Na początku jest koniec. Na szlakach duchowości Majów

Wydawnictwo: Muza
literatura faktu

Reportaż z ponad półrocznej wyprawy do świata dzisiejszych Majów. Autorka, antropolożka stając się cichym obserwatorem ich codziennego życia, podejmuje próbę poznania i zrozumienia różnić kulturowych oraz odmiennego pojmowania czasu. Książka jest nie tylko relacją z niezwykłej wędrówki przez świat Majów (Mundo Maya), czyli tereny dzisiejszej Gwatemali, Meksyku, Hondurasu, Belize i Salwadoru, lecz przede wszystkim zapisem spotkań z ludźmi i wsłuchiwaniem się w ich historie. Zgłębiając kolejne opowieści, stajemy się świadkami odkrywania prawdy o dzisiejszych Majach i ich życiu, bez ubarwień i bez romantycznego mitu o duchowości i szamanach. Poznajemy Majów uwikłanych w swój kontekst kulturowy i społeczny, zarówno takich, którzy chcą odciąć się od korzeni i zapomnieć o swoich tradycjach, jak i tych, którzy nadal podtrzymują kulturę przodków i odprawiają rytuały związane z kalendarzem duchowym.

Wśród wielu niezwykłych historii, tworzących mozaikowy obraz świata Majów, są między innymi i te o majańskich kobietach i ich doświadczeniu wojny domowej. Autorka poznaje ich strach i chęć odcięcia się od korzeni, które skazały ich mężów na śmierć. Inna opowieść dotyczy Santiago, który ryzykując wszystko, wysyła swojego syna do USA i chciałby zapomnieć o swoich tradycjach. W Hondurasie antropolożka pokazuje oblicze trzymiesięcznego głodu, który przychodzi do nich co roku. W Gwatemali zostaje wolontariuszką w więzieniu, co pozwala jej zaprzyjaźnić się z dziewczyną z gangu i tym samym poznać zasady jego działania. Ostatni „etap” podróży prowadzi do ukrytych i odciętych od cywilizacji wiosek, gdzie autorka wnika w świat majańskiej duchowości. Pozwala jej to na nowo zrozumieć otaczający ją świat. Obserwuje między innymi ceremonie Nowego Roku Majów i rytuały „pięciu dni nieszczęśliwych” agrarnego kalendarza Majów. Dzięki cierpliwemu zagłębieniu się w kulturę Majów oraz ich problemy autorka poznaje wymiary duchowości ukryte poza europejskimi sposobami rozumienia ich, co zmienia ją i jej pojmowanie świata.

Książka Weroniki Mliczewskiej to przede wszystkim piękna historia o cierpliwości, pokorze oraz szacunku do drugiego człowieka, do jego odmienności i tradycji. To książka o sile ciszy i milczenia…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Izabela Pycio | 2017-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

"...najbardziej wartościowe podróże nie zaczynają się w momencie wyruszenia w drogę i nie kończą się z chwilą powrotu do domu. Z takich wypraw nigdy się już nie wraca. One trwają w nas."

Niedawno odbyłam ciekawą podróż po "Cywilizacji Majów", która zintensyfikowała moje zainteresowania w zakresie intelektualnych osiągnięć tego indiańskiego ludu. Tym razem wybrałam się w wędrówkę w poszukiwaniu prawdy o współczesnych Majach. Przyznam, że Weronika Mliczewska sprawiła mi wiele radości przytaczając swoje doświadczenia, wspomnienia i zapiski, w książce o jakże wymownym tytule "Na początku jest koniec", będącej reportażem z siedmiomiesięcznej wyprawy do Mezoameryki. Zaimponowała mi intensywność odczuwania odmiennej kultury, wyrażany jej ogromny szacunek, usilna próba zrozumienia, wyjątkowa wrażliwość na aspekt ludzki, łamania barier, oraz głębia przemyśleń i sposób transformacji własnej osobowości.

Autorka prowadzi czytelnika szczerą i intymną ścieżką doznań, poruszeń, napięcia,...

Kasia | 2017-03-13
Przeczytana: luty 2017

Mówiąc krótko, gorąco polecam reportaż Na początku jest koniec nie tylko osobom zainteresowanym kulturą rdzennych mieszkańców Ameryki i nie tylko fanom literatury faktu. Pozycja zdecydowanie warta uwagi!

Cała opinia:

Isadora | 2017-03-19
Przeczytana: 16 marca 2017

Większości z nas dumna, starożytna cywilizacja Majów kojarzy się z monumentalnymi piramidami schodkowymi, genialnymi odkryciami matematycznymi i astronomicznymi, tajemniczymi hieroglifami czy wyjątkowo skomplikowanym systemem rachuby czasu. Upadek tej imponującej kultury spowodowany XVI-wieczną hiszpańską konkwistą nie oznaczał jednak, że została ona całkowicie i bezpowrotnie zmieciona z powierzchni ziemi. Spadkobiercy majańskiej tradycji nadal żyją na terenach dzisiejszej Gwatemali, Meksyku, Hondurasu, Belize i Salwadoru. Kim są współcześni Majowie? Czy pielęgnują swoją kulturę czy wręcz przeciwnie, odcinają się od jej korzeni? Co to znaczy być Majem we współczesnym świecie?

