Kod Stravinci

Tłumaczenie: Artur Ubik
Wydawnictwo: Eden
The Aspi Spumante Code
kod, Da Vinci, parodia

Inteligentna i dowcipna parodia słynnej powieści Dana Browna, pełna zabaw literackich i językowych oraz licznych odniesień do pierwowzoru i najróżniejszych teorii spiskowych. James Crack, amerykański profesor metasymboliki paraliteralnej i ekspert w dziedzinie łamania kodów, zostaje wciągniety w zagadkową śmierć Gordona Sanitaire`a - kustosza brukselskiej Grand Bibliotheque. Początkowo...

James Crack, amerykański profesor metasymboliki paraliteralnej i ekspert w dziedzinie łamania kodów, zostaje wciągniety w zagadkową śmierć Gordona Sanitaire`a - kustosza brukselskiej Grand Bibliotheque. Początkowo policja prosi go o pomoc w wyjaśnianiu tej ohydnej zbrodni wkrótce okazuje się, iż Crack sam stał się głównym podejrzanym. Jedynym wyjściem jest ucieczka i wyjaśnienie zagadki morderstwa, a przede wszystkim odnalezienie Mure-de-Paume, legendarnego klucza sklepienia kryjącego Kod Stravinci - niezwykłej wagi tajemnicę, która na zawsze może odmienić oblicze świata. Pomaga mu Emily Raquin, belgijska agentka, krewna zabitego kustosza. Uciekająca para ma przeciwko sobie policję belgijską i angielską, oddział złowrogich komandosów-albinosów oraz zawodowego zabójcę - straszliwego Gronostaja.

źródło opisu: Wydawnictwo Eden, 2005

źródło okładki: http://literacki24.pl

Sylwia Binkowicz | 2014-08-25
Na półkach: Przeczytane, 2014

To nie jest jakaś wybitna książka o niezwykłych walorach artystyczno-literackich. Nie można jednak powiedzieć, że jest książką słabą, tym bardziej, że stanowi parodię jednej z moich ulubionych lektur Browna. Wielki szacunek za zabójczą okładkę oraz według mnie najbardziej rozkładający na łopatki motyw Poduszki-Pierdziuszki. "Kod StraVinci" to książka zabawna, lekka i łatwa. Jako minus mogę uznać jedynie irytujący zapis dialogów, który jednak ma swoje uzasadnienie, jako forma wykpienia francuzczyzny, jak mniemam.
Myślę, że po przeczytaniu "Kodu Leonarda Da Vinci" jest pozycją obowiązkową - czy to ze względu na naszą fascynację pierwowzorem czy też chęć jej jeszcze większego wykpienia. Jedno i drugie ta parodia jest w stanie dopełnić jeszcze bardziej i dobitniej.

Lenka8891 | 2011-03-10
Przeczytana: 2007 rok

Dosyć dobra parodia Kodu Leonarda da Vinci Dana Browna. Książkę szybko się czyta, ale jak dla mnie to jest na jeden raz. Nie specjalnie chcę do niej wracać.

AlphaMWO | 2013-07-20

Lekka, dowcipna i prosta w odbiorze parodia :) Polecam.

aneta | 2013-01-01

nie doczytałam do końca - nudy

kina | 2012-07-14
Przeczytana: 25 czerwca 2008