Dekalog Księdza Jana Kaczkowskiego

religia
WAM
2017-02-15
2017-02-15

Rozdział SPOWIEDZ NA KRAWĘDZI. .. (rozważania o spowiedzi) znacznie lepszy niż poprzedzający go, nieklejący się za bardzo wywiad.

Ostatni wywiad księdza Kaczkowskieg, który w prosty i uczciwy sposób dzieli się swoimi przemyśleniami na temat życia i wiary. Pytania są rzeczowe, a odpowiedzi krótkie z uwagi na stan zdrowia księdza. Nieduża i krótka książka, a w zasadzie książeczka jest podkreśleniem tego jakim człowiekiem był Jan Kaczkowski.

Dla wierzących i dla niewierzących. Ostatni wywiad ks. Kaczkowskiego na krótko przed śmiercią. Niewielka (80 stron) książeczka, ale jak zwykle ks. Kaczkowski nie teologizuje, tylko przekłada przykazania na przykłady z życia codziennego w sposób zaskakujący. Kto w V przykazaniu- „Nie zabijaj”- wpadnie na interpretację, że wypowiadając złe słowa do innego czlowieka zadajemy mu śmierć wewnętrzną, sprawiamy, że on już nigdy nikomu nie uwierzy? Kto myśli o V przykazaniu, mówiąc o „mordowaniu się” w pracy? Albo o dylemacie kobiet, bitych przez mężów, wykorzystywanych, których życie jest pasmem cierpień, a czasem rzeczywiście kończy się ich śmiercią? Ks. Kaczkowski mówi, że choć sakrament małżeństwa ma niezwyklą rangę, jest nierozerwalny, to nie moze być więzieniem. Czasami trzeba z niego uciekać, jeżeli stanowi ono zagrożenie dla matki albo dzieci. W podobny sposób, rozszerzając temat, podchodzi do innych przykazań dekalogu.
Na cd jest ostatnia droga krzyżowa ks. Jana Kaczkowskiego nagrana dwa miesiące przed jego śmiercią i kilka innych jego nagrań. Część zysków ze sprzedaży książki idzie na utrzymanie hospicjum w Pucku. Sporo zdjęć ks. Kaczkowskiego w czasie pracy w hospicjum.
Droga Krzyżowa pasuje do Wielkiego Postu, jaki akurat mamy, a Dekalog w wykładni ks. Kaczkowskiego należy sobie od czasu do czasu na nowo przypominać 😉. Ogromnie polecam, także niewierzącym.

Polecam i tym co wierzą i tym co nie wierzą. Wartościowa książka.
Szybko się czyta, dwie godziny i po lekturze 😉

Polecam i tym co wierzą i tym co nie wierzą. Wartościowa książka.
Szybko się czyta, dwie godziny i po lekturze 😉

Odpowiednia lektura na niedzielę.
Spodobały mi się wnikliwe i drobiazgowe pytania w odniesieniu do każdego z Dziesięciorga Przykazań. Odpowiedzi również.
Zważywszy,iż to ostatni zapis rozmowy sprzed śmierci Księdza to jakiś nastrój melancholijny mnie ogarnął. Polecam!

Odpowiednia lektura na niedzielę.

Spodziewałam się czegoś więcej po tej książce, pomimo, że krótka, jakoś nie porwała.

To kolejna książka z księdzem Janem Kaczkowskim. Tym razem w ostatnich dniach Swego życia rozmawia o Dekalogu, o najistotniejszych przesłaniach z niego wynikających. Są to odpowiedzi przemyślane, mądre, wcale niełatwe ale przepełnione miłością i zrozumieniem dla ludzkich słabości. Nie unika też trudnych odpowiedzi o grzechach ciężkich w rozumieniu Kościoła katolickiego. Nie przekreśla człowieka, nie potępia. Mimo własnego stanu zdrowia próbuje wskazać drogę dobra.
Kiedy czytam słowa i przemyślenia księdza Kaczkowskiego to wiem, że chciałabym być w takim Kościele.

Zostałam rozwalona "Dekalogiem" na samym wstępie. "Kilkatygodni przed śmiercią powiedział mi, że w życiu nie chodzi o to, aby było jakoś, ale żeby była jakoś". O tym tak naprawdę jest ta krótka książka. Jak zwykle mądra, jak zwykle skłaniająca do przemyśleń ale jednak trochę inna. Czytając "Dekalog" wręcz odczuwałam, że Ks. Kaczkowski podczas jej tworzenia był już bardzo zmęczony chorobą. Mimo to nadal się nie poddawał ponieważ jakość do końca była dla niego ważna.
Niezmiennie polecam. :)

Krótka rozmowa z księdzem Janem Kaczkowskim poruszająca tematykę 10 przykazań Bożych. Wszystko trafnie ujęte i zgodne z nauczaniem Kościoła. Po wywiadzie zaprezentowano krótki życiorys księdza Jana, a następnie konferencję "Spowiedz na krawędzi". Do książki dołączona jest płyta z ostatnią Drogą Krzyżową z księdzem Janem oraz nagraniami "Wolność w Kościele", "Życie na pełnej petardzie" i "Pożegnanie". Cenna pamiątka po księdzu Janie Kaczkowskim.

Jest to wyjątkowa książka - krótka, nietypowa, zaskakująca i do bólu szczera. Jak się spowiadać dobrze? Co rozważyć w drodze do konfesjonału? Rady od człowieka z wyostrzonym zmysłem moralnym - wielokrotnie spowiadającym ludzi na skraju rzeczy ostatecznych. Pouczająca.

Jan Kaczkowski ks. (ksiądz) Dekalog Księdza Jana Kaczkowskiego Zobacz więcej
Jan Kaczkowski ks. (ksiądz) Dekalog Księdza Jana Kaczkowskiego Zobacz więcej