1. Warszawska Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte

Okładka książki 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte Kamil Andula
Okładka książki 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte
Kamil Andula Wydawnictwo: Tetragon powieść historyczna
powieść historyczna
Tetragon
2015-01-01
2015-01-01

Monografia 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im Bohaterów Westerplatte to bardzo solidnie wydana pozycja.
Po pierwsze pod względem technicznym- twarda oprawa, blok szyty, biały papier.
W środku czarno białe zdjęcia (w większości znane),oryginalne szkice i schematy z okresu (brawo !) oraz na końcu kolorowe wklejki zawierające mapy taktyczne.
Czcionka nieco za mała, ale da się przeczytać. Język niezbyt skomplikowany, często cytowane oryginalne dokumenty.
Po drugie pod względem merytorycznym. Autor opiera się na dokumentach z tamtego okresu, oraz niedawno odtajnionych. Bardzo modyfikuje obraz jednostki wpajanej nam przez komunistyczną propagandę. Nie ma już dzielnych krystalicznie czystych wojaków idących w bój w imię przyjaźni polsko- radzieckiej. Z kart monografii możemy wyczytać o słabym wyszkoleniu, tchórzostwie, niepotrzebnej brawurze, gwałtach na ludności cywilnej, rabunkach i wszechobecnym alkoholizmie. Oczywiście autor nie skupia się tylko na negatywach. Po prostu przedstawia jednostkę taką jaka była.
Pewnym minusem było nadmierne eksponowanie zachowania żołnierzy. Moim zdaniem jest tego za dużo. Szczególnie, że część, to powielona komunistyczna propaganda.
W dzisiejszych czasach takie monografie są na wagę złota. Wszyscy skupiają się na prezentacji tej zachodniej strony. Wojsko idące ze wschodu traktuje się jak nieistniejące. Aby wyrobić sobie wyważony pogląd na ten fragment historii warto przeczytać tą książkę.

Po pierwsze pod względem technicznym- twarda oprawa, blok szyty, biały papier.
Czcionka nieco za mała, ale da...

• II wojna światowa
  • Przeczytane na studia