Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Prowadź swój pług przez kości umarłych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
proza polska
Ag2S

Inspirująca, głośno dyskutowana powieść. Thriller moralny z metafizyczną zagadką, zaskakującą pod każdym względem. Zimą piękna Kotlina Kłodzka jest miejscem mało przyjaznym i opustoszałym. Wsród nielicznych mieszkańców pozostała Janina Duszejko - miłośniczka astrologii, która w wolnych chwilach dogląda domów nieobecnych sąsiadów i tłumaczy poezję Blake'a. Niespodziewanie przez tę spokojną...

Zimą piękna Kotlina Kłodzka jest miejscem mało przyjaznym i opustoszałym. Wsród nielicznych mieszkańców pozostała Janina Duszejko - miłośniczka astrologii, która w wolnych chwilach dogląda domów nieobecnych sąsiadów i tłumaczy poezję Blake'a. Niespodziewanie przez tę spokojną okolicę przetacza się fala morderstw, których ofiarami padają myśliwi. Czy to możliwe, by - jak sugeruje Duszejko - to zwierzęta zaczęły czyhać na życie swoich oprawców? Wszak Blake pisał: "Błąkająca się Sarna po lesie / Ludzkiej Duszy niepokój niesie" ...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Piotr | 2017-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2017

Olga Tokarczuk jest mi znana z innych swoich książek, ale ekranizacja tej powieści i szum, jaki powstał przed premierą filmu sprawił, że przeczytałem "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

Sam tytuł jest zaczerpnięty z wiersza Williama Bleak'a, pisarza, poety, rysownika i malarza. Blake był w dużej mierze inspiracją dla Tokarczuk i to wpływa na tekst. Zderzenie dwóch światów, zupełnie sobie obcych kultur i czasów dała zaskakującą opowieść.

Autora opowiada historię astrolożki Janiny Duszejko, mieszkanki odciętej od świata osady w Kotlinie Kłodzkiej. Pierwszoosobowa narracja pozwala nam widzieć świat oczami tej kobiety - nierozumianej przez otoczenie, często wyśmiewanej. Wrażliwość Duszejko jest niezwykła, podobnie jak ona sama. Zupełnie jakby z innego świata, z innej epoki. Żyje skromnie, tłumaczy poezję Bleaka wraz z dawnym uczniem, a oprócz niego odwiedza ją tylko sąsiad. Jej introwertyzm skierowany do ludzi jest podyktowany kilkoma czynnikami. Ale kobieta kocha...

Jolanta | 2017-02-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 24 lutego 2017

Ta książka długo czekała na mojej półce w kolejce do przeczytania. Oczywiście, do przeczytania teraz, zmobilizował mnie film nakręcony na jej podstawie przez Agnieszkę Holland "Pokot", w dodatku nagrodzony na festiwalu filmowym w Berlinie. Lubię Olgę Tokarczuk i również tym razem nie zawiodłam się na powieści.
Historii nieprawdopodobnej, psychologiczno-sensacyjnej?, trochę magicznej, z zaskakującym zakończeniem.
Główna bohaterka, Janina Duszejko, samotna kobieta po sześćdziesiątce, kiedyś budowała mosty w Syrii, Libii. Lubiła swój zawód - projektowanie, obliczenia. Jej wiek, stan zdrowia, atakujące ją często "Dolegliwości", spowodowały, że na emeryturze zamieszkała w domu w osadzie na Płaskowyżu, w Dolinie Kłodzkiej. Dalej jest jednak aktywna. W czasie zimy dogląda domy letników, uczy dzieci angielskiego w wiejskiej szkole. A poza tym? Jej wielka pasja to astrologia, układanie horoskopów. Kocha przyrodę, uwielbia wchodzić w las, błądzić po nim bez końca i obserwować zwierzęta,...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Prowadź swój pług przez kości umarłych" jest powieścią bardzo oryginalną.
Oryginalność polega zarówno na temacie jak i sposobie jego zapisania.
No bo co by było gdyby zwierzęta mściły się na ludziach za wyrządzone im krzywdy.
Sarenki działając w grupie, zabijają najpierw "Wielką Stopę" a potem komendanta policji.
W powieści jest wiele pełnych goryczy i smutku, czasem niesłusznych stwierdzeń.
Myślę że powieść należy zaliczyć do podgatunku, realizmu magicznego.
Olga Tokarczuk dzieli się z nami wieloma ciekawymi i nader trafnymi spostrzeżeniami.

