Człowiek, który zrozumiał naturę. Nowy świat Alexandra von Humboldta

Wydawnictwo: Poznańskie Wydawnictwo
The Invention of Nature: Alexander von Humboldt's New World
Ag2S

Najgłośniejsza biografia ostatnich lat i zwycięzca Costa Biography Award 2015! Na cześć Alexandra von Humboldta nazwano miasta, rzeki, pasma górskie, prąd oceaniczny, pingwina, gigantyczną kałamarnicę – a nawet morze na Księżycu. Jego barwne życie jest jak żywcem wyjęte z powieści przygodowej: Humboldt zapuścił się w lasy deszczowe, wspiął na najwyższe wulkany świata, był podziwiany przez...

Najgłośniejsza biografia ostatnich lat i zwycięzca Costa Biography Award 2015!

Jego barwne życie jest jak żywcem wyjęte z powieści przygodowej: Humboldt zapuścił się w lasy deszczowe, wspiął na najwyższe wulkany świata, był podziwiany przez książąt i prezydentów, uczonych i poetów. Inspirował Napoleona, Darwina, Bolívara a nawet kapitana Nemo z powieści Verne’a. Idee i odkrycia tego wielkiego naukowca zrewolucjonizowały i ukształtowały naukę, ochronę przyrody, politykę i sztukę.

Andrea Wulf zabiera nas w fantastyczną podróż jego śladami – w wyścig przez Rosję zakażoną wąglikiem i wyprawę tropikalnymi rzekami pełnymi krokodyli – i pokazuje, dlaczego życie i poglądy Humboldta pozostają tak ważne do dziś. Chciał poznać i zrozumieć świat, w którym żyjemy, i pierwszy zaczął się o niego troszczyć. Już w 1800 roku przewidział zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka i stworzył podwaliny współczesnego ruchu ekologicznego.

Życie Alexandra von Humboldta to opowieść o tym jak ukształtował się sposób, w jaki patrzymy na naturę i naszą planetę dzisiaj.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/czlowiek-ktory-zrozumial-nature/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/czlowiek-ktory-zrozumial-nature/

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 566

Z miłości do natury

Czym jest dla mnie natura? Najprościej byłoby powiedzieć, że częścią otaczającego świata. Tylko że z tej odpowiedzi niewiele wynika. Pokazuje jedynie, że zdaje sobie sprawę z jej istnienia i poza tym niewiele mnie ona obchodzi. Patrzę na nią przez pryzmat oczywistości, zupełnie nie zastanawiając się, jaki jest jej wpływ, co jej zawdzięczam i czy robię cokolwiek, by się jej zrewanżować.

Zarzewie tej dyskusji ma szczególny sens, gdy przyjrzymy się biografii napisanej przez Andree Wulf. W końcu Alexander von Humboldt był przede wszystkim piewcą wspaniałości natury. Nie ograniczał się jednak do samych zachwytów nad jej złożonością. Chciał ją odkrywać, poznawać lepiej, nie tylko przez widoczne na pierwszy rzut oka przesłanki. Szukał jej związków, korzeni, czegoś, co pozwoliło by ją określić w szerszym kontekście

Zadziwiające, że o takiej nietuzinkowej postaci jaką jest Humboldt, nie wiedziałem wcześniej nic. Określiłbym to mianem ogromnej ignorancji, która jednocześnie nie wynika wyłącznie z mojej winy. Jeśli zajrzymy do podręczników od historii czy geografii, nie uświadczymy zbyt wielu informacji o tym wielkim odkrywcy. Jak to możliwe, że człowiek, który stworzył wiele podwalin współczesnej nauki i zainspirował grono tuzów naszego świata jak chociażby Goethego, Thoreau czy Darwina jest w dzisiejszej rzeczywistości anonimowy?

Andrea Wulf nie odpowiada na to pytanie i myślę, że bardzo dobrze iż pozostawia to w kwestii czytelnika. Zamiast tego ofiaruje biografię wybitnego naukowca. Przybliża jego osobowość, pasję i przywiązanie do otaczającego świata na przestrzeni lat. Począwszy od długiej i przymusowej edukacji, przez wyrwanie się na wolność i zaznanie smaku nieznanego w Ameryce Południowej, po dalsze ekspedycje i ogrom wydanych publikacji.

Nie będzie żadnym nadużyciem, gdy powiem, że mimo wypraw w przeszłość, wiele podnoszonych kwestii dotyczy teraźniejszości. Któż inny bowiem niż nasz główny bohater zwrócił uwagę na coś, co moglibyśmy teraz przyrównać do ekologii. Znaczenia ekosystemów i konsekwencji, jakie wynikają z ingerowania w naturalne środowisko. Pajęczyny zależności, która raz zerwana nie będzie łatwa od przywrócenia, o ile jest to w ogóle możliwe.

Mamy tu do czynienia wędrówką, która ma w sobie coś zarówno z obietnicy, jak i kaprysu natury. Chwilami objawia piękno, egzotykę i przyciąga swą niesamowitością. Sprawia, że oczywistość nabiera kolorów, a duch przygody rozsadza, żądny wyjścia na zewnątrz i zakosztowania owoców przyrody. Jednakże zdarza się, że całość przybiera formę wspinaczki na stromą górę. Perspektywa wejścia na szczyt jest wspaniała, ale łatwo się zniechęcić, gdy dochodzi do kolejnych otarć i potknięć, a różnica temperatur odbiera ostatki sił.

Trudno wszakże powiedzieć czy to bardziej książka o Humboldcie, czy też jego wpływie na znamienite osobistości. Zgadzam się w zupełności, że jest to wartościowe uzupełnienie obrazu i ukazanie fundamentu jakim był Humboldt dla nauki. Nie tylko w tamtym czasie, ale i dla następnych pokoleń. Nie potrafię przy tym oprzeć się wrażeniu, że brakuje tu swoistej płynności i równowagi. Przybliżanie wypraw i osobistego wymiaru głównego bohatera zdaje się zatracać w pełnych dygresji rozdziałach o osobach nim zafascynowanych.

Nie mam jednak wątpliwości, że te uchybienia w żadnym razie nie mogą pozbawić tej pozycji oczywistej wartości. O takich tuzach jak Humboldt pisać i przypominać trzeba. Nie tylko po to, by zachować je w zbiorowej pamięci, ale choćby dlatego, by przyjrzeć się z nowej perspektywy poruszanym przez nie wątpliwościom. Zobaczyć, że choć minęło tak wiele czasu, istotne pytania ewoluowały, a odpowiedzi na nie potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek.

Patryk Rzemyszkiewicz

allison | 2017-03-27
Przeczytana: 27 marca 2017

(Recenzja najpierw ukazała się na kulturaonline.pl)

Biografię Alexandra Humboldta czyta się jednym tchem, niczym awanturniczą powieść, której bohater wciąż przeżywa niebezpieczne przygody i budzi wielkie emocje.

Książkę Andrei Wulf czyta się jednym tchem, niczym najlepszą powieść przygodową. I nic dziwnego, gdyż życie jej bohatera było pasmem niebezpiecznych podróży, pionierskich wypraw, odkryć i nieustającej pogoni za zdobywaniem nowych doświadczeń naukowych.

Życie wybitnego naukowca poznajemy od dzieciństwa. Już wtedy mały Alexander był zafascynowany otaczającym światem, z ciekawością przyglądał się roślinom, zwierzętom i marzył o zwiedzeniu najodleglejszych zakątków kuli ziemskiej.

Pod koniec XVIII stulecia nie przypuszczał, że te pragnienia nie tylko się spełnią, ale i uczynią z Humboldta najsłynniejszego badacza natury, którego odkrycia i wnioski na temat budowy świata staną się podstawą dzisiejszego postrzegania funkcjonowania Ziemi i kosmosu.

Aż trudno uwierzyć, że...

Wybitna książka, przybliżająca postać niezwykłego człowieka jakim był Alexander von Humboldt. Ten niemiecki uczony, od dziecka zafascynowany był przyrodą i dla niej poświęcił całe swoje życie. Był piewcą Ameryki Południowej, wydał szereg wybitnych wielkich opracowań naukowych z zakresu flory, fauny, geologii, klimatu, a nawet gwiazd.
Alexander von Humboldt to człowiek renesansu, pierwszy ekolog, który przewidział niszczycielskie oddziaływanie człowieka na przyrodę i przed nim ostrzegał.
Książka przenosi nas w pięknie opisane, odległe krainy, po których przemieszczał się bohater. Do tego spora dawka historii.
Tylko smuci fakt, że tak mało obecnie pamięta się o tym wybitnym, genialnym Człowieku.

Doskonała książka! Polecam!

Jarek Zawisza | 2017-12-15
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 16 grudnia 2017

Jakiś czas temu myślałem że "Steve Jobs" Waltera Isaacsona to najlepsza biografia jaką można napisać...
No cóż, myślałem tak dopóki nie przeczytałem "Becoming Steve Jobs" Tetzeli'ego i Schlendera.
Książka ta postawiła poprzeczkę tak wysoko, że każdy kolejny przeczytany życiorys wyglądał przy niej jak dziecinna próba pozbierania do kupy faktów i dat.

Było tak, aż do teraz... "Człowiek, który zrozumiał naturę" to książka która po prostu sama się czyta.
Humboldt narysowany jest w niej tak żywo, tak sympatycznie, tak realnie że po lekturze czuję się tak, jakbym znał Go osobiście.

To nie jest typowa "laurka", nie jest to również pean na piedestale ku czci.
Autorka posługując się chyba jakimś szóstym zmysłem, na tych 544 stronach zawarła istotę życia naturalisty i podróżnika.

Z głębokim zrozumieniem i empatią opisała jego pasje, marzenia, rozterki i wreszcie przyjaźnie, tak męskie przyjaźnie Humboldta które w jego epoce dały początek wielu niesmacznym plotkom.
Alexander był...

Carmel | 2017-03-10
Przeczytana: 09 marca 2017

To książka o krystalicznie czystej pasji poznania. Romantyczna opowieść o człowieku, który urodził się i poświęcił życie, by zgłębić mechanizmy działania przyrody.

Alexander von Humboldt przez całe 90-letnie życie, szukał relacji między elementami przyrody a stopniem ingerencji w nią człowieka. Zarażał swymi wizjami, napędzał do działania, doczekał się wielu naśladowców. W świetnej książce "Człowiek, który zrozumiał naturę. Nowy świat Alexandra von Humboldta" Andrea Wulf przybliżyła tego, wymykającego się prostym biogramom, człowieka.

Jego imię noszą setki gatunków zwierząt i roślin, szczyty górskie, cieśniny. Honory oddano Humboldtowi na wielu polach ludzkiej dociekliwości.

Jedynym marzeniem Alexandra było doświadczenie przyrody własnymi zmysłami. Dzięki podróży do Ameryki Południowej i Azji Środkowej dokonał wielu wiekopomnych ustaleń. Autorka świetnie oddała niepohamowany pęd do wiedzy, mimo niebezpieczeństw. Badał węgorze elektryczne, wspinał się na Chimborazo w mrozie i...

Łukasz | 2018-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Niewiele jest pozycji, ktore mogę określić jako "ulubione" jednak ta książka zdecydowanie w tej kategorii się znajduje. Książka absolutnie wybitna, która przypomina czytelnikom o jednej z najwybitniejszego postaci dziewietnastego wieku. Autor zadał sobie ogrom trudu pracy, o czym świadczy długa bibliografia. Powstała książka wybitna, która czyta się z zapartym tchem, a przede wszystkim, każe nam się zwrócić do natury, jako do źródła istnienia. Absolutnie zachwycająca!

joly_fh | 2018-06-10
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Biosfera
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Okazuje się, że już w XIX wieku był ktoś, kto dostrzegał, że przyroda jest jednym wielkim systemem powiązań, który człowiek niszczy. Już wtedy Humbolt przestrzegał przed zmianami klimatycznymi, wycinaniem lasów i zanieczyszczeniami środowiska, które pustoszą Ziemię. Humbolt jest ojcem współczesnej ekologii.

Iwona | 2017-03-26

Nie lubię pisarstwa, w którym nadużywa się słów „czarowny, urokliwy, niezwykły itp.", zwłaszcza razi mnie to w książkach poświęconych przyrodzie i w biografiach uczonych. Amerykański styl zachwytu do entej potęgi jest dla mnie oznaką nieradzenia sobie z literacką i naukową materią. Gdyby tę książkę skrócić o połowę, wyrzucając na przykład większość rozwlekłych peanów nad geniuszem Humboldta, byłaby ostatecznie w porządku. A tak zwyczajnie w wielu momentach się nudziłam, czytając po raz setny, że natura jest cudowna, a Humboldt – niesamowity. Książka świetnie wpisuje się w trendy ostatnich lat: mało rzetelnej wiedzy, dużo infantylnej gadki o wspaniałości przyrody.

Alexander von Humbold popadł w zapomnienie w anglojęzycznym świecie. Był człowiekiem renesansu i zmarł w czasie, kiedy dyscypliny naukowe kostniały i zamykały się coraz mocniej w bardziej wyspecjalizowanych dziedzinach. Skutkiem tego jego holistyczne podejście - metoda naukowa, która łączyła sztukę, historię, poezję i politykę z twardymi danymi - wypadło z łask. Na początku XX wieku nie było już miejsca dla człowieka, którego wiedza obejmowała szeroki wachlarz tematów. Uczeni ograniczali się do coraz bardziej wąskich specjalizacji i zatracili interdyscyplinarną metodę Humbolda i jego koncepcję natury jako globalnej siły.

Obrońcy natury, ekolodzy do dziś pozostają mocno zakorzenieni w wizji Humbolda - choć wielu z nich w ogóle o nim nie słyszało.

Gdy naukowcy próbują zrozumieć i przewidzieć globalne skutki zmian klimatycznych, interdyscyplinarne podejście Humbolda do nauki wydaje się bardziej użyteczne niż kiedykolwiek. Jego wiara w swobodną wymianę informacji, we wspólnotę...

Kim był Alexander von Humboldt? Przyznam szczerze, że przed lekturą tej książki nie miałam zielonego pojęcia o istnieniu takiej osoby, nie mówiąc już o możliwości zidentyfikowania go z jakąkolwiek dziedziną nauki. Za to z kart książki wyłania się postać jednego z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych naukowców swych czasów. Czy to przesada ze strony autorki jego biografii czy jednak zaniedbanie ze strony późniejszych pokoleń? Wydaje się, że niestety - to drugie. Idee ekologii (a można rzec, że Humboldt był jednym z prekursorów tej dziedziny wiedzy) wciąż są przez nas traktowane marginalnie, jako rzecz mniej renomowana, stąd też pewnie mniejszy nacisk położony na naukę o niej.
Andrea Wulf zabiera nas w niesamowitą podróż w XIX-wieczny świat nauki. Centralną postacią jest tu Alexander von Humboldt, którego idee oddziaływały nie tylko na naukowców, ale i klasę rządzącą a także zwykłych ludzi. Tak naprawdę książka ta stanowi niezwykle interesującą panoramę XIX wieku w kontekście...

książek: 1972
Tinkerbelle | 2017-10-11
Przeczytana: 11 października 2017

Rewelacyjna, wspaniała, niezwykle interesująca książka. Zdecydowanie powinno się uczyć o Humboldcie w szkołach. Wielce podziwiam ludzi, których napędza bezbrzeżna chęć poznania.
Nie jestem co prawda przekonana czy sam badacz jako człowiek (gaduła i egocentryk) przypadłby mi do gustu, ale jego dokonania mówią same za siebie.
Dodatkowe rozdziały o Darwinie; Haeckelu; Thoreu są uzupełnieniem, które bardzo cieszy.
Polecam!!