rozwiń zwiń

Prowadź swój pług przez kości umarłych

Okładka książki Prowadź swój pług przez kości umarłych
Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Ekranizacje: Pokot (2017) literatura piękna
323 str. 5 godz. 23 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2017-02-16
Data 1. wyd. pol.:
2017-02-16
Liczba stron:
323
Czas czytania
5 godz. 23 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308063217
Ekranizacje:
Pokot (2017)
Tagi:
kłusownicy morderstwo Kotlina Kłodzka literatura polska śledztwo wiejska społeczność zabójstwo zbrodnia
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1 (1) / 2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 8,0
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Śmierć za śmierć



719 1 155

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
4914 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
422
246

Na półkach: , , ,

Boję się fanatyzmów. Wszelakich. Każdy fanatyzm jest niebezpieczny, choćby idee najszczytniejsze były. Choćby na sztandarach religia była, naród albo ochrona najsłabszych nawet. Nie ma fanatyzmów lepszych i gorszych, bardziej i mniej słusznych czy usprawiedliwionych. Tam, gdzie przekracza się granice rozsądku, gdzie usypia rozum, rodzą się demony.

Nie sięgnęłabym pewnie po "Prowadź swój pług przez kości umarłych" gdyby nie burzliwa dyskusja, która przetoczyła się w mediach w związku z filmem "Pokot" (którego zresztą nie widziałam). Znam wprawdzie i lubię inne powieści Olgi Tokarczuk ale myślistwo, polowania, zwyczaje łowieckie to temat dla mnie dość abstrakcyjny i mało interesujący. Skoro jednak w dyskusjach pojawiły się skrajne emocje, pomyślałam, że powieść warto przeczytać i wypracować sobie własną opinię.

Pamiętam swoje zauroczenie magicznym nieco "Prawiekiem...", pierwszą powieścią Olgi Tokarczuk, z którą się zetknęłam. Tym razem autorka serwuje czytelnikowi coś zupełnie innego - thriller moralny nazywany też ekologicznym.

Niezwykłości tu raczej nie uświadczymy. Wprawdzie główna bohaterka hobbystycznie para się astrologią (notabene nudziły mnie nieco te fragmenty), a początkowo fabule towarzyszy niejasne wrażenie, że dzieje się coś racjonalnie niemożliwego do wyjaśnienia, jednak rozwiązanie zagadki jest jak najbardziej racjonalne. I chyba to odarcie z odrobiny tajemnicy, magii, mgiełki nierzeczywistości najbardziej mnie rozczarowało.

Nie do końca odpowiada mi zbyt czarno - biały obraz świata przedstawionego, brak niuansów, półcieni, szarości. Nie musimy myśleć, zastanawiać się, poszukiwać własnych odpowiedzi. Tu wszystko mamy pokazane palcem - dobrzy są tylko dobrzy, ciepli, sympatyczni i nigdy nie robią złych rzeczy, źli są obrzydliwi, paskudni i zawsze robią złe rzeczy. Nie ma miejsca na refleksję, zmiany postaw, ewolucję. Nie ma miejsca na dojrzewanie. Tego w książkach nie lubię. Zbyt długo żyję, żeby wierzyć jeszcze w tak prosty, spolaryzowany świat.

Żeby było jasne, odpowiedzialność nasza jako ludzkości za dobrostan naszych "braci mniejszych" jest dla mnie oczywista i bezdyskusyjna. Podobnie jak troska o nich i zakaz ich krzywdzenia. Ale tu nie emocjami winno się myśleć i nie szaleństwem, bo, powtórzę z uporem maniaka, takie rzeczy źle się kończą. Bo najlepsze intencje, jeśli stają się jedynym, uświęconym celem samym w sobie, zamieniają życie innych w piekło. I dlatego wymowa książki Olgi Tokarczuk zwyczajnie mi się nie podoba.

Wątek kryminalny wypada niewiele lepiej, jest trochę trupów, trochę niejasnych okoliczności i rozwiązanie, którego w zasadzie można było się spodziewać. Nie ma za to napięcia ani nagłych zwrotów akcji. Nie obserwujemy też postępów w śledztwie, które dla fabuły w ogóle nie jest istotne. Dlatego nie nazwałabym powieści Olgi Tokarczuk kryminałem, bo warunków gatunku po prostu nie spełnia.

Dlatego tym razem, niestety, rozczarowanie. Nie lubię nadmiernie uproszczonych obrazów rzeczywistości, nie lubię podziału na "nas" i "ich". Dość już chyba tych skrajności nie do pogodzenia wokół nas.

A Czechy wcale nie są najlepszym miejscem na świecie ;-)

Boję się fanatyzmów. Wszelakich. Każdy fanatyzm jest niebezpieczny, choćby idee najszczytniejsze były. Choćby na sztandarach religia była, naród albo ochrona najsłabszych nawet. Nie ma fanatyzmów lepszych i gorszych, bardziej i mniej słusznych czy usprawiedliwionych. Tam, gdzie przekracza się granice rozsądku, gdzie usypia rozum, rodzą się demony.

Nie sięgnęłabym pewnie po...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    12 647
  • Chcę przeczytać
    4 575
  • Posiadam
    2 230
  • Ulubione
    361
  • Teraz czytam
    244
  • 2019
    176
  • 2020
    123
  • 2020
    111
  • Literatura polska
    107
  • 2018
    97

Cytaty

Więcej
Olga Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także