Rikuś rycerzem

Okładka książki Rikuś rycerzem Guido Van Genechten
Okładka książki Rikuś rycerzem
Guido Van Genechten Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada Cykl: Rikuś literatura dziecięca
28 str. 28 min.
28 min.
9788374208321
Ryszard Turczyn

Okładka książki Będę biegać Anna Onichimowska, Ewa Poklewska-Koziełło
Będę biegać Anna Onichimowska, ...
Okładka książki Kto się kryje w wodzie? Andy Mansfield, Eryl Norris
Kto się kryje ... Andy Mansfield, Ery...
Okładka książki Alya i trzy koty Maya Fidawi, Amina Hachimi Alayou
Alya i trzy koty Maya Fidawi, Amina ...

"Rikuś rycerzem" to książka, która pobudza wyobraźnię i kreatywność. Mój młody czytelnik (a raczej słuchacz) z uwagą śledził wydarzenia, a po zakończeniu lektury postanowił samodzielnie opowiedzieć tę historię.

Bardzo miła i przyjemna historyjka dla każdego. Dla mnie ilustracje bardzo ładne, ale co kto lubi :)

Pozycja „Rikuś rycerzem” to książka opowiadająca o potędze wyobraźni, która pokazuje, że warto marzyć i dążyć do tego, aby swoje marzenia realizować. Metaforyczne przedstawienie średniowiecznego rycerza Rikusia pomaga nam dojrzeć, że aby pomagać i być dobrym dla innych - nie trzeba być nikim „specjalnym”: rycerzem, królem, królową… Czytanie i omawianie książki będzie pobudzało kreatywność i może być dobrym wstępem do pracy na wyobrażeniach: „Kim chciałbyś być w przyszłości”?. Rekomendujemy ją także do pracy kreatywnej z dzieckiem, np.: „Gdybyś to Ty siedział pod dębem - to gdzie byś się przeniósł? Kogo byś spotkał? Kim byś był?”

Psychotka Daria Kaźmierczyk - Romańczyk
psycholog, biblioterapeuta i bajkoterapeuta

Jakiś czas temu wspominałam Wam już o przesympatycznym króliczku o imieniu Rikuś. W tamtej części mogliśmy poznać lepiej naszego małego bohatera i jego wielki problem, którym było klapnięte uszko, z którego bardzo śmiały się inne króliczki. Ale na szczęście przestały dzięki Rikusiowemu pomysłowi. Potem była kolejna część, w której Rikuś zaprzyjaźnia się z Anusią. Niestety nie miałam okazji zapoznać się z tą książką. Za to niedawno trafiła do mnie trzecia część, o której z ogromną przyjemnością Wam opowiem, bo Rikusia polubiłam od samego początku i z całą pewnością będę wyczekiwała każdej kolejnej książki z jego przygodami :)

Na początku muszę jednak koniecznie wspomnieć, że nie ma to jakiegoś większego znaczenia, w jakiej kolejności czyta się te książki i czy czyta się wszystkie czy tylko jedną z nich. Nie nawiązują do siebie nawzajem więc nie ma potrzeby zakupowania wszystkich naraz ;) To tak dla wyjaśnienia.

Tym razem nasz mały bohater zamieni się w najprawdziwszego średniowiecznego rycerza. Jesteście ciekawi jak tego dokona? Oczywiście dzięki sile swojej wyobraźni. W końcu tam każdy z nas może być kimkolwiek zechce i robić wszystko na co tylko ma ochotę. Nasz króliczek często oddaje się temu wspaniałemu zajęciu jakim jest wyobrażanie sobie tego kim mógłby być. Kładzie się wtedy pod swoim ulubionym starym dębem, zamyka oczy i nagle dzieje się magia - wyobraźnia zaczyna działać, a Rikuś jest tym kim tylko sobie wymarzy!

Zostaje na przykład astronautą i leci w długą kosmiczną podróż, albo staje się weterynarzem i leczy zwierzątka, albo jest też sławnym piosenkarzem... Tym razem kiedy zamyka oczy staje się średniowiecznym, walecznym rycerzem walczącym z ziejącymi ogniem smokami. To naprawdę niebezpieczne zajęcie, ale Rikuś jest dzielny, a dzięki swojemu wspaniałemu pomysłowi robi coś dzięki czemu smokom nie spadnie z głowy ani jeden włosek, a one same ze złych zamieniają się w smoki dobre ;)

Ale więcej już Wam nie zdradzę i tak sporo opowiedziałam, a przecież największa frajdę będziecie mieli kiedy razem z Waszymi dzieciaczkami poznacie ciąg dalszy tej historii. Mogę Was zapewnić, że jest fajna i ciekawa i jestem przekonana o tym, że spodoba się ona zarówno małym księżniczkom jak i prawdziwym małym rycerzom :)

Powiem Wam, że ja osobiście jestem zachwycona historyjkami opisującymi przygody Rikusia. Jest to naprawdę przesympatyczny króliczek, z którego przykład mogą brać wszystkie dzieciaczki. Opowiadania z nim w roli głównej są bardzo ciepłe, pełne dobroci, pomysłowe i śliczne zarówno pod względem treści jak i wyglądu. Uwielbiam książki autorstwa Guido Van Genechten. Mamy w domu już kilka jego tytułów i żaden z nich mnie nie zawiódł, wręcz przeciwnie, zachwycają mnie one za każdym razem kiedy tylko je widzę :)

Książeczka o Rikusiu nie jest tutaj wyjątkiem. Już sama okładka zasługuje na ogromne pochwały z mojej strony, bo ogromnie mi się podoba. Przyciąga wzrok i zdecydowanie od razu widać co jest głównym tematem tej bajeczki. Sympatyczny, miły króliczek wewnątrz książki jest zaprezentowany równie ślicznie jak i na okładce. Na stronach tej książki znajdziemy niewiele tekstu i duże ilustracje zajmujące wszystkie strony. Jest bardzo, bardzo kolorowo i bardzo, bardzo ładnie. Aż chce się chwytać po tę książeczkę, aż chce się ją przeglądać i czytać :) Jestem pewna, że Wasze odczucia po zobaczeniu tej książeczki będą identyczne dlatego też jak najbardziej polecam!

• Biblioteka 2019 Martyna
  • Dla szkrabów
  • Książki dedykowane młodszym, a także mego fantazyjnie barwnego pod kątem czytelniczym dzieciństwa
  • Czytane dziecku
  • Zuzia do kupienia 2-4 lata
  • Książki

Dodaj cytat z książki Rikuś rycerzem