Niestety in minus książki są częste zbaczania na temat efemeryd planet. To znaczy wzajemnych konfiguracji ciał niebieskich i ich wpływu na życie codzienne ludzi.
Główna postać tej powieści, Janina Duszejko w zimie zajmuje się doglądaniem zabudowań w jej okolicy, gdyż wtedy są one odcięte od świata.
Wierzy święcie w efemerydy planet, a także jako jedyna osoba sądzi że za dziwnymi "morderstwami" stoją zwierzęta.
Zarówno ta, jak i inne...

xLadyInBlack | 2018-08-06
Na półkach: Inne, Przeczytane
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Olga Tokarczuk to znana autorka, z której twórczością niestety nigdy wcześniej nie miałam styczności. Tym co zwróciło moją uwagę było nawiązanie do zwierząt oraz bardzo ciekawa okładka. Książka ta zupełnie przypadkiem trafiła w moje ręce, ale bardzo się cieszę z naszego spotkania.

"Prowadź swój pług przez kości umarłych" to historia emerytowanej Janiny Duszejko, która osiedliwszy się przy granicy polsko - czeskiej w wolnym czasie opiekuje się pozostawionymi na zimę pustymi domami oraz dorabia sobie ucząc dzieci języka angielskiego w pobliskiej szkole. Już na samym początku książki dochodzi do śmierci jej sąsiada, który dławi się kością sarny. Nie jest to jednak ani pierwsza śmierć, ani ostatnia. Pani Duszejko natomiast ma bardzo ciekawą hipotezę. A co jeśli to zwierzęta mszczą się na ludziach za ich masowe zabijanie?

Jest to powieść, która została nazwana thrillerem ekologicznym. Jak wszyscy wiemy ekologia jest w dzisiejszych czasach tematem bardzo modnym. Wiele mówi się o...

Joanna | 2013-10-26
Przeczytana: 30 października 2012

W polskiej tradycji łowieckiej – Hubertus ( nazwa od dnia św. Huberta ok.3 listopada) jest okazją do zbiorowych polować, szczególnie uroczystych i z zachowaniem historycznych, tradycyjnych ceremoniałów . Organizowane polowania na zwierzynę kończy uroczysta biesiada myśliwych.
Obchody tego święta mają zapewnić dobre wyniki w nadchodzącym sezonie.
Powieść będąca trzymającym w napięciu do ostatniej strony ekologicznym thrillerem moralnym . Pisarka zmusza czytelnika do zastanowienia się, gdzie leży granica ingerencji człowieka w przyrodę, czy bezsensowne cierpienie i okrucieństwo zadawane zwierzętom ( polowania, pułapki, wnyki) nie jest hipokryzją i zaprzeczeniem podstawowych zasad wobec otaczającej nas przyrody .
Na stronach myślistwa w Internecie można przeczytać:
„- Myślistwo jest to sztuka polowania polegająca na tropieniu,
podchodzeniu, osaczaniu i zabijaniu lub łowieniu żywcem zwierząt,
prowadzona zgodnie z prawem i etyką łowiecką.
- Zwierzę, jako
istota żyjąca, zdolna...

zaksięgowana | 2017-03-18

Kto ma niezbywalne prawo do życia? Człowiek, pies, bażant czy sarna? Czym różni się egzystencja ludzi od leniwego życia chrząszczy zgniotków szkarłatnych?
Janina Duszejko, ekscentryczna, samozwańcza astrolożka i nauczycielka jest przekonana, że zwierzęta są świadomymi i rozumnymi istotami, a kłusownictwo i myślistwo w gruncie rzeczy niczym się nie różnią.
Miejscowy ksiądz, kapelan „Szelest” uważa, że zwierzęta nie mają duszy i rodzą się po to by służyć ludziom.
Zdaniem duchownego takie jest prawo boskie. A jakie jest prawo ludzi? Czy tak samo bezwzględne jak prawo zwierząt? Czym jest sprawiedliwość i kto może ją wymierzyć?
Bardzo spójny, przyrodniczy thriller z odrobiną realizmu magicznego, może nieco schematyczny, ale czytało się przyjemnie. Książka posiada swój specyficzny klimat, oddaje imponderabilia samotności i przyrody, szybko jednak można wpaść na trop mściciela, a rozwiązanie zagadki za wcześnie nie daje pełnej satysfakcji z lektury.

