Wojny Ludwika XIV 1667-1714

Napoleon V
2015-12-10
2015-12-10
Wojciech Brillowski
XVII wiek XVIII wiek historia nowożytna

Jest jednym z tych monarchów który od razu budzi skojarzenia. Skojarzenia absolutne. Bardziej negatywne niż pozytywne. Jak wiadomo Ludwik XIV to Wersal, a jak Wersal to "na bogato" jeden długi bal. Nic bardziej mylnego. Ludwik był wielkim monarchą. Najbardziej w zakresie zarzadzania zasobami ludzkimi. Do perfekcji opanował trudną sztukę jednania wrogów, obgłaskiwania przyjaciół. A ponieważ nigdy nie wiadomo kto przyjaciel, a kto wróg więc najlepiej mieć wszystkich na oku, przy sobie. Z tego jest znany. Mniej ze swojej działalności militarnej. A ta była naprawdę imponująca. Prowadził ciągłe wojny w sumie aż pięć ale zajęły mu one sporą część panowania. Takiej książki potrzebowałem. Bardzo precyzyjna, sporo wiedzy okołowojskowej, wiedzy z zakresu sztuki oblężniczej. Dużo o logistyce, planowaniu, koncepcji operacyjnych oraz taktyki z pola walki. Wszystko podane w bardzo przystępny sposób. Dla mnie najciekawsze byly jednak te części książki poświęcone marynarce wojennej, próbach jej rozbudowy oraz samy starciom morskim. Po nie wiem, że marynarka to najkosztowniejszy ze wszystkich istniejących rodzajów sił zbrojnych. Książka ma mocne 7,5.

Niesamowita praca autora. Kompleksowa analiza wojen jakie "przewaliły się przez Europę Zachodnią na przełomie XVII i XVIII wieku. Brakowało takiej pozycji która pozwalałaby poznać ten rzadko publikowany w Polsce okres. Autor przejrzyście opisuje, wręcz kronikarsko wydarzenia kolejnych lat wojen i tłumaczy ich charakter porównując do starć wcześniejszych i napoleońskich.

Bardzo dobra książka opisująca wojny Ludwika XIV pod względem strategicznym i operacyjnym. Opisuje nie tylko aspekt militarny, ale również dyplomatyczny i ekonomiczny. Nie mamy tu bezgranicznej gloryfikacji czy budowanie czarnego PR Królowi-Słońce. Opisuje dlaczego takie decyzje były podjęte i stara się naukowo ocenić ich słuszność. Jak dla mnie niewątpliwymi plusami są obszerne opisy wojny dziewięcioletniej i wojny o sukcesje hiszpańską. W podręcznikach szkolnych temat był podjęty w jednym akapicie lub w ogóle.

W swojej książce John Lynn przybliża czytelnikowi przebieg pięciu wojen Ludwika XIV: wojny dewolucyjnej 1667-1668, wojny holenderskiej 1672-1678, wojny o reuniony 1683-1684, wojny dziewięcioletniej 1688-1697 i wojny o sukcesję hiszpańską 1701-1714. Każda z wojen jest opisana w podobny sposób, najpierw Lynn przedstawia przyczyny konfliktu, następnie rok po roku omawiane są działania militarne na poszczególnych frontach, aż w końcu przechodzimy do negocjacji pokojowych. Sporą zaletą książki są rozdziały wprowadzające na temat strategii, sztuki wojennej, armii oraz marynarki francuskiej okresu panowania Ludwika XIV. Te rozdziały to kopalnia ciekawostek, liczb i statystyk na temat prowadzenia wojen w tamtym okresie, zarówno pod kątem militarnym jak i logistycznym. Dużym ułatwieniem są dodatki znajdujące się na książki, takie jak indeks, słownik czy kalendarium opisywanych wydarzeń. Do tego dochodzi 9 map, 4 tabele i 2 rysunki. Niestety, wydawnictwu nie udało się umknąć wpadek edytorskich, pojawia się sporo błędów i literówek w kwestii nazw geograficznych czy nazwisk.

Ciekawa pozycja dotycząca wojen Ludwika XIV. Dla miłośników epoki jak znalazł

Ciekawa pozycja dotycząca wojen Ludwika XIV. Dla miłośników epoki jak znalazł