądu Najwyższego, wstrząsają amerykańską opinią publiczną. Darby Shaw, ambitna studentka prawa z Nowego Orleanu, ma na ten temat własną teorię. Przekazuje ją przyjacielowi, Thomasowi Callahanowi, a ten znajomemu w FBI. Kiedy Thomas ginie w wyniku wybuchu bomby podłożonej w jego samochodzie, Darby, przekonana, że podzieli jego los, musi się ukrywać. Nie może zaufać nikomu, a zwłaszcza FBI.

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: skan wykonany dla LubimyCzytać.pl

"Raport pelikana" jest moim pierwszym zetknięciem się z twórczością Johna Grishama. Nie jest to typowy kryminał, raczej kolaż sensacji i thrillera.

Zawodowy, wysoko płatny morderca zwany Khamelem, zabija dwóch spośród dziesięciu sędziów Sądu Najwyższego w USA. Zabójca nie zostawił praktycznie żadnych śladów. Setki funkcjonariuszy FBI nie mając punktu zaczepienia, nie umie odpowiednio zacząć śledztwa. Tymczasem morderca jest już poza krajem i ze sfałszowanym dowodem. Wątek śledczy jest w powieści bardzo ubogi.

Darby Shaw studentka prawa, niezwykle inteligentna osoba, w oparciu o wiele akt procesowych, pisze niezwykły "Raport pelikana" 14 stron, które trafia do szefa FBI, a od niego do prezydenta.
Raport który może wstrząsnąć sceną polityczną a wtedy poleci wiele głów.

Tą pozycję czytało mi się go szybko, mimo tego że autor konstruował dosyć często długie zdania. Na początku była napisana ze smakiem, potem jednak mam wrażenie poziom artystyczny tego utworu nieco...

ChicaDeAyer | 2015-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2015

Chyba najsłynniejszy tytuł w dorobku Grishama, o randze już kultowej pozycji wśród thrillerów prawniczych. Nie rozczarowałam się lekturą, choć mam nieco mieszane uczucia i dość ciężko mi je jednoznacznie wyrazić. Z jednej strony niemal mnie rozłożyła fenomenalna, namacalna aura strachu, stanowiąca prawdziwy motor napędowy całej fabuły. Jednakże jej bodźcem było zdarzenie tak mało prawdopodobne, iż zahacza wręcz o absurd. Niemniej swoboda kreacji jest niczym nieograniczona (no chyba że możliwościami autora) i może się rządzić swoimi regułami. Ponadto oklaski autorowi należą się za sportretowanie bohaterów - ale już tak świetnie nie przedstawiają się relacje miedzy nimi.

Mimo wszystko, na pewno nie jest to moja ostatnia przygoda z książką Grishama w ręku.

Antoniówka | 2018-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Usłyszałam ostatnio, że John Grisham należy do tego grona pisarzy, których każda książka może posłużyć jako kanwa scenariusza filmowego. Z racji tego, że „Raport Pelikana” został wydany dekady temu, doczekał się już i głośnej ekranizacji.

Autor specjalizuje się w pisaniu thrillerów prawniczych i choć wielu pisarzy stara mu się dorównać, jego pozycja – moim zdaniem – nie jest zagrożona. Wynika to między innymi z faktu, że Grisham wie, o czym pisze – posiada dyplom studiów prawniczych, a w latach 80. zasiadał w Parlamencie stanu Missisipi.

O czym jest książka? Ameryka jest wstrząśnięta zabójstwami dwóch sędziów Sądu Najwyższego. Wszyscy naturalnie zastanawiają się kim jest morderca, który przechytrzył nawet ochronę FBI. Jak się okazuje najbardziej tęgie głowy USA nie są w stanie dojść do prawdy. Jest jednak pewna studentka prawa. Jest piękna, piekielnie inteligentna i nazywa się Darby Shaw. Zamyka się na kilka dni w archiwach i pisze tytułowy „Raport Pelikana”. Następnie...

Mey-Mey | 2017-10-06
Przeczytana: 06 października 2017

Pierwsza przeczytana przeze mnie książka Johna Grishama z gatunku thrillerów prawniczych nie porwała mnie, co więcej - chciałam jak najszybciej rozstać się z "Raportem". Irytująca postać Darby Shaw zniechęcała mnie do lektury, natomiast romantyczny wątek - do bólu przewidywalny i niepotrzebny. Jednak na plus zasługuje składna fabuła oraz opisywane szczegóły funkcjonowania amerykańskiej administracji.

Hana | 2018-03-17
Na półkach: Przeczytane, Grisham John
Przeczytana: 17 marca 2018

Mała rybka, Darby Shaw, machnęła ogonkiem i wzburzyła ocean. I to jest najsłabszy element tej książki. Przecież rekiny nie potraktowałyby serio wypocin takiej małej, ładnej, młodej rybki. A jednak. Na zimne dmuchali i się zawaliło. W tle ginący gatunek pelikana, ropa naftowa i ogromne pieniądze. Interesy nie do pogodzenia. Całość ciekawa i dopracowana. Jak to u Grishama. Polecam.

deana | 2018-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2018

,,Raport Pelikana" był dotychczas jedną z nielicznych starszych książek Grishama, której nie przeczytałam w czasie mojej wielkiej fascynacji tym pisarzem w okresie licealnym. Dopiero teraz, po wielu latach mogłam przeczytać.