Nina | 2017-02-28
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 28 lutego 2017

Olga Tokarczuk nie jest autorką dla wszystkich. Zastanawiam się, czy jest autorką dla mnie. To było moje pierwsze z nią spotkanie, niełatwe muszę przyznać. Czasami było wręcz nudno. Ale wiem, że ile osób tyle opinii.
To książka, która wymaga skupienia. To książka, w której nie ma oszałamiającej akcji, ale w której znajdzie się wątek kryminalny z zaskakującym zakończeniem. Czy to wystarczy, żeby zainteresować przeciętnego Kowalskiego? Nie, z całą pewnością nie. Jest to, jak w opisie książki możemy przeczytać, thriller moralny. Thrillerem bym tego nie nazwała, natomiast wątek moralny jest tu rzeczywiście przedstawiony w niesamowity sposób, inny sposób, sposób Tokarczuk. Czy polecam? Uważam, że warto tę książkę przeczytać, ale wiem, że nie każdy przez nią przebrnie.

Krzysztof | 2016-03-07
Przeczytana: 07 marca 2016

Nie lubię, gdy autor albo autorka traktuje czytelnika jak durnia. Nie lubię też powieści przesiąkniętych ideologicznie, niezależnie czy są hołdem tolerancji czy gloryfikacją historii. Ideologia nie powinna w tak mocny sposób zdominować treść. O tej książce słyszałem kilkukrotnie, ostatni raz, gdy dowiedziałem się, że Agnieszka Holland ją zekranizuje i już wtedy domyślałem się, że bankowo nie przypadnie mi do gustu. Jak widać, nie pomyliłem się, bo Prowadź swój pług przez kości umarłych jet książką słabą, miałką i naiwną. Zapowiadało się nawet intrygująco, ale wyszło idiotycznie, ideologicznie i nachalnie. Śmierć kolejnych prześladowców zwierząt, zemsta zwierząt i ... Klops. Fabuła nie porywa, stylowo kiepsko, jeszcze ta ciągła astrologia, która sprawia, że już po kilku rozdziałach chce się pieprznąć książkę w diabły. Olga Tokarczuk napisała książkę z pozoru kontrowersyjną, dla mnie jest to wydmuszka i zakończenie niczego nie ratuje, a nawet rujnuje ją do reszty. Polowania mają w...

ryszpak | 2017-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Nie wiem, dlaczego dałem trzy gwiazdki... Może za w miarę spójną treść... Tematyka żenująco naiwna, oparta na "ekologicznych" pisemkach i to takich z lat 90. Kochamy zwierzątka (przepraszam, Zwierzęta), mają one dusze. Duszejko nienawidzi wielkich samochodów (właściciele mają małe fiutki, jakżeby inaczej). Protestuje przeciwko ich rajdom po górach. Ich wielkie koła miażdżą koleiny polnych dróg. Ale jej samej osobiście jazda własnym Samurajem po bezdrożach i łąkach nie przeszkadza. Bo to przecież pani Duszejko, samozwańczy Obrońca Zwierząt. Może i tyle. Niekonsekwentne? E, skąd...
Myśliwi na polowania chodzą prawie w ghillie suits, hełmach, maskach na twarzy. Mapniki, menażki... Na cholerę komuś menażka? A, no jasne. Ustrzeli taki jeden z drugim sarnę, to i zaraz świeżonkę robi. Dajcie spokój. Poziom nastolatka
(przepraszam ten przedział wiekowy) i to niedoinformowanego.
Strzelanie przy paśnikach jako rzecz powszechna. No proszę... Czyn karany, zabroniony rozporządzeniami. Ale...

Akasha89 | 2017-03-22
Przeczytana: 22 marca 2017

Olga Tokarczuk to polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” (w 2008 za „Bieguni” i w 2015 za „Księgi Jakubowe”), z zawodu psycholog.

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” to siódma powieść w dorobku pani Tokarczuk. Opowiada o serii tajemniczych morderstw, dokonywanych na członkach lokalnej społeczności, we wsi położonej na skraju Kotliny Kłodzkiej. Wszystkich zamordowanych łączył jeden fakt – byli myśliwymi i zabijali zwierzęta. Główna bohaterka, Janina Duszejko, to samotna kobieta po sześćdziesiątce, emerytowana nauczycielka i inżynierka, która niegdyś budowała mosty w Syrii i Libii. Dopiero na emeryturze zamieszkała w osadzie na Płaskowyżu, ale pomimo swoich „Dolegliwości” (które mi trochę przypominają objawami cukrzycę) nadal jest aktywna – w trakcie roku szkolnego uczy dzieci w wiejskiej szkole języka angielskiego, a w czasie zimy dogląda domów letników, ponieważ w osadzie na stałe mieszkają tylko trzy osoby: ona,...