Jestem Julią

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2002

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Arek | 2015-02-06
Przeczytana: 04 lutego 2015

"Jestem Julią" to kobiece spojrzenie na miłość. I jak to w życiu bywa jest to uczucie szczęśliwe, pełne entuzjazmu, marzycielskie, euforyczne. Częściej zdarza się że jesteśmy odtrąceni i nie posiadając nadzieji szlochamy.
Poetka gloryfikuje uczucia do tego jedynego, zwraca się do niego jak do bóstwa. Mam wrażenie że wie o miłości jeśli nie wszystko to bardzo dużo.

W samym tytule "Jestem Julią" Poetka przedstawia się nam jako kobieta romantyczna, tragicznie zakochana, chorująca na miłość podobnie jak Julia z "Romeo i Julii" Shakespiera.
Ze swojej strony mogę polecić ten tomik wierszy. Daję 9/10

| 2015-02-12

Dla mnie poezja Haliny Poświatowskiej jest najpiękniejsza pod słońcem. Jej wiersze są majstersztykiem.
W tomiku "Jestem Julią" znajdują się najpiękniejsze wiersze o miłości. Jej wiersze są zarówno niewinne jak i przepełnione erotyzmem. Wątpię, czy kiedykolwiek trafie na piękniejsze i bardziej poruszające wiersze. Tą poezję powinien znać KAŻDY. Szkoda, że tak szybko skończyło się życie poetki... Mogła stworzyć jeszcze wiele pięknych wierszy.

Droga Pani Halinko!

Gdybym mogła wyrazić mój podziw nad Pani wierszami, zabrakłoby mi słów. Znając Pani sytuację życiową, ubolewam nad tym, że taki los musiał Panią spotkać. Tak bardzo chciałabym Panią poznać... Częściowo jest mi to dane poprzez wiersze, które Pani napisała. Tomiki poezji pochłaniam z wielką radością, ale i bólem w sercu, że pełno w nich smutku... Rozumiem nieszczęśliwą miłość na tyle, na ile dane zostało mi ją poznać. Przepełniona ogromnym cierpieniem i łzami pozostawia w sercu ogromną dziurę, z którą uczymy się żyć. Wiem, że o niejednej zapominamy, ale... Prawdziwą miłość pamięta się przez całe życie.

Chciałabym poznać mężczyznę, który z wzajemnością pokocha mnie taką, jaka jestem. Potrafimy oceniać innych po pozorach, ale siebie...? Dla nas samych jesteśmy idealni, bez wad... A przecież każdy człowiek ma wady i niektórzy tego nie rozumieją. Domyślam się, że była Pani bardzo szczęśliwa ze swoim mężem - Adolfem. Oboje, mimo śmiertelnej choroby, cieszyliście się...

electric_cat | 2013-02-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 09 lutego 2013

Nie byłam nawet świadoma, że w Warszawie za pośrednictwem Kordegardy odbywają się comiesięczne wymienialnie książek. W Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języka Niemieckiego znalazłam ulotkę wydrukowaną na szarym papierze, która kusiła mnie, by wziąć udział w tej inicjatywie.
Jedną z odnalezionych wśród stosów książek perełką jest tomik "Jestem Julią" Haliny Poświatowskiej.
Poezji nie czyta się w autobusie. Pochrząkiwania pasażerów i ryk silnika rozprasza odbiór, uniemożliwia koncentrację. Dlatego też w domu zapaliłam kilka świec, nalałam maminej nalewki do kieliszka ["dozwolone od lat osiemnastu", jak kiedyś śpiewał zespół Czerwone Gitary] i pogrążyłam się w lekturze najpiękniejszych wierszy białych, z jakimi dane się było spotkać. Utwory Haliny Poświatowskiej są na wskroś kobiece, przesiąknięte miłością i szczęściem, które później pogrążają ją w cierpieniu. Podmiot liryczny bardzo pięknie wyjawia swoje uczucia wobec niewymienionego z imienia i nazwiska mężczyzny, dzięki czemu te...

CzytamNaOkrągło | 2019-01-13
Przeczytana: 14 grudnia 2018

Uwielbiam ten tomik, dla mnie Poświatowska to mistrzyni poezji polskiej, wielka inspiracja dla mnie i nieustające źródło wzruszeń

Blackheart009 | 2015-03-16

Wiersze dla wszystkich przecież każda z nas jest Julią dla kogoś prawda?przynajmniej ja w to wierzę.

Nathalie22112 | 2013-09-19

Cóż za piękna kobieta! Krucha i delikatna, a jednocześnie tak silna. Inspirująca. Ideał kobiecości.

| 2011-06-30
Przeczytana: kwiecień 1990

Przy wierszach Poświatowskiej prawie zapomniałem o maturze :)

persefona | 2011-06-20
Na półkach: Polska, Przeczytane