Dekalog Księdza Jana Kaczkowskiego

Okładka książki Dekalog Księdza Jana Kaczkowskiego Jan Kaczkowski, Katarzyna Szkarpetowska
Okładka książki Dekalog Księdza Jana Kaczkowskiego
Jan KaczkowskiKatarzyna Szkarpetowska Wydawnictwo: WAM religia
religia
WAM
2017-02-15
2017-02-15

Okładka książki Dasz radę. Ostatnia rozmowa Jan Kaczkowski, Joanna Podsadecka
Dasz radę. Ost... Jan Kaczkowski, Joa...
Okładka książki Sposób na (cholernie) szczęśliwe życie Małgorzata Chmielewska, Błażej Strzelczyk, Piotr Żyłka
Sposób na (cho... Małgorzata Chmielew...
Okładka książki Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka
Życie na pełne... Jan Kaczkowski, Pio...
Okładka książki Benedykt XVI. Ostatnie rozmowy Benedykt XVI, Peter Seewald
Benedykt XVI. ... Benedykt XVI, Peter...

Moje pierwsze świadome spotkanie z księdzem Janem Kaczkowskim, a zarazem zapis jego ostatniej rozmowy/ wywiadu.

Książeczka uboga w objętość ze względu na stan zdrowia księdza.
Chętnie sięgnę za to do jego innych publikacji - trochę z tego względu, bo te zapiski nie zaspokoiły mojej ciekawości.

Proste odpowiedzi na trudne pytania? Można tak powiedzieć. Podziwiam prostotę, a tutaj właśnie to dostałam. Dekalog to zwrócenie uwagi na to jak różnie można interpretować przykazania - w sensie na jak wielu płaszczyznach życia powinniśmy zwracać na nie uwagę....

Jan Kaczkowski daje nam możliwość zrozumienia przykazań bożych, wyjaśnia wątpliwości i nasze pytania.

Myślałam, że będzie lepsza. Nic nadzwyczajnego.

Myślałam, że będzie lepsza. Nic nadzwyczajnego.

Rozdział SPOWIEDZ NA KRAWĘDZI. .. (rozważania o spowiedzi) znacznie lepszy niż poprzedzający go, nieklejący się za bardzo wywiad.

Ostatni wywiad księdza Kaczkowskieg, który w prosty i uczciwy sposób dzieli się swoimi przemyśleniami na temat życia i wiary. Pytania są rzeczowe, a odpowiedzi krótkie z uwagi na stan zdrowia księdza. Nieduża i krótka książka, a w zasadzie książeczka jest podkreśleniem tego jakim człowiekiem był Jan Kaczkowski.

Dla wierzących i dla niewierzących. Ostatni wywiad ks. Kaczkowskiego na krótko przed śmiercią. Niewielka (80 stron) książeczka, ale jak zwykle ks. Kaczkowski nie teologizuje, tylko przekłada przykazania na przykłady z życia codziennego w sposób zaskakujący. Kto w V przykazaniu- „Nie zabijaj”- wpadnie na interpretację, że wypowiadając złe słowa do innego czlowieka zadajemy mu śmierć wewnętrzną, sprawiamy, że on już nigdy nikomu nie uwierzy? Kto myśli o V przykazaniu, mówiąc o „mordowaniu się” w pracy? Albo o dylemacie kobiet, bitych przez mężów, wykorzystywanych, których życie jest pasmem cierpień, a czasem rzeczywiście kończy się ich śmiercią? Ks. Kaczkowski mówi, że choć sakrament małżeństwa ma niezwyklą rangę, jest nierozerwalny, to nie moze być więzieniem. Czasami trzeba z niego uciekać, jeżeli stanowi ono zagrożenie dla matki albo dzieci. W podobny sposób, rozszerzając temat, podchodzi do innych przykazań dekalogu.
Na cd jest ostatnia droga krzyżowa ks. Jana Kaczkowskiego nagrana dwa miesiące przed jego śmiercią i kilka innych jego nagrań. Część zysków ze sprzedaży książki idzie na utrzymanie hospicjum w Pucku. Sporo zdjęć ks. Kaczkowskiego w czasie pracy w hospicjum.
Droga Krzyżowa pasuje do Wielkiego Postu, jaki akurat mamy, a Dekalog w wykładni ks. Kaczkowskiego należy sobie od czasu do czasu na nowo przypominać 😉. Ogromnie polecam, także niewierzącym.

Polecam i tym co wierzą i tym co nie wierzą. Wartościowa książka.
Szybko się czyta, dwie godziny i po lekturze 😉

Polecam i tym co wierzą i tym co nie wierzą. Wartościowa książka.
Szybko się czyta, dwie godziny i po lekturze 😉

Odpowiednia lektura na niedzielę.
Spodobały mi się wnikliwe i drobiazgowe pytania w odniesieniu do każdego z Dziesięciorga Przykazań. Odpowiedzi również.
Zważywszy,iż to ostatni zapis rozmowy sprzed śmierci Księdza to jakiś nastrój melancholijny mnie ogarnął. Polecam!

Odpowiednia lektura na niedzielę.

Spodziewałam się czegoś więcej po tej książce, pomimo, że krótka, jakoś nie porwała.

• 2017
  • Religia