Władysław IV Waza

Okładka książki Władysław IV Waza Henryk Wisner
Okładka książki Władysław IV Waza
Henryk Wisner Wydawnictwo: Ossolineum historia
212 str. 3 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1995-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1995-01-01
Liczba stron:
212
Czas czytania
3 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
8304042169
Średnia ocen

0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Król a prawo stanów do oporu Zbigniew Anusik, Krzysztof Baczkowski, Anna Filipczak-Kocur, Stanisław Grzybowski, Mirosław Nagielski, Adam Perłakowski, Andrzej Rachuba, Jerzy Sperka, Henryk Wisner
Ocena 8,0
Król a prawo s... Zbigniew Anusik, Kr...
Okładka książki Gdyby... Całkiem inna historia Polski Włodzimierz Borodziej, Tadeusz Cegielski, Andrzej Chwalba, Andrzej Garlicki, Jerzy Holzer, Janusz Kaliński, Andrzej Paczkowski, Jerzy Strzelczyk, Janusz Tazbir, Julia Tazbir, Jan Wimmer, Henryk Wisner
Ocena 5,5
Gdyby... Całki... Włodzimierz Borodzi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
51
41

Na półkach:

Niby dobra a jednak przeciętna? W tym przypadku brak jednak troszkę czegoś pomiędzy. Praca dobra, bo autor opisał dość rzetelnie życie Władysława Wazy zza wyjątkiem jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski czyli wybuchu powstania Chmielnickiego. Pod koniec książki autor jakby się spieszył i zdawkowo pisze o wojnie z Kozakami i Tatarami. Za mało jest również informacji odnośnie planowanej wówczas wojny z Turcją. Trochę to dziwi zważywszy, że Wisner podjął się oceny postaci i jego rządów, wzlotów i upadków. Książka wydaje się niedokończona

Niby dobra a jednak przeciętna? W tym przypadku brak jednak troszkę czegoś pomiędzy. Praca dobra, bo autor opisał dość rzetelnie życie Władysława Wazy zza wyjątkiem jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski czyli wybuchu powstania Chmielnickiego. Pod koniec książki autor jakby się spieszył i zdawkowo pisze o wojnie z Kozakami i Tatarami. Za mało jest również...

więcej Pokaż mimo to

avatar
5
2

Na półkach: ,

Lepszą książką Wisnera była biografia Zygmunta III. W sprawach Władysława IV wyżej należy postawić biografię króla autorstwa Czaplińskiego.

Lepszą książką Wisnera była biografia Zygmunta III. W sprawach Władysława IV wyżej należy postawić biografię króla autorstwa Czaplińskiego.

Pokaż mimo to

avatar
133
122

Na półkach: , ,

Ogromnie sobie cenię dorobek prof. Wisnera w sprawie odmitologizowania polskich Wazów. Autor zwalcza prymitywne stereotypy i łaty przyklejane im od pokoleń, m.in. przez stronniczą (choć pisaną ładnym językiem) publicystykę Pawła Jasienicy ("Srebrny wiek"). Nie chodzi tu oczywiście o zrównywanie tych władców z Kazimierzem Wielkim a jedynie o uczciwy opis ich rządów. Mówienie i o sukcesach i o błędach, lecz zwracając przy nich uwagę na silnie skrępowaną władzę monarchy w RON. Tak robi prof. Wisner i za to właśnie ma mój ogromny szacunek.
To co może przeszkadzać w czytaniu książki to dość ciężki styl autora. Podczas wyliczeń, dajmy na to, piszę króciutkie zdania po kropce. Nieraz piszę mocno chaotycznie.
Tak więc jest to dokładne przeciwieństwo "Srebrnego wieku" wspomnianego już Jasienicy.
Oby więcej takich historyków i książek.

Ogromnie sobie cenię dorobek prof. Wisnera w sprawie odmitologizowania polskich Wazów. Autor zwalcza prymitywne stereotypy i łaty przyklejane im od pokoleń, m.in. przez stronniczą (choć pisaną ładnym językiem) publicystykę Pawła Jasienicy ("Srebrny wiek"). Nie chodzi tu oczywiście o zrównywanie tych władców z Kazimierzem Wielkim a jedynie o uczciwy opis ich rządów. Mówienie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , ,

Franciszek Józef I miał powiedzieć, że po jego śmierci nastąpi kryzys i z tego powodu jego rządy będą później oceniane pozytywnie. Ta sama konstatacja przychodzi mi na myśl, gdy zastanawiam się nad postacią Władysława IV Wazy. Król to w polskiej tradycji zapamiętany dość dobrze, choć przecież... właściwie nic mu się nie udało. W XIX wieku akcentowano jego zwycięstwo w wojnie z Moskwą, choć na dobrą sprawę wcale ona taka udana nie była. Udział tego władcy, jeszcze jako królewicza, w bitwie chocimskiej był w istocie więcej niż skromny. Jakież więc sukcesy można zapisać na jego konto?

W swojej biografii Henryk Wisner w dużej mierze dekonstruuje pozytywny wizerunek Władysława IV. Tak jak w biografii Zygmunta III wskazuje na niepowodzenia, ale trudno wskazać jakieś osiągnięcia. Brak sukcesów w polityce zagranicznej, sprowokowanie do buntu Kozaków, ogólny brak systematyczności – w takich barwach odmalowuje postać władcy Autor biografii. Można więc tu powiedzieć o zawiedzionych nadziejach, jakie pokładano w królewiczu Władysławie Zygmuncie właściwie od jego narodzin w roku 1595. Warto w tym miejscu podkreślić, że Wisner dużo miejsca w swej książce poświęcił właśnie okresowi „królewiczowskiemu” w życiu swego bohatera. Można śmiało powiedzieć, że „Władysław IV Waza” Henryka Wisnera to praca udana i godna polecenia osobom zainteresowanym historią I Rzeczypospolitej.

Tomasz Babnis

Franciszek Józef I miał powiedzieć, że po jego śmierci nastąpi kryzys i z tego powodu jego rządy będą później oceniane pozytywnie. Ta sama konstatacja przychodzi mi na myśl, gdy zastanawiam się nad postacią Władysława IV Wazy. Król to w polskiej tradycji zapamiętany dość dobrze, choć przecież... właściwie nic mu się nie udało. W XIX wieku akcentowano jego zwycięstwo w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
61
46

Na półkach:

Książka jedna z nielicznych opisująca szczegółowo biografie jednego z najlepszych władców Polski, szybko się ją czyta i zaciekawieniem.

Książka jedna z nielicznych opisująca szczegółowo biografie jednego z najlepszych władców Polski, szybko się ją czyta i zaciekawieniem.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    55
  • Przeczytane
    54
  • Posiadam
    27
  • Historia
    11
  • Nowożytność
    5
  • Historyczne
    3
  • Biografie
    3
  • Biografie
    3
  • Historia Polski
    2
  • Biografie Ossolineum
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Władysław IV Waza


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne