Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Bolesław Śmiały

Wydawnictwo: Wolne Lektury
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
olaf2009

| 2014-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Wyspiański chętnie sięgał po ciekawe tematy historyczne. Na ich podstawie tworzył swoje dramaty, poematy czy powieści. Tutaj mamy rapsod, w którym narratorem jest właśnie król-biskupobójca. Opisuje jak dokonał zbrodni na purpuracie, jak dążenie do władzy zaślepiło go, jak dopiero umierający syn uświadomił mu jego przekleństwo. Żałobna forma utworu pokazuje duchowy upadek króla, który dla rządów silnej ręki nie cofnie się przed niczym. Klątwa dopada go i oprócz tego, że życie ma ciężkie i pełne tragicznych wydarzeń, to po śmierci, zamieniony w głaz, musi czekać aż z Nieba sięgnie go przebaczenie i błogosławieństwo biskupa Stanisława.
Nie śmiem oceniać warsztatu wielkiego autora. Mogę jedynie stwierdzić, że poemat podobał mi się tematycznie. Lubię, gdy autorzy sięgają po rodzimą historię i legendy.

the_lark | 2018-02-17
Na półkach: Przeczytane, Dramaty
Przeczytana: 17 lutego 2018

Nie zamierzam oceniać tego dzieła pod względem poprawności historycznej, bo to nie miałoby większego sensu i nie to chciał przekazać autor. Warto jedynie wspomnieć, że dramat jest rozwinięciem wersji kroniki Wincentego zwanego Kadłubkiem, która może być uznana za co najmniej wątpliwą. Niemniej, nie umniejsza to w żaden sposób dziełu.

Wyspiański jest mistrzem stylu, pisze plastycznie, pięknie, refleksyjnie. Nie potępia ani jednoznacznie nie ocenia. Oddaje głos osobie, która teoretycznie jest oprawcą, i pokazuje jej tragedię. I wszystko to w utworze tak króciutkim...

olaf2009 | 2017-05-06
Przeczytana: 04 maja 2017

Poemat, którego podmiotem lirycznym jest sam Bolesław Śmiały. Zaczyna się jak król wstępuje do kościoła aby zabić Stanisława, biskupa, który później przez męczeńską śmierć, będzie ogłoszony świętym. Bolesław miał tak naprawdę przydomek Szczodry. Podobno nie chodziło o to jak potrafił ubogacić człowieka, ale że był tak "hojny", że potrafił tak obsypać człowieka pieniędzmi, że ten pod ich ciężarem mógł umrzeć. Uważa się, że przydomek Śmiały został nadany po jego śmierci, więc nie powinien być prawdziwym przydomkiem króla na kartach historii. Nie wiadomo dokładnie dlaczego król skazał biskupa na śmierć i czy dokonał sam wyroku, czy jego ludzie. W poemacie jest tak, że to król zadał śmiertelny cios, a swoim ludziom kazał poćwiartować ciało biskupa i rzucić je, hodowanym przez siebie, orłom na pożarcie. Orły rzuciły się na fragmenty ciała, ale nie na żer, lecz zaczęły się zachowywać, jakby chroniły zwłoki przed dalszym znieważeniem. Poemat swoją wymową jest tragiczny, król zdaje sobie...

Magdalena | 2018-09-17
onika | 2018-06-17