Depresja. Jak ją rozpoznać, jak pokonać

Tłumaczenie: Sławomir Kaczorowski
Wydawnictwo: KDC Warszawa
Depression and bipolar disorders
zdrowie, medycyna
Ewelina

W którymś z okresów swego życia co piąta osoba-kobiety dwukrotnie częściej niż mężczyźni-cierpi z powodu depresji. Depresja jest chorobą, która w ponad połowie przypadków pozostaje nierozpoznana i nieleczona. Często mylona jest ze zwykłym „dołkiem psychicznym”, w który wszyscy od czasu do czasu wpadamy. Ktoś, kto wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej bywa zbywany słowami: „Rozchmurz się”, „Bardziej się staraj”, „Weź się w garść”. Depresja jest drugą, po chorobie niedokrwiennej serca, z najczęstszych przyczyn zgonów i inwalidztwa. Stanowi podłoże 54% wszystkich samobójstw.
Dr Virginia Edwards opisuje różnice między zwykłym „kiepskim nastrojem” a depresją. Autorka wyjaśnia, w jaki sposób depresja wpływa na funkcje mózgu i jak można temu zapobiec, daje też praktyczne wskazówki, jak pomóc samemu sobie i szczegółowo omawia wiele konkretnych przypadków.
– Choroby afektywne dwubiegunowe (dawniej zwane zespołem maniakalno-depresyjnym)
– Leczenie farmakologiczne i niefarmakologiczne
– Depresja u dzieci, młodzieży, kobiet i osób starszych
– Depresja a alkohol i nadużywanie leków
– Jak mogą pomóc przyjaciele i rodzina
– Kiedy jedynym skutecznym sposobem postępowania jest leczenie szpitalne

źródło opisu: Wydawnictwo Klub Dla Ciebie, 2004

źródło okładki: zdjęcie autorskie