Bagnety Republiki. Motywacja i taktyka armii rewolucyjnej Francji 1791-1794

Okładka książki Bagnety Republiki. Motywacja i taktyka armii rewolucyjnej Francji 1791-1794 John A. Lynn
John A. Lynn Wydawnictwo: Napoleon V militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Napoleon V
2016-01-01
2016-01-01

Specyficzna i bardzo dobra książka.

Jeżeli ktoś spodziewa się że będzie to szczegółowy opis zmagań Francji z pierwszą koalicją, to spieszę wyprowadzić z błędu. Wojna z pierwszą koalicją jest jedynie pretekstem do studium motywacji żołnierza jako takiej, zresztą sam autor nie stroni od analogii do wojska amerykańskiego czy współczesnej armii chińskiej.

Samego opisu kampanii Armii Północy jest może z 20-30 stron, a sama narracja książki jest analizą czynników motywujących rewolucyjnego żołnierza, jego taktyki, espirit corps, etc. Jest ów opis rozwijany oczywiście na kolejnych stronach, wzbogacany jest opisem z pozoru zdawałoby się tak błahych elementów, jak omówienie znaczenia pieśni rewolucyjnych czy też dostarczania prasy na front walki, ale jest to czynione w szczególny sposób.

Określone zagadnienia jak morale, taktyka, strategia, motywacja, esprit corps są pewnymi tezami, które następnie obudowywane są historią Armii Północy. To nie sama Armia Północy jest tematem wywodu autora - to opowieść o czynnikach, które uczyniły ją zwycięską.

Myślę, że fundamentalną wartością tej książki jest jej pewna ponadczasowość. W mojej ocenie pozycja obowiązkowa dla każdego historyka wojskowości - nie ważne, czy naukowca i czy hobbysty - niezależnie od tego, jaki okres historyczny byłby jego konikiem i przedmiotem badań.

Jak wyżej, książka unikat, choćby ze względu na podejście autora do tematu.

Specyficzna i bardzo dobra książka.

Samego opisu...

Książka w ciekawy sposób ujmując problem armii rewolucyjnej Francji. Autor na przykładzie Armii Północy opisuje motywacje żołnierzy republikańskich, a także taktykę działania. Dowodzi, że jedno i drugie zagadnienie są ze sobą ściśle powiązane.
Autor tylko pokrótce przedstawia szlak bojowy Armii Północy, głównym tematem jest żołnierz rozumiany jako jednostka, jego motywacje, strona psychologiczna i to jak one wpływały na wybór i stosowanie odpowiednich rozwiązań taktycznych na polu walki. Jest to ciekawy przykład zastosowania metod historii społecznej, mentalności oraz metod ilościowych w badaniach nad historią wojskowości.
Dla fascynatów historii wojskowości bardzo przydatna lektura, która nie jest kolejnym opisem kolejnych bitew, tylko przedstawia problem wojskowości rewolucyjnej Francji z innej, równie ważnej perspektywy.

Sukcesy rewolucyjnej Francji nie wzięły się znikąd. Zazwyczaj, w dużym uproszczeniu, przedstawia się je jako triumf patriotycznego obywatela, który odpowiedział na wezwanie swojej Ojczyzny wołającej o pomoc. Prawda oczywiście jest dużo bardziej złożona. John Lynn, którego książkę o wojnach Ludwika XIV miałem przyjemność czytać, tym razem wziął na warsztat jedną z rewolucyjnych armii, Armię Północy. Na jej podstawie autor pokazuje jak wyglądała motywacja i taktyka żołnierzy. Trzeba oddać ogromny szacunek autorowi za włożony trud. Lynn przejrzał nie tylko wspomnienia, rozkazy, instrukcje czy prasę rewolucyjną, ale sięgnął również po takie źródła jak śpiewniki żołnierskie. Na ich podstawie odmalował obraz żołnierza z lat 1791-1794. Dzięki takiej analizie źródeł, książka to kopalnia ciekawostek; od wydatków na prasę przeznaczoną dla żołnierzy po ogromną ilość danych statystycznych dotyczących piechurów (pochodzenie, wiek, wzrost itp.). Istotne są również fragmenty dotyczące taktyki Armii Północy. Autor pokazuje jak kształtował się system, który nie był przemyślaną doktryną, jednak na podstawie doświadczeń wyniesionych z pola bitwy, potrafił do maksimum wykorzystać możliwości republikańskiego żołnierza.

• Niesamowite książki
  • Audio&E-booki
  • Historia nowożytna powszechna
  • Rewolucje
  • Wojny napoleońskie

Dodaj cytat z książki Bagnety Republiki. Motywacja i taktyka armii rewolucyjnej Francji 1791-1794