Jastrzębie wzgórze

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
83-7469-311-8
Jastrzębie, wzgórze

„Jastrzębie Wzgórze” zaczyna się mocno: od sceny wykonania mafijnego wyroku. Dzieje się to niemal na progu rodzinnego domu ofiary, Romana Hajduka, na oczach jego ojca. I choć nie jest to najbardziej dramatyczne zdarzenie w tej opowieści, nie wątki kryminalne czy sensacyjne są tu najważniejsze. Najważniejszy jest Kuba, właściciel tytułowej posiadłości, dziad Romana, strażnik wartości i wcielenie biblijnego Jakuba. Ufa tylko Biblii i instynktowi - na tym fundamencie próbuje budować przyszłość Jastrzębiego Wzgórza, opierając się ludzkiej zawiści, nienawiści i zdradzie, a także matactwom tego, który nieustannie czyha na człowieka. Piotr Bednarski urodził się w Oryszkowcach na Podolu. Dzieciństwo spędził w ZSRR. W dorosłym życiu był rolnikiem, urzędnikiem, rybakiem, marynarzem. Wydał siedem tomików poezji, dwie powieści, pięć zbiorów opowiadań. Wiele jego utworów otrzymało znaczące wyróżnienia (np. nagroda im. J. Conrada dla tomu opowiadań „Czarcie nasienie”, 1978), a powieść „Błękitne śniegi” (nagroda Fundacji Kultury, 1996) została zaadoptowana na widowisko telewizyjne przez Izabelę Cywińską i przetłumaczona na francuski, włoski, niemiecki i portugalski.

gorzka | 2011-08-29
Przeczytana: 2011 rok

Mimo, że początek lektury zaczyna się od tragicznego akcentu, "Jastrzębie wzgórze" czytałam z przyjemnośćią i dla relaksu. Gawędziarski ton w jakim autor napisał książkę przypadł mi do gustu. W tle zdarzeń dało się odczytać odwołania do metafizyki, co również mi się podobało. Trudno ująć słowami, na czym dokładnie polega magia tej krótkiej książeczki, trzeba ją po prostu przeczytać.

Joanna | 2011-05-21
Przeczytana: 2011 rok

To pierwsza książka tego autora jaką przeczytałam i nie wiem czy przeczytam jeszcze jakąś, bo ta mnie nie przekonała za bardzo.
Po przeczytaniu opisu na okładce wydawało mi się, że to fajna historia z kryminałem w tle.
Treść: jak wspomniałam powyżej nie zaciekawiła mnie za bardzo. Jest to taka bardziej obyczajowa historia niż kryminał. Ma tylko 100 stron i była tania (ok 5 zł), więc można w godzinę przeczytać coś w miarę ciekawego o życiu na wsi. Bardzo fajne jest ostatnie zdanie z tej książki, które przeczytacie sami, bo to dość spory fragment.

Bukowina | 2016-11-19
Przeczytana: 19 października 2016

Ze wszech miar dziwna, ale intrygująca książka z dość stereotypowym obrazem wsi.

pocztamorska | 2016-04-26
Zymbar | 2015-12-25