Czytaj więcej :https://zwiedzamwszechswiat.blogspot.com/2017/03/na-poczatku-jest-koniec-na-szlakach.html

Kulturalne_Media | 2017-03-07

Reportaż napisany nad wyraz sprawnie. Autorka posługuje się barwnym językiem, realistycznie oddaje klimat odwiedzonych miejsc. Rozmowy, ze spotkanymi przez autorkę ludźmi brzmią autentycznie, co pozwala wejść w ich świat. Podczas lektury czytelnik ma możliwość spojrzeć oczyma szamanów, gangsterów zamkniętych w więzieniach, pogromcy demonów. Książkę polecam spragnionym podróży do Mezoameryki i do ludzkiej psychiki.
Zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z dłuższą wersją recenzji w linku poniżej.
Michał Gębka https://kulturalnemedia.pl/literatura/mliczewska-poczatku-koniec-recenzja/

Lenkaite | 2018-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Kultura Majów intrygująca, jednak w odbiorze bardzo przeszkadza wszechnarzucające się JAAA autorki. Nie pomagają również tanie chwyty typu : "...i nie wiedziałam, że teraz dopiero wydarzy się coś WOW" na końcu niektórych rozdziałów, po czym następuje kompletna zmiana wątku... wiem, że nie można takich książek porównywać, bo każda jest sobie właściwą całością, jednak o wiele bardziej spodobała mi się relacja z Filipin Tomasza Owsianego.

Magdalena | 2018-01-04
Przeczytana: listopad 2017

Bardzo dobra pozycja dla każdego kto interesuje się historią Majów i obowiązkowa dla każdego, kto rusza do Ameryki Środkowej.
Książka wcale nie jest lekka, dzięki temu jej wartość rośnie. Musimy przedrzeć się przez kilka trudniejszych fragmentów, aby dość do momentów, przez które płynie się jak w rwącej rzece. genialnie opowiedziane historie Majów, niesamowite przygody, świat, który dla nas niestety pozostanie zamknięty. Ogromny plus za pracę włożoną w badania i napisanie tej pozycji. To jedyna książka jaką znalazłam, która nie jest pisana z perspektywy turysty, który uważa się za podróżnika, ale kogoś, kto wniknął w środowisko Majów. Autorka nie jest tylko gościem, staje się częścią społeczności i to tej mieszkającej głęboko w dżungli. Dzięki temu dostajemy porcje niesamowitych informacji, których nadaremno szukać możemy w przewodnikach.

Asia | 2017-08-24
Przeczytana: 22 sierpnia 2017

Odkąd tylko usłyszałam o tej książce wiedziałam, że dla mnie, jako osoby zakochanej w kulturze i sztuce Ameryki Łacińskiej, będzie to pozycja obowiązkowa. Weronika Mliczewska zabiera nas w niesamowitą podróż, podróż zarówno ciała, jak i duszy. Przede wszystkim książka ta pokazuje nam, że to co u nas powszechnie sądzi i mówi się o Majach, tak naprawdę mało ma wspólnego z prawdą. Autorka wykonała kawał dobrej roboty. Osobiście podziwiam ją za odwagę, którą wykazała się wyruszając samotnie w taką podróż.

imbunche | 2017-12-21
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 21 grudnia 2017

Bardzo ciekawy temat i z pewnością podróż godna podziwu, natomiast autorka trochę za bardzo skupia się w tym wszystkim na sobie zamiast na temacie reportażu. Momentami jest to również stanowczo zbyt egzaltowane jak na mój gust.
A po zdaniu "Tam rośnie żółta roślina, w której znajduje się surowica przeciwko truciźnie zawartej w jadzie [żmii]" zaczęłam się zastanawiać, czy po pierwsze autorka na pewno zna znaczenie słów których używa, a po drugie czy książka miała jakąkolwiek korektę.

prawyakapit | 2018-02-01
Przeczytana: styczeń 2018

Kupiłam tę książkę bez większych oczekiwań, ot ciekawy tytuł i nieznana reporterka.
To miała być lekka lektura na świąteczne wieczory.
Nie mogę powiedzieć, że jest to reportaż genialny, czuć w nim, że warsztat autorki jest jeszcze niewyrobiony, ale niektóre fragmenty sprawiały, że zatrzymywałam się na chwilę, musiałam je przemyśleć i już nic nie było takie samo.

A czy nie to jest celem pisarzy ? Czyż nasza refleksja nad ich słowem nie jest najlepszą nagrodą ?

Wspaniały opis podróży przez Amerykę Środkową, bardzo ciekawe refleksje autorki. Długo szukałam książki opisującej ludność żyjącą na tych ziemiach, nareszcie znalazłam i jestem zauroczona.