Wszystkie wiersze

Wydawnictwo Literackie
2020-10-07
2009-01-01
literatura polska

Poezja to nie do końca moja bajka, ale Poświatowska potrafi mnie poruszyć.

Poezja to nie do końca moja bajka, ale Poświatowska potrafi mnie poruszyć.

***

ręce- jesienne liście
wyglądające odlotu

rozcinam pomarańczę bólu
sprawiedliwie na pół
gorzkim ziarnem karmię twoje usta"

"rozcinam pomarańczę bólu

ręce- jesienne liście
wyglądające odlotu

rozcinam pomarańczę bólu
sprawiedliwie na pół
gorzkim ziarnem karmię twoje usta"

Wyzwanie czytelnicze LC - MARZEC 2023

szukam
szukam mojego imienia
i wiem że jeśli je posłyszę
to przyjdę"

Poezja przedwcześnie zmarłej poetki jest niezwykle erotyczna, liryczna i subtelna. Opiewanie miłości przeplata się z rozmyślaniami na temat śmierci. Prawdziwie kobieca poezja.

Wyzwanie czytelnicze LC - MARZEC 2023

szukam mojego imienia
i wiem że jeśli je posłyszę
to przyjdę"

Poezja przedwcześnie zmarłej...

Inteligentna, piękna, nadzwyczaj wrażliwa, a jednocześnie krucha. Żyła krótko, ale śmiertelna choroba nie przeszkodziła jej czerpać z życia garściami. Walcząc z chorobą serca, pisała wