Człowiek, który zrozumiał naturę. Nowy świat Alexandra von Humboldta

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
The Invention of Nature: Alexander von Humboldt's New World
Ag2S

Najgłośniejsza biografia ostatnich lat i zwycięzca Costa Biography Award 2015. Na cześć Alexandra von Humboldta nazwano miasta, rzeki, pasma górskie, prąd oceaniczny, pingwina, gigantyczną kałamarnicę – a nawet morze na Księżycu. Jego barwne życie jest jak żywcem wyjęte z powieści przygodowej: Humboldt zapuścił się w lasy deszczowe, wspiął na najwyższe wulkany świata, był podziwiany przez...

Najgłośniejsza biografia ostatnich lat i zwycięzca Costa Biography Award 2015.

Na cześć Alexandra von Humboldta nazwano miasta, rzeki, pasma górskie, prąd oceaniczny, pingwina, gigantyczną kałamarnicę – a nawet morze na Księżycu. Jego barwne życie jest jak żywcem wyjęte z powieści przygodowej: Humboldt zapuścił się w lasy deszczowe, wspiął na najwyższe wulkany świata, był podziwiany przez książąt i prezydentów, uczonych i poetów. Inspirował Napoleona, Darwina, Bolívara, a nawet kapitana Nemo z powieści Verne’a. Idee i odkrycia tego wielkiego naukowca zrewolucjonizowały i ukształtowały naukę, ochronę przyrody, politykę i sztukę.

Andrea Wulf zabiera nas w fantastyczną podróż jego śladami – w wyścig przez Rosję zakażoną wąglikiem i wyprawę tropikalnymi rzekami pełnymi krokodyli – i pokazuje, dlaczego życie i poglądy Humboldta pozostają tak ważne do dziś. Chciał poznać i zrozumieć świat, w którym żyjemy, i pierwszy zaczął się o niego troszczyć. Już w 1800 roku przewidział zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka i stworzył podwaliny współczesnego ruchu ekologicznego.

Życie Alexandra von Humboldta to opowieść o tym, jak ukształtował się sposób, w jaki patrzymy na naturę i naszą planetę dzisiaj.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/czlowiek-ktory-zrozumial-nature/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/czlowiek-ktory-zrozumial-nature/

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 690

Z miłości do natury

Czym jest dla mnie natura? Najprościej byłoby powiedzieć, że częścią otaczającego świata. Tylko że z tej odpowiedzi niewiele wynika. Pokazuje jedynie, że zdaje sobie sprawę z jej istnienia i poza tym niewiele mnie ona obchodzi. Patrzę na nią przez pryzmat oczywistości, zupełnie nie zastanawiając się, jaki jest jej wpływ, co jej zawdzięczam i czy robię cokolwiek, by się jej zrewanżować.

Zarzewie tej dyskusji ma szczególny sens, gdy przyjrzymy się biografii napisanej przez Andree Wulf. W końcu Alexander von Humboldt był przede wszystkim piewcą wspaniałości natury. Nie ograniczał się jednak do samych zachwytów nad jej złożonością. Chciał ją odkrywać, poznawać lepiej, nie tylko przez widoczne na pierwszy rzut oka przesłanki. Szukał jej związków, korzeni, czegoś, co pozwoliło by ją określić w szerszym kontekście

Zadziwiające, że o takiej nietuzinkowej postaci jaką jest Humboldt, nie wiedziałem wcześniej nic. Określiłbym to mianem ogromnej ignorancji, która jednocześnie nie wynika wyłącznie z mojej winy. Jeśli zajrzymy do podręczników od historii czy geografii, nie uświadczymy zbyt wielu informacji o tym wielkim odkrywcy. Jak to możliwe, że człowiek, który stworzył wiele podwalin współczesnej nauki i zainspirował grono tuzów naszego świata jak chociażby Goethego, Thoreau czy Darwina jest w dzisiejszej rzeczywistości anonimowy?

Andrea Wulf nie odpowiada na to pytanie i myślę, że bardzo dobrze iż pozostawia to w kwestii czytelnika. Zamiast tego ofiaruje biografię wybitnego naukowca. Przybliża jego osobowość, pasję i przywiązanie do otaczającego świata na przestrzeni lat. Począwszy od długiej i przymusowej edukacji, przez wyrwanie się na wolność i zaznanie smaku nieznanego w Ameryce Południowej, po dalsze ekspedycje i ogrom wydanych publikacji.

