Za drzwiami bibliotek

Wydawnictwo: Biblioteka Narodowa
4 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788370091941
goskrzys

Zbiór esejów związanych z tematyką bibliotekarstwa - w nawiązaniu do zagadnień socjologicznych, historycznych oraz politycznych.

źródło opisu: Opis własny

źródło okładki: http://opac.ciniba.edu.pl/okladki/0191800885824.jpg

goskrzys | 2016-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Ta książeczka wydana została w roku 1996, w związku z czym dużo zawartych w niej informacji jest już zdecydowanie nieaktualnych. Można ją czytać jako pewne świadectwo czasu, podsumowanie 5 lat sytuacji społeczno-edukacyjnej w Polsce po transformacji ustrojowej w 1989 roku – z zaznaczeniem tego, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, żeby środowisko biblioteczne, ale i społeczeństwo w nowej rzeczywistości funkcjonowało tak, jak w zachodniej Europie czy w Stanach Zjednoczonych. Stąd nie dziwią zachwyty nad skomputeryzowaniem amerykańskich kampusów uniwersyteckich, gdzie studenci mogą pracować bez wychodzenia ze swoich pokoi; nie dziwi wysunięcie na pierwszy plan konieczności zmodernizowania technicznego polskich bibliotek, ich automatyzacji, dostosowania zbiorów do nowoczesnych wymogów, potraktowania czytelników jako konsumentów, o których trzeba zabiegać, konkurując o nich z mediami takimi, jak telewizja i wideo.

Jednak dla współczesnego czytelnika, w tym również dla użytkownika lub...

Na półkach