Dzienniki, Tom I. Wybór z lat 1955-1959

Wydawnictwo: Ośrodek Karta
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
betelgeuze

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Przede wszystkim ciekawy dokument. Wagi historycznej przydaje mu wyjątkowa pozycja Zawieyskiego w środowisku władzy w PRL-u (poseł, reprezentant katolików w Sejmie, ale przede wszystkim członek Rady Państwa, który miał bezpośredni dostęp do W. Gomułki). Ciekawe, unikatowe i warte czytania są w dzienniku zapewne przede wszystkim relacje Zawieyskiego z jego kontaktów z Gomułką z jednej strony i kardynałem Wyszyńskim z drugiej. To jest jeden z trzonów dziennika i warto poznać tę część historii Polski za pośrednictwem jej najbardziej bezpośredniego świadka. Co się tyczy innych wartości dziennika J. Zawieyskiego, czyli wartości literackich i intelektualnych, to moim zdaniem zdecydowanie nie są i nie będą one tym, dlaczego warto czytać te dzienniki. Warto natomiast poznać moralne predyspozycje formacji katolickiej inteligencji w bardzo trudnym dla niej czasie PRL. Pod tym względem Zawieyski dał wielokrotnie świadectwo autentycznie chrześcijańskiej postawy.

Jako w obszernym dokumencie...

Miśka | 2017-05-02