Nie będzie żadnym nadużyciem, gdy powiem, że mimo wypraw w przeszłość, wiele podnoszonych kwestii dotyczy teraźniejszości. Któż inny bowiem niż nasz główny bohater zwrócił uwagę na coś, co moglibyśmy teraz przyrównać do ekologii. Znaczenia ekosystemów i konsekwencji, jakie wynikają z ingerowania w naturalne środowisko. Pajęczyny zależności, która raz zerwana nie będzie łatwa od przywrócenia, o ile jest to w ogóle możliwe.

Mamy tu do czynienia wędrówką, która ma w sobie coś zarówno z obietnicy, jak i kaprysu natury. Chwilami objawia piękno, egzotykę i przyciąga swą niesamowitością. Sprawia, że oczywistość nabiera kolorów, a duch przygody rozsadza, żądny wyjścia na zewnątrz i zakosztowania owoców przyrody. Jednakże zdarza się, że całość przybiera formę wspinaczki na stromą górę. Perspektywa wejścia na szczyt jest wspaniała, ale łatwo się zniechęcić, gdy dochodzi do kolejnych otarć i potknięć, a różnica temperatur odbiera ostatki sił.

Trudno wszakże powiedzieć czy to bardziej książka o Humboldcie, czy też jego wpływie na znamienite osobistości. Zgadzam się w zupełności, że jest to wartościowe uzupełnienie obrazu i ukazanie fundamentu jakim był Humboldt dla nauki. Nie tylko w tamtym czasie, ale i dla następnych pokoleń. Nie potrafię przy tym oprzeć się wrażeniu, że brakuje tu swoistej płynności i równowagi. Przybliżanie wypraw i osobistego wymiaru głównego bohatera zdaje się zatracać w pełnych dygresji rozdziałach o osobach nim zafascynowanych.

Nie mam jednak wątpliwości, że te uchybienia w żadnym razie nie mogą pozbawić tej pozycji oczywistej wartości. O takich tuzach jak Humboldt pisać i przypominać trzeba. Nie tylko po to, by zachować je w zbiorowej pamięci, ale choćby dlatego, by przyjrzeć się z nowej perspektywy poruszanym przez nie wątpliwościom. Zobaczyć, że choć minęło tak wiele czasu, istotne pytania ewoluowały, a odpowiedzi na nie potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek.

Patryk Rzemyszkiewicz

Tylko_czytam | 2019-08-15
Przeczytana: 12 lipca 2019

Recenzja do obejrzenia na YT.

Przeczytałam ostatnio bardzo dobrą biografię o Alexandrze von Humboldcie, że muszę wam o niej opowiedzieć. Książka zdobyła nawet angielską nagrodę w kategorii- biografie i w pełni na nią zasługuje.

Nie wiem, czy robi na was wrażenie fakt, że osoba, o której wam opowiem ma swoje morze na księżycu. Czy planetoidę. Na mnie robi i dzisiaj opowiem Wam o wielu rzeczach, które zrobiły na mnie wrażenie.
Aleksander von Humboldt urodził się w 1769 r. w Berlinie. Był z pochodzenia Niemcem, ale większość życia spędził w Paryżu, który sobie bardzo cenił z uwagi na naukowy klimat.
W wieku 22 lat został inspektorem górniczym. Wynalazł maskę do oddychania, a także lampę dla górników, która świeciła głęboko pod ziemią w środowisku o małej ilości tlenu.

Po serii publikacji związanych z geologią i górnictwem staje się popularny, a po śmierci matki dodatkowo bardzo bogaty. Zaczyna przygotowania do realizacji swojego największego marzenia -podróży po świecie.
Jest...

Zazu | 2019-08-06

Jedna z lepszych pozycji w życiu.
Zaczęłam czytać bardziej z powodu zainteresowania czasami w których żył Humboldt (niż nim samym..), a skończyłam zakochując się w tym człowieku oraz w przyrodzie, zwróceniem się ku temacie niewolnictwa i eurocentryzmu czy ekspansji przemysłowej, oraz doceniając dzieła Goethego. Polecam z całego serca.

_Paulina_ | 2019-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2019

Ciekawa biografia równie ciekawego, choć nieco zapomnianego człowieka. Alexander von Humboldt, naukowiec o wielu pasjach, propagator ekologii i przeciwnik jakże w jego czasach powszechnej idei niewolnictwa - dlaczego w dzisiejszych czasach to postać właściwie nieznana? Tego nie wiem, ale wiem, że dzięki tej książce, pamięć o nim może zostać z sukcesem przywrócona.
Oprócz biografii Humboldta w pozycji Wydawnictwa Poznańskiego znajdziemy również szereg ciekawostek historycznych, a także wątków z zakresu filozofii czy nauki. Natura jest wspaniała, wyjątkowa i konieczna człowiekowi do przeżycia, a ta książka, jak i jej główny bohater, całkowicie to udowadniają.

moll | 2019-06-29
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Jedna z najwybitniejszych biografii jaką miałem przyjemność się delektować. Na opinię nie bez znaczenia ma fakt, iż jestem geografem i bardzo bliskie mi są koncepcje Humboldta, Darwina, Muira, Haeckela czy też Marsha na temat przyrody i jej ochrony. Dodatkową gwiazdkę daję Humboldtowi za to, iż w swoich pracach nie bredził o bogu, a w tamtych czasach nie było to łatwe.

