Pawlenski

7 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
biografia, sztuka
Poetyka

Uwagę światowych mediów skupił na sobie po akcji Fiksacja, kiedy to przybił swoją mosznę do moskiewskiego placu Czerwonego, protestując przeciw bierności rosyjskiego społeczeństwa i przeistaczaniu się Rosji w państwo policyjne.Ten radykalny gest artystyczny był tylko kolejnym etapem ścieżki, którą od lat konsekwentnie podąża Piotr Pawlenski. W performansie Tusza leżał w kokonie wykonanym z...

W performansie Tusza leżał w kokonie wykonanym z drutu kolczastego pod budynkiem lokalnego parlamentu. Wcześniej zaszył sobie także usta w proteście przeciw skazaniu aktywistek z zespołu Pussy Riot, natomiast w ostatniej, jak dotąd, akcji Zagrożenie. Płonące drzwi Łubianki podpalił drzwi owianego złą sławą budynku Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

O tym, kim jest Piotr Pawlenski, o jego akcjach i sztuce mówią w książce: sam artysta, bliscy mu ludzie, a także krytycy i teoretycy sztuki. To pierwszy w języku polskim zbiór rozmów i tekstów, przybliżających postać tego współczesnego artysty. Nie można dziś myśleć o polityczności i radykalizmie sztuki bez jej znajomości.

źródło opisu: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/pawlenski-391#.WHZFBX236Uk

źródło okładki: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/pawlenski-391#.WHZFBX236Uk

pani_Klaudia | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Niezłe, chociaż to tylko polski punkt widzenia na tę sztukę.

Verrine | 2017-11-04
Przeczytana: 05 grudnia 2016