Jazz miasta Królowej

Tłumaczenie: Piotr Budkiewicz
Cykl: Nanotech (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Queen City Jazz

W świecie z niezbyt odległej przyszłości promieniowanie kosmiczne uniemożliwia komunikację radiową, przez co dochodzi do niemal całkowitej izolacji rozsianych po świecie społeczności. Zastosowanie nanotechnologii doprowadziło do potwornych wojen, katastrof i wymierania ludności. Młoda Verity, wywodząca się z grupy szejkerów, osiadłych blisko opuszczonego Dayton w stanie Ohio, odkrywa w sobie zdolność porozumiewania się ze skomputeryzowaną biblioteką miejską. Dowiaduje się tam o istnieniu "ożywionego" Miasta Królowej - Cincinnati, stworzonego i kierowanego przez nanotechnologię w oparciu o zasadę funkcjonowania społeczności pszczelej w ulu. Kiedy Blaze, jedyny młody mężczyzna na farmie, zostaje zastrzelony, Verity otacza jego ciało nanotechnologicznym kocem i wyrusza z nim do miasta-legendy, w którym gigantyczne genetycznie zmutowane pszczoły roznoszą po ulicach informacje, a ogromne kwiaty wyrastają na szczytach żyjących budowli. Tylko tam Blaze może zostać wyrwany ze szponów śmierci. Cincinnati okazuje się jednak miastem, w którym marzenia przekształcają się w koszmar...

"W rękach Kathleen Ann Goonan science fiction staje się liryczna i do głębi ludzka, zaś przemyślana w najdrobniejszych szczegółach przyszłość sprawia wrażenie całkowicie wiarygodnej i jest wyjątkowo poruszająca".
Lucius Shepard

"Spektakularne osiągnięcie (…). Oczywiste nasuwające się porównanie to wcześniejsze arcydzieło z gatunku nanotechnologii, Pieśń krwi Grega Beara, lecz Goonan wykracza daleko poza grozę Beara i dowodzi, że w tej dziedzinie tkwi potencjał równie potężny jak w wirtualnej rzeczywistości, która obecnie święci triumfy wśród entuzjastów fantastyki popularnonaukowej. to pierwsza w tym roku i niewątpliwie najważniejsza debiutancka powieść o tak wielkiej maestrii kompozycyjnej i złożoności".
"Locus"

"Dzieło Goonan robi ogromne wrażenie (…). Żaden czytelnik nie pożałuje, że wraz z Verity wybrał się w fascynującą podróż, w celu odkrycia samego siebie, i z całą pewnością tego nie zapomni".
Paul Di Fillippo, "SF Eye"

"Najwyższej klasy autorka, dysponująca ogromnym talentem i energią (…), przedstawia swoją apokaliptyczną wizję w kilku krótkich, precyzyjnie dopracowanych scenach, które dowodzą, że osobiste niepowodzenia mogą zapoczątkować wielkie wydarzenia w historii".
"The New York Times"

źródło opisu: [Zysk i S-ka, 2005]

deszcz | 2016-01-22

Bardzo trudna w odbiorze książka ale warto dać jej szanse. Ja czytałem dwa razy - i dalej jej nie rozumiem do końca.

NINa | 2012-08-27
Na półkach: Przeczytane, Postapokalipsa
Przeczytana: 01 sierpnia 2012

Doskonałe, post-apokalipsa i fantasy w jednym. Miejscami za dużo filozofii głównej bohaterki, za dużo przemyśleń. Szczegółowe opisy, ale wymagałyby konkretnych rysunków technicznych. Niestety, od połowy książki zaczyna się już przeciąganie akcji, powtarzanie fragmentów, jak gdyby autorka sama zgubiła się w świecie swoich nano-fantazji. Do tego dochodzi nadmierna ilość filozofii, ale i pokaz wyobrażeń autorki, za którymi niestety nie wszyscy czytelnicy mogą podążać z taką łatwością.

reptar | 2016-02-14
Katarzyna Sidor | 2015-05-29