Było minęło. Wspomnienia dziecka żołnierza

2008-01-01
2008-01-01
Katarzyna Rojek
Inne

Okładka książki Wolność. Istota bycia człowiekiem Chimamanda Ngozi Adichie, Héctor Aguilar Camín, Gabriella Ambrosio, Kate Atkinson, Liana Badr, Ishmael Beah, Amit Chaudhuri, Paulo Coelho, David Constantine, Ariel Dorfman, Helen Dunmore, Jon Fosse, Petina Gappah, Alan Garner, Nadine Gordimer, Juan Goytisolo, Patricia Grace, Richard Griffiths, Xiaolu Guo, Milton Hatoum, A.L. Kennedy, Olja Knezevic, Marina Lewycka, Henning Mankell, Yann Martel, James Meek, Rohinton Mistry, David Mitchell, Walter Mosley, Ali Mohammed Naseehu, Joyce Carol Oates, Alice Pung, Mahmud Said, Ali Smith, Alexis Wright, Banana Yoshimoto
Wolność. Istot... Chimamanda Ngozi Ad...

Okładka książki Cud w Andach Nando Parrado, Vince Rause
Cud w Andach Nando Parrado, Vinc...
Okładka książki Piórko na wietrze Larry Engelmann, Emily Wu
Piórko na wietrze Larry Engelmann, Em...
Okładka książki Uwięziona Michèle Fitoussi, Malika Ufkir
Uwięziona Michèle Fitoussi, M...

Przeciekawa historia chłopca, który został wcielony do oddziałów rządowych Sierra Leone. Jest to opowieść w jaki sposób w Afryce dzieci odziera się z niewinności i tworzy nieczułe maszyny do zabijania. Przerażające, ale niestety prawdziwe. Ishmael jako jeden z nielicznych przeżył i mógł opowiedzieć swoją historię. Warto przeczytać.

Ishmael Beah urodził się w 1980 roku w niewielkiej wiosce na południu Sierra Leone. Kiedy kraj ogarnęła wojna domowa, chłopiec stracił całą bliską rodzinę i razem z kilkoma kolegami ze szkoły przez wiele miesięcy tułał się po okolicznych wioskach i lasach, uciekając przed rebeliantami i starając się przeżyć. Widział wokół siebie śmierć i zniszczenie, widział wioski zrównywane z ziemią przez dziecięcych żołnierzy… i naprawdę wcale nie miał zamiaru zostawać jednym z nich.

Ale armia sama go znalazła. Ishmael miał trzynaście lat, kiedy trafił do jednego z oddziałów wojsk rządowych. I jego życie nagle zyskało strukturę, sens i cel. To właśnie armia dała mu schronienie i wyżywienie. To armia nauczyła go posługiwać się bronią i wyznaczyła cel: zabić tak wielu wrogów, ilu tylko zdoła. To armia wreszcie dała mu poczucie przynależności do grupy, którego tak bardzo potrzebował od momentu, kiedy stracił rodzinę. Słowem – armia dobrze wiedziała, co robi. A w dodatku miała do dyspozycji nieograniczone ilości kokainy i amfetaminy. W starciu z taką machiną żadne dziecko nie miało szans.

Po kilku miesiącach szkolenia i prania mózgu trzynastoletni Ismael był już maszyną do zabijania. Sam przyznaje, że nie pamięta, ilu ludzi zabił. W ciągu trzech lat swojej kariery wojskowej osiągnął poziom okrucieństwa, o który nigdy wcześniej nie mógłby się nawet podejrzewać.

(...)
To jedna z tych relacji, których wagi nie da się przecenić – oto chłopak, który był w samym środku koszmaru postanowił szczerze o nim opowiedzieć. To również jedna z tych książek, których nie chcę i nie zamierzam oceniać, bo sądzę, że nie wypada. Wystarczy, że jest, że pozwala na chwilę zajrzeć za kulisy tego, co niewyobrażalne.

Cała recenzja na blogu Nasza Nisza: www.naszanisza.pl

Sierra Leone to zapomniany, niewielki,zdewastowany kraj leżący na uboczu zainteresowań globalnej polityki czy ważnych szlaków handlowych. Bogate w surowce państwo , sztuczny twór na mapie historii paradoksalnie jest pełen dóbr pożądanych przez świat a zwłaszcza diamentów. Książka opowiada o wojnie, która wciąga niewinnego chłopca w wir koszmarnych zbrodni mimo jego własnej woli. To smutna historia dziecka walczącego o każdy dzień życia, które pozostawione jest samemu sobie. By zobaczyć kolejny wschód słońca musi zabijać swoich rodaków nie okazując litości. To przerażająca historia o wojnie domowej. Główna postać opowieści a jednocześnie autor spisuje w książce swoje tragiczne wspomnienia. Jako jednemu z nielicznych udało się przeżyć ten koszmar. Styl i narracja nie są mocną stroną tej książki nie mniej warto sięgnąć po lekturę. Z pewnością nie będzie to stracony czas

Dziecko, które miało 12 lat dostaje karabin, garść narkotyków i jazda do lasu by zabijać. Pewnego dnia Ishmael wspólnie z kolegami zakopali żywcem rebeliantów, skazali ich na śmierć przez uduszenie. Przerażające! W wieku 12 lat cieszyłem się szczęśliwym dzieciństwem on zabijał by przeżyć.

Nie chcę oceniać tej książki i bynajmniej nie dlatego, że nie jest ona warta przeczytania. Autor szczerze opowiada o życiu w ojczystym kraju i latach spędzonych w armii, do której "wstąpił" w wieku 12 lat oraz późniejszym, trudnym okresie przystosowania się "do normalnego życia". W tych wspomnieniach mali żołnierze nie różnią się od małych rebeliantów...poza opaskami na głowie..równie zagubieni, przerażeni...na "prochach". Ta książka to krzyk by pozwolić dzieciom pozostać dziećmi.

Przerażająca tak mocno, bo napisana językiem dziecka. Wydaje się też nad wyraz uczciwa, bez próby wybielania samego siebie. Nawet jeśli literacko nie jest to arcydzieło, to na pewno wbija się w umysł i najprawdopodobniej zostanie ze mną bardzo długo. Jeśli nie na zawsze.

Mocna książka dla ludzi o mocnych nerwach. Prawdziwa Afryka.

Mocna książka dla ludzi o mocnych nerwach. Prawdziwa Afryka.

Historia o wojnie przyjaźni chęci przynależności i o nadziei na lepsze jutro. Osobiście jestem zachwycony tą książką i polecam wszystkim którzy chcą od książki czegoś więcej, a zwłaszcza tym o mocnych nerwach.

Wciągająca, bardzo wciągająca. Polecam!

Wciągająca, bardzo wciągająca. Polecam!

Nie każdy masz szczęście miec fajnie dzieciństwo

Nie każdy masz szczęście miec fajnie dzieciństwo