Bolesław Śmiały

| 2014-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Wyspiański chętnie sięgał po ciekawe tematy historyczne. Na ich podstawie tworzył swoje dramaty, poematy czy powieści. Tutaj mamy rapsod, w którym narratorem jest właśnie król-biskupobójca. Opisuje jak dokonał zbrodni na purpuracie, jak dążenie do władzy zaślepiło go, jak dopiero umierający syn uświadomił mu jego przekleństwo. Żałobna forma utworu pokazuje duchowy upadek króla, który dla rządów silnej ręki nie cofnie się przed niczym. Klątwa dopada go i oprócz tego, że życie ma ciężkie i pełne tragicznych wydarzeń, to po śmierci, zamieniony w głaz, musi czekać aż z Nieba sięgnie go przebaczenie i błogosławieństwo biskupa Stanisława.
Nie śmiem oceniać warsztatu wielkiego autora. Mogę jedynie stwierdzić, że poemat podobał mi się tematycznie. Lubię, gdy autorzy sięgają po rodzimą historię i legendy.

olaf2009 | 2017-05-06
Przeczytana: 04 maja 2017

Poemat, którego podmiotem lirycznym jest sam Bolesław Śmiały. Zaczyna się jak król wstępuje do kościoła aby zabić Stanisława, biskupa, który później przez męczeńską śmierć, będzie ogłoszony świętym. Bolesław miał tak naprawdę przydomek Szczodry. Podobno nie chodziło o to jak potrafił ubogacić człowieka, ale że był tak "hojny", że potrafił tak obsypać człowieka pieniędzmi, że ten pod ich ciężarem mógł umrzeć. Uważa się, że przydomek Śmiały został nadany po jego śmierci, więc nie powinien być prawdziwym przydomkiem króla na kartach historii. Nie wiadomo dokładnie dlaczego król skazał biskupa na śmierć i czy dokonał sam wyroku, czy jego ludzie. W poemacie jest tak, że to król zadał śmiertelny cios, a swoim ludziom kazał poćwiartować ciało biskupa i rzucić je, hodowanym przez siebie, orłom na pożarcie. Orły rzuciły się na fragmenty ciała, ale nie na żer, lecz zaczęły się zachowywać, jakby chroniły zwłoki przed dalszym znieważeniem. Poemat swoją wymową jest tragiczny, król zdaje sobie...

Tomek | 2016-07-04
Na półkach: Posiadam