Grzybek | 2019-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2019

Alexander von Humboldt to jeden z tych wielkich naukowców, którzy są dziś nieco zapomniani. Owszem, w Berlinie działa Uniwersytet Humboldtów, na część Alexandra i jego brata Wilhelma, ale chyba mało kto pamięta czym właściwie zajmował się Alexander von Humboldt i jaki miał wpływ na współczesną naukę.

A przecież żyjemy w czasach, w których wpływ człowieka na środowisko jest tak ogromny, że pojawiły się nieodwracalne zmiany. Mówimy o ochronie środowiska, powstrzymaniu wycinek drzew, powrocie do natury, ale to przecież Alexander von Humboldt ponad 200 lat temu, jako pierwszy piętnował niszczycielską siłę człowieka.

Czytając tę książkę nie mogłem wyjść z podziwu dla tego naukowca. Kiedy na przełomie XVIII i XIX wieku przez Europę przetaczały się wojny napoleońskie on wyjeżdża na pięć lat do Ameryki południowej i środkowej. I potem znosi głód, wszechobecne owady, upał i zimno tylko po to, żeby zobaczyć coś nowego. Ale nie kierowała nim tylko chęć podróży. Humboldt analizował i...

Aralsk | 2019-05-11
Przeczytana: 11 maja 2019

Książka biograficzna o nieznanej w Polsce i zapomnianej na świecie postaci, która jest jednak patronem Uniwersytetu Berlińskiego. Przybliża również życiorysy innych postaci, w tym Simona Bolivara, Thomassa Jeffersona czy Charlesa Darwina, wykazując wpływy Humboldta na ich przełomowe dokonania. Książka-pomnik. Mnie trochę uderzał humboldtowsko-centryczny i hołubiący główną postać sposób pisania, ale być może taki też urok biografii.

gralucas | 2019-03-20
Przeczytana: 18 marca 2019

Życiorys bohatera determinuje atrakcyjność biografii. Humboldt jest postacią mało znaną, ale wybitną i oryginalną, jest pionierem ruchu ekologicznego i popularnonaukowego. Czyta się bardzo dobrze - prawie jak literaturę przygodowo-podróżniczą.

Karakalla | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

Generalnie jest to ciekawa książka, którą dobrze się czyta, jednak są pewne mankamenty. Dla mnie największym było sztuczne przedłużenie objętości książki o jakieś 25% mini-biografiami innych postaci. Niektóre z nich nigdy nawet Humboldta nie spotkały, a ich jedyny związek z nim był taki, że czytali jego książki i byli przyrodnikami. Uporczywe też są przypisy. Przy ponad 2000 przypisów szukanie ich na końcu książki bywa męczące, dlatego odpuściłem dość szybko ;)

Aneta | 2018-11-20
Przeczytana: 20 maja 2018

To ważna opinia na temat świata.

Jarek Zawisza | 2018-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 16 grudnia 2017

Cóż przyznać muszę, iż był taki czas, kiedy myślałem że "Steve Jobs" Waltera Isaacsona to najlepiej napisana biografia ever...

Książka ta postawiła poprzeczkę tak wysoko, że każdy kolejny przeczytany "życiorys" wyglądał przy niej jak dziecinna próba pozbierania do kupy faktów i dat.

Było tak, aż do teraz... "Człowiek, który zrozumiał naturę" to książka która po prostu sama się czyta.
Humboldt narysowany jest w niej tak żywo, tak sympatycznie, tak realnie że po lekturze czuję się tak, jak gdybym znał Go osobiście.

To nie jest typowa "laurka", nie jest to również pean na piedestale ku czci.
Autorka posługując się chyba jakimś szóstym zmysłem, na tych 544 stronach zawarła istotę życia naturalisty i podróżnika.

Z głębokim zrozumieniem i empatią opisała jego pasje, marzenia, rozterki i wreszcie przyjaźnie, tak męskie przyjaźnie Humboldta, które w jego epoce dały początek wielu niesmacznym plotkom.
Alexander był zagorzałym republikaninem i krytykiem kolonializmu, co w ówczesnych...