Ktoś morduje sędziów Sądu Najwyższego. Młoda studentka z Nowego Orleanu pilnie przypatruje się sprawie i gdy najważniejsze agencje śledcze są bezradne ona wysnuwa śmiałą teorią, którą rozbija bank. Od tego momentu zaczyna się wyścig z czasem oraz dramatyczna ucieczka przed prześladowcami, który nie cofną się przed niczym. Po tym jak jej partner zostaje zabity, jedyną osobą, której może zaufać jest ambitny dziennikarz.

,,Raport Pelikana" to powieść sensacyjna z wątkami prawniczymi w czystej formie. Grisham misternie buduje intrygę, która sięga najwyższych szczeblów władzy. Pokazuje jak bardzo skorumpowani i bezwzględni potrafią być ludzie jeśli zależy im na władzy oraz pieniądzach. Dzięki zabiegom literackim autor długo ukrywa właściwe rozwiązanie przed...

emindflow | 2018-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2018

Bez wątpienia “Raport Pelikana” może uchodzić za klasyk w swoim gatunku i nie dziwię się, że w swoim czasie ta powieść przyniosła sukces i uznanie Grishamowi.
Pod pewnymi względami jeszcze dziś może służyć za wzór dla licznych naśladowców, jednak nie da się ukryć, że czas obszedł się z nią bezlitośnie. Dotyczy to przede wszystkim warstwy fabularnej, która kiedyś może nawet szokowała odwagą, ale dziś, po upływie ćwierć wieku, wydaje się naiwna, a momentami wręcz absurdalna.
Nie mam zastrzeżeń do konstrukcji, bo autorowi bez problemu udaje się utrzymać zarówno dynamikę akcji, jak i atmosferę zagrożenia niezbędną w thrillerze. Mało tego, podczas lektury nie przeszkadzały mi nawet logiczne mielizny, na które zwróciłem uwagę dopiero po przeczytaniu książki. I za to plus dla Grishama.
Natomiast zupełnie nie podobał mi się przewidywalny, hollywoodzki schemat, zwieńczony oczywistym happy endem i, co gorsza, okraszony kiczowatym wątkiem romantycznym.
Reasumując - mimo upływu lat to nadal...

Sargento_Garcia | 2018-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2018

Uwielbiam starsze książki Grishama - mają w sobie to "coś" co powoduje, że nie mogę się od nich oderwać. Są przemyślane i mają dobrze zaplanowana akcję i poprowadzona akcję zmierzającą do ciekawego finału.
"Raport pelikana" to opowieść o studentce prawa której rodzi się w głowie pewna teoria dotycząca przyczyn zabicia dwóch sędziów Sądu Najwyższego. Postanawia swoją teorię przelać na papier, a po kilku dniach... zaczynają ginąc wszyscy którzy przeczytali ten raport.
Co było w raporcie i jaki związek ma jego tytuł ze śmiercią sędziów tego nie zdradzę?

Gorąco polecam!

Nata | 2019-01-09
Przeczytana: styczeń 2019

Już chyba jestem zmęczona Grishamem, czytam go raz na jakiś czas najczęściej jako przerywnik pomiędzy czymś bardziej wymagającym uwagi, i jak do tej pory sprawiało mi to frajdę. A teraz niby było miło, jednak końcówka jak z bajek dla dziewczynek. Rozumiem, że w niektórych książkach musi być happy and ale czy musi być taki słodki i infantylny, z cyklu tych i żyli długo i szczęśliwie. To smutne ale chyba wyrosłam z bajek. Znany tytuł, zrobili nawet film, więc myślałam, że to taki „Grishamowski” pewniak i czytało mi się go dobrze do pewnego momentu, później jednak książka zaczęła mnie nudzić i męczyć.

Bohaterka ponad przeciętnie inteligentna, bystra, piękna, długie nogi, zęby jak perełki, młoda studentka, posiadaczka niezłego spadku i dobrego serca, więc to oczywiste, że musiała wyprowadzić zawodowców w pole. Wiem, taka konwencja. Ale jak dla mnie to już klęska urodzaju. Na pewno przez najbliższy czas będę omijała autora szerokim łukiem.

fulmir | 2013-10-14
Przeczytana: 10 października 2013

Jak dla mnie "Raport pelikana" to książka legendarna, którą polecał mi mój nieżyjący już niestety wujek. Zawsze odkładałem jej przeczytanie na później aż dostałem ją w prezencie no i w końcu musiałem ją przeczytać:)
Zacznę od tego, że nie widziałem jeszcze filmu reżyserii Alana Pakuli. Kiedyś widziałem jego fragment w telewizji ale celowo zmieniłem kanał aby nie zepsuć sobie przyjemności czytania.
"Raport pelikana" to jedna z pierwszych powieśći Grishama. Jeśli chodzi o treść to wszytsko tak naprawdę krąży wokół zabójstwa dwóch sędziów Sądu Najwyższego i tzw. raportu pelikana który pisze młoda studentka prawa oskarżając w nim o zabójstwo sędziów konkretną osobę. Jej hipoteza okazuje się prawdziwa i odtąd grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. W książce spodobał mi się właśnie strach głównej bohaterki na którym bazuje autor. Jej strach o własne życie okazuje się być bardzo pomocny- popycha ją do działania. Może w ogóle strach nie jest czymś złym? Mamy więc silne emocje które czynią...