Człowiek, który zrozumiał naturę. Nowy świat Alexandra von Humboldta

Nominacja w plebiscycie 2017
Andrea Wulf Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie biografia, autobiografia, pamiętnik
The Invention of Nature: Alexander von Humboldt's New World
Data 1. wydania:
2016-03-24
Piotr Chojnacki, Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Wydawnictwo Poznańskie
Alexander von Humboldt Katarzyna Bażyńska-Chojnacka Piotr Chojnacki przyroda biologia zoologia botanika odkrywcy
The Invention of Nature: Alexander von Humboldt's New World
biografia, autobiografia, pamiętnik
Piotr Chojnacki, Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Inne

Oficjalne recenzje i

Z miłości do natury

[ 16 ] Link do recenzji

Przed przeczytaniem tej książki nie wiedziałem za bardzo kim był Alexander von Humboldt🤔 Tak to pewnie ignorancja z mojej strony... Ale całe szczęście to nadrobiłem czytając📚 Niezwykły człowiek, kształtujący swoją epokę i jednocześnie ją wyprzedzający. Człowiek, którego wpływ dał początek pracy Darwina, idei ekologii, parków narodowych oraz był inspiracją dla ludzi takich...

Ooo, cóż za potężna i wartościowa księga! Barokowy wręcz przepych i czytelnicza uczta. Dzieło skrzące się nagromadzeniem faktów, jak życie samego Alexandra von Humboldta! Dawno już chyba żadna książka na tyle mnie nie wciągnęła. Czułem się prawie tak, jak wiele lat temu, gdy z wypiekami na twarzy pochłanianiem powieści Juliusza Verne'a.

Ten przepych, bogactwo życia i...

Cóż. Miejscami bardzo ciekawie, miejscami wręcz dziecinnie. Opisywanie badań naukowych, metod ich przeprowadzania itp. także pozostawia wiele do życzenia. Autorka przedstawia świat A. Humboldta dla tych, którzy nie muszą mieć żadnego pojęcia o sytuacji w Niemczech i Europie przełomu XVIII i XIX wieku, nie przesadzając z natłokiem informacji ani nie zagłębiając się zbytnio w...

Książka na świetnym poziomie. Czyta się z przyjemnością, porównałbym ją trochę poziomem w jakim angażuje czytelnika do książek Waltera Isaacsona (Innowatorzy, Leonardo da Vinci).

Sama postać Humboldta jest niezwykle ciekawa i szkoda, że tak mało znana w dzisiejszych czasach. Żywię nadzieję, że m.in. dzięki takim publikacjom więcej osób pozna tą wspaniałą postać.

Szczerze mówiąc to przeczytałem tę książkę w trybie "fast forward" w ciągu dwóch dni. Humboldt był fascynującą postacią, humanistą i miłośnikiem przyrody, wciąż "goniącym " za wiedzą, głodnym nowych odkryć i będącym spiritus movens wielu zmian. Podróżował do Ameryki Łacińskiej, Rosji, jeździł po Europie, poznawał wielu "ludzi epoki", był takim ówczesnym celebrytą lub...

Gdzie dziś jest ten dziki świat? Nie sposób go znaleźć. Już wtedy widziano jak człowiek degraduje przyrodę.
Takich książek biograficznych chciałabym czytać więcej...
Wspaniała, czyta się lekko, szybko (choć ilość stron może odstraszyć).
Krystyna Czubówna napisała: "Cóż za książka! Barwny język, wizjonerska idea." Czy trzeba coś dodawać, by zarekomendować?
Wielkie ukłony...

Książka napisana z polotem. Chce się czytać bez wytchniena. Dobre pióro, dobre tłumaczenie i osadzenie działalności Humboldta na tle epoki (w tym polityki).
Płonący Biebrzański Park Narodowy w kwietniu 2020 r. przywodzi na myśl wysuszone Llanos z pierwszej połowy XIX w. gdzieś w Wenezueli. Nic ten kraj nie nauczył się z historii świata i w ciągu ostatnich lat nic nie zrobił...

Miło się czyta, ale bije od tego jakąś taką poprawnością, która nie jest dla mnie zaletą. Tak jakby ktoś mógł się domyślić sam z siebie, że przeczytałem ją pod wpływem recenzjorekomendacji w jakimś gazetowyborczopochodnym portalu.

Alexander von Humboldt z pewnością był postacią wybitną i jeśli chodzi o poglądy na pewne sprawy to wyprzedzał swoją epokę. Inspirował zarówno osoby z czasów, w których żył jak i te z późniejszych pokoleń. Wystarczy wymienić kilka znanych nazwisk, które czytały jego dzieła jak Goethe czy Darwin. Sławę Humboldta unieśmiertelniono w nazwach, które nadano rzece, prądowi...

Postać wspaniała, ale książka napisana w sposób dość nudny i mimo frapującego "tematu" nie doczytałem do samego końca.

Dyskusje

• 2018
  • 2019
  • Biografie
  • Chcę w prezencie
  • Historia

Andrea Wulf Człowiek, który zrozumiał naturę. Nowy świat Alexandra von Humboldta Zobacz więcej