Drogi żelazne w Europie

Wydawnictwo: Volumina.pl
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Każdy, nawet najbardziej oczywisty i spowszedniały element otaczającego nas świata, miał kiedyś swój początek i był fascynującą nowością. Tak było i z koleją. Przedstawiamy reprint książki, która została napisana w okresie niemowlęcym dróg żelaznych. Opisuje więc zjawisko nowe, fascynujące, dynamicznie rozwijające się. Autor przedstawia wiele zestawień statystycznych oraz mapę zawierającą wszystkie istniejące wówczas połączenia kolejowe.

źródło opisu: http://www.volumina.pl/drogi-zelazne-w-europie.html

źródło okładki: własna

Marcin Kowalczyk | 2016-12-08
Na półkach: Przeczytane, Kolej
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Ciężko opisywać takie książki.
Jest to reprint z 1844 roku. Wydany starannie przez wydawnictwo. Twarda oprawa, szyty blok, na końcu znajduje się kolorowa mapa. W środku brak zdjęć, zamiast nich liczne tabele.
Książka porusza się głównie w aspekcie ekonomiczno - prawnym powstającej kolei.
Jest to dla wszystkich nowość, dlatego autor stara się pokazać jaki zysk przynosi dana linia. Wyliczenia są niezwykle dokładne.
Drugą sprawą jest podejście poszczególnych towarzystw i rządów krajów do kolei pod względem uwarunkowań prawnych. Nie wszędzie były one takie same.
Książka najpierw omawia aspekt techniczny, lecz czyni to w sposób lakoniczny. Potem przechodzimy przez poszczególne kraje w Europie. Czasami autor w opisie danej linii robi skok w bok i opisuje wytop szyn, czy budowę parowozów.
Książka dość trudna w odbiorze przez współczesnego czytelnika ze względu na mnogość nieistniejących jednostek miar.
Wymaga powolnego studiowania i delektowania się. Nie dla każdego jest to lektura,...

cARTon | 2016-11-28
Na półkach: Chcę przeczytać, Kolej