PĄTNICZYM SZLAKIEM Wrażenia z pielgrzymki

Wydawnictwo: Nakład Księgarni Św. Wojciecha
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Gosia

"Wypadało, by rok bieżący 1933 zaznaczył się diarjuszem pielgrzymki do Ziemi Świętej. W tym roku bowiem upływa równo tysiąc sześćset lat, jak nieznany pątnik francuski spisał pierwsze swoje wrażenia - w 333 roku. Wędrował pieszo przez Bałkany i Bizancjum. Nazwiska swego potomności nie przekazał. Lapidarnie ujęty jego pamiętnik rozpoczyna bogatą literaturę, poświęconą uczuciom pielgrzymów-chrześcijan, zdążających do Grobu Pańskiego. Jest to zatem rok jubileuszowy.
Na przestrzeni więcej niż półtoratysiącoletniej ten sam cel pociągał ku sobie ludzi, to pojedyńczych, to zbitych w gromady. Te same wiodły ich szlaki morskie lub lądowe. Te same ożywiały uczucia. Zmieniły się zasadniczo tylko formy wędrowania. Jednolitość celu i dróg łączy ponad przestrzenią szesnastu wieków ów pierwszy diarjusz z niniejszym opisem. (...)"

źródło opisu: Nakład Księgarni św. Wojciecha

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Gosia | 2017-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 marca 2017

Piękna podróż do Ziemi Świętej, w którą zabiera nas Zofia Kossak-Szczucka. Przenosimy się do 1933 roku i wraz z polską wycieczką ruszamy zwiedzać Egipt i piramidy, Jerozolimę i Grób Pański, Galileę i Górę Tabor, Betlejem i Grotę Narodzenia a potem i Ateny i Stambuł.
Fajnie było zobaczyć to wszystko oczami ówczesnych rodaków, chociaż przyznaję, że język autorki jest dość ciężki, a diariusz aż kipi od jej osobistych przemyśleń.

Jowita | 2017-11-05
Przeczytana: 2017 rok