Le bien et le mal, c'est quoi?
pytania, filozofia, dzieci, odpowiedź
Róża_Bzowa

Dzieci często zadają pytania mające naturę pytań filozoficznych. Dlaczego ludzie umierają? Dlaczego muszę słuchać rodziców? Dlaczego na świecie są wojny? Wobec takich pytań dorośli niejednokrotnie czują się bezradni. Nie wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, co im odpowiadać. Bo też czy istnieją jednoznaczne odpowiedzi? Seria DZIECI FILOZOFUJĄ skonstruowana jest w formie...

Seria DZIECI FILOZOFUJĄ skonstruowana jest w formie rozmowy dzieci i dorosłych. Wykorzystując naturalną prostotę dziecięcych pytań i odpowiedzi, książki te otwierają drzwi do odwiecznych filozoficznych problemów, takich jak znaczenie życia, etyka, emocje, tożsamość czy świadomość.

Każdy tom zawiera sześć ważnych pytań. Każde pytanie prowadzi do sześciu możliwych odpowiedzi, których mogłoby udzielić dziecko. Z kolei każda odpowiedź prowadzi do kilku nowych pytań, które w jakiś sposób podważają wcześniejszą odpowiedź. A wszystko to w odniesieniu do codziennego życia dziecka.

Charakterystyczne ilustracje oparte na koncepcji żartu rysunkowego pomagają spojrzeć na omawiany problem w sposób humorystyczny, delikatny, poetycki czy nawet nieco wywrotowy – wszak myślenie to świetna zabawa!

Pytania w tomie DOBRO I ZŁO, CO TO TAKIEGO?:
Co możesz kraść jedzenie?
Czy musisz być miły dla innych?
Czy zawsze powinieneś słuchać rodziców?
Czy powinieneś zawsze wszystko mówić?
Czy zawsze powinieneś robić to, na co masz ochotę?
Czy powinieneś pomagać innym?

źródło opisu: http://www.zakamarki.pl/

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl

nieperfekcyjnie | 2017-01-14
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Bardzo często nadajemy ludziom, przedmiotom czy wydarzeniom miano dobrych bądź złych. Jednak kiedy człowiek zastanowi się nad tymi określeniami, to zaczyna mieć wątpliwości. W końcu to, co złe czy dobre dla mnie, ktoś inny może traktować zupełnie inaczej...

"Dobro i zło, co to takiego?" dzieli się na sześć rozdziałów poruszających konkretną tematykę. Pierwszy z nic, czyli prawo, przekazuje odpowiedzi na to, czy można kraść jedzenie. Drugi porusza problem uprzejmości, czyli konieczność bycia miłym dla innych. W kolejnym rozdziale zastanawiamy się nad posłuszeństwem, rozmyślając nad słuchaniem rodziców - czy zawsze powinniśmy ulegać ich nakazom bądź prośbom? Następna część książki dotyczy słów, mianowicie rozstrzygania, czy zawsze powinniśmy wszystko mówić. Rozdział o wolności to rozmyślanie o tym, czy zawsze powinniśmy robić to, na co mamy ochotę. Natomiast ostatnia część porusza temat pomocy...

Magdalena | 2017-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2017

Na stronie z jedną z możliwych odpowiedzi na pytanie czy możemy mówić co chcemy jest napisane, że nie, jeśli jesteśmy zobowiązani do dotrzymania tajemnicy a w tle na ilustracji widać basen z wypuszczoną wodą. Na pierwszym planie widać dwóch łobuzów, jeden z nich trzyma korek, który wyciągnął, aby spóścić wodę z basenu i przykazuje drugiemu go nie zdradzić. W pustym basenie zostali zdezorientowani ludzie. Moje dziecko jednak zamaist rozważać czy możemy mówić co chcemy czy nie bardzo zainteresowało się jak teraz ci ludzie wyjdą z basenu bez wody? Może jednak filozofia dla dzieci nie jest aż tak ciekawa jak technika, ale mimo to warto z nimi czytać, nigdy nie wiadomo co je zainteresuje. Duże litery i wiele ilustracji sprzyjają w czytaniu tej pozycji już dzieciom i z nauczania początkowego.

Dorota | 2018-04-16
Przeczytana: 25 czerwca 2018