Wishful Drinking

Wydawnictwo: Simon & Schuster
Wishful Drinking
angielski
finnegan

In Wishful Drinking, Carrie Fisher tells the true and intoxicating story of her life with inimitable wit. Born to celebrity parents, she was picked to play a princess in a little movie called Star Wars when only 19 years old. "But it isn't all sweetness and light sabers." Alas, aside from a demanding career and her role as a single mother (not to mention the hyperspace hairdo), Carrie also...

Alas, aside from a demanding career and her role as a single mother (not to mention the hyperspace hairdo), Carrie also spends her free time battling addiction, weathering the wild ride of manic depression and lounging around various mental institutions. It's an incredible tale - from having Elizabeth Taylor as a stepmother, to marrying (and divorcing) Paul Simon, from having the father of her daughter leave her for a man, to ultimately waking up one morning and finding a friend dead beside her in bed.

źródło opisu: Simon&Schuster, 2008

źródło okładki: www.amazon.com

Medellin | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

Książka dojrzewała u mnie na półce dobrych kilka miesięcy i czekała na swoją kolej. Śmierć Carrie Fisher i jej matki Debbie Reynolds poruszyła mnie na tyle, że postanowiłem przeczytać "Księżniczkę po przejściach" wcześniej niż planowałem.

Czyta się łatwo, może nawet zbyt łatwo. Doceniam Carrie za autoironię i poczucie humoru. Drobne złośliwości pod adresem krewnych i partnerów jakoś mnie nie raziły, gdyż nie były zjadliwe. W sumie nie dowiedziałem się jednak z tej niewielkiej objętościowo autobiografii zbyt wielu faktów z życia aktorki, które byłyby mi zupełnie nieznane. Właśnie ta objętość jest dla mnie głównym mankamentem książki.

książek: 1988

Kim była Carrie Fisher, chyba każdy wie. Wystarczy spojrzeć na okładkę polskiego wydania jej książki autobiograficznej, by zobaczyć ją jako księżniczkę Leię z "Gwiezdnych Wojen" - jest to postać ikoniczna dla pop-kultury. Nie ukrywam, że dość dziwnie mi się pisze o Carrie w czasie przeszłym, ciągle jakoś dziwnie mi zaakceptować fakt, że niedawno zmarła.

"Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach" wydana pierwotnie w 2008 roku pod tytułem "Wishful Drinking" nie jest w zasadzie autobiografią. Jest raczej zapisem wspomnień podanych w formie interesujących i przede wszystkim zabawnych anegdot. W Polsce została wydana pod tytułem nawiązującym do "Gwiezdnych Wojen" ze względu na premierę "Przebudzenia Mocy", jednak nie znajdziemy w niej zbyt wielu informacji o tej serii.

Przed lekturą tej pozycji w sumie niewiele wiedziałam o Carrie, nie miałam pojęcia o tym, że pisała, ani nawet o tym, że była córką Debbie Reynolds (która niestety również niedawno zmarła i to dzień po...

Patologia. Matka, córka, syn, wnuczka. Seks, drugs & Star Wars. Niezwykła wrażliwość. Prawie wulgarność i hippisowska swoboda w opowiadaniu o seksie. Ujmujące poczucie humoru i śmieszkowanie z samej siebie (mówiąc po polsku: dystans). Wywlekanie tajemnic. Wielka odwaga, by mówić o swojej chorobie psychicznej.
Za krótka, żenująco przetłumaczona i niechlujnie wydana.
Absolutnie nie żałuję tych trzech dyszek, które wydałam na tę książkę! Carrie to fascynująca osoba. Bardzo chciałabym ją poznać osobiście. Ta książeczka to nie tylko dobry początek przyjaźni z nią, ale również prawdziwy pocieszyciel po jej odejściu.
To co, Carrie, jesteśmy umówione na drinka w kantynie Mos Eisley? :D

Klaudyna | 2016-03-12
Przeczytana: 08 stycznia 2016

Ta książka została przetłumaczona tylko z powodu premiery najnowszej części 'Gwiezdnych Wojen'. Mocno jej to szkodzi.

Carrie Fisher wydała swoje wspomnienia w 2008 roku. Noszą tytuł "Wishful Drinking" i nie mają wiele wspólnego z Gwiezdnymi Wojnami (nie licząc kilku wzmianek). Jest to raczej zabawny potok słów, w którym Carrie Fisher opowiada o swojej walce z używkami i depresją, jednocześnie pokazując nam jak wyglądało życie bogatych w Hollywood. Nie potrzebuje do tego chronologii czy dokładnego przedstawiania życiowych wydarzeń. Nie pisze autobiografii, a wspomnienia.

Przed przeczytaniem tej książki niewiele wiedziałam o Carrie. Tak jak wszyscy znałam ją głównie z roli księżniczki Lei. Ale przed lekturą poczytałam to i owo, obejrzałam kilka wywiadów i wystąpień. Carrie ma do siebie ogromny dystans i fantastyczne poczucie humoru. Czytając książkę czasami zastanawiałam się czy aby na pewno mnie nie wkręca. W takim środowisku wszystko jest możliwe, ale też sporo się zamiata pod...

Nanette | 2017-02-01
Na półkach: Przeczytane, Biografie, 2017
Przeczytana: 01 lutego 2017

Po przeczytaniu tej pozycji długo zastanawiałam się, jak ją skomentować. Bo niby jak ocenić treść, która jest czyimś prawdziwym życiem? Oceniać można jedynie formę, w jakiej zostało zapisane. A z tą chyba nie najlepiej. To, co wyszło Carrie na scenie (kto nie widział show, to polecam, jest na YT "Wishful Drinking" po ang.), jakoś płasko wychodzi na kartkach papieru. Wspomnienia i anegdoty śmieszą, gdy są odpowiednio podane. Owszem, niektóre fragmenty były ciekawe, ale inne się dłużyły, a jeszcze inne doprowadzały do... chyba lekkiego zażenowania. Carrie podchodzi do swojej choroby i uzależnienia z dużą dawką humoru, ale miejscami miałam wrażenie, że to humor czyniony na siłę. Nie dowiedziałam się z tej "biografii" niczego przydatnego o kobiecie, która była nie tylko Leią, ale przede wszystkim sobą, aktorką, pisarką, matką. Rzeczy, które by mnie zaciekawiły, zostały jedynie wspomniane w jednym zdaniu. A jeśli szukacie w tej książce Gwiezdnych Wojen, to nawet po nią nie...

książek: 2051
jamczyk | 2016-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2016

One-woman show, wszystkiego po trochę i z dużą dozą ironii.

pemmagast | 2016-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2016

"(...) aby być naprawdę dobrym w sztuce przetrwania, musisz od czasu do czasu wpadać w tarapaty. Po prostu po to, aby doskonalić swój talent."

Bardzo spontaniczna, szczera i lekka lektura. Mimo niewielkiej objętości (możecie poczuć niedosyt) na każdej stronie znajdziecie ciepło i ogrom poczucia humoru. Carrie swoimi wyznaniami przepełnionymi słodko-gorzką autoironią i dystansem do własnych problemów ukazuje nam ciemną stronę Hollywood- narkotyki,choroby psychiczne, alkoholizm, rozwody, więcej chorób psychicznych.
Nie tylko dla fanów Gwiezdnych Wojen (o których przeczytacie w książce niewiele), a na deser- sporo świetnych zdjęć.

Rogalinka | 2018-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Przez cały czas miałam wrażenie, że Carrie nie do końca przerobiła sytuacje, które spotkały ją w życiu. Opis tych wszystkich sytuacji to tak naprawdę efekt tego co spotyka ludzi niestabilnych emocjonalnie. Te sytuacje mogą spotkać każdego, to nie jest tylko autobiografia Carrie Fisher. Dla mnie jest to przestroga i wskazówka, jak bardzo ważne jest zdrowie psychiczne. Szkoda, że w szkołach zamiast religii nie ma psychologii. Poznajemy siebie całe życie - na przypadkach. Nie chcę też powiedzieć że to wszystko to wina Carrie - po prostu nie spotkała w swoim życiu ludzi, którzy by jej powiedzieli co jest dobre a co złe.

Safana | 2016-03-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 15 marca 2016

Minusy:
- beznadziejne tłumaczenie, mam wrażenie że połowa żartów i odniesień jest niezrozumiała przez to bardzo słabe tłumaczenie,
- ogólnie polskie wydanie, tytuł i okładka - próba żerowania na fanach serii zamiast zwrócenia uwagi na to że aktorka jest też docenioną pisarką,
- i jedyny większy minus książki samej w sobie czyli chaotyczność - Carrie zaczyna wątki i ich nie kończy.

Plusy:
- czyta się bardzo szybko, książka jest napisana prostym, naturalnym językiem; idealna na jeden wieczór (najlepiej przy winie),
- dawno nie czytałam równie zabawnej książki, niektóre żarty są inteligentne inne żenujące ale wszystkie śmieszne,
- idealne spojrzenie w życie gwiazd Hollywoodu, autorka jest nie tylko gwiazdą jeden z największych filmowych sag ale też córką słynnej aktorki i piosenkarza więc zna ten świat od podszewki.

Podsumowując jest to szybka i przyjemna lektura ale wbrew marketingowi nie dla typowych fanów Gwiezdnych Wojen a raczej dla ludzi lubiących historie z prywatnego życia...

martyna19801 | 2017-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2017

Jeśli ktoś zastanawia się nad kupnem tej książki - nie polecam polskiego wydania. Zrobione na siłę, słabo przetłumaczone, właściwie usiłuje lecieć na fejmie Gwiezdnych Wojen, zamiast na talencie samej Carrie. Jeśli ktoś chce tę książkę przeczytać właśnie ze względu na SW - odradzam, jest tam bardzo krótka wzmianka. Zaraz po przeczytaniu książki obejrzałam na YT "Wishful Drinking" - treść ta sama, a sposób jej przedstawienia milion razy lepszy. Dlatego (nie wierzę, że to mówię) zamiast sięgać po książkę, polecam odpalić YT. Albo chociaż skusić się na oryginalną wersję językową w miarę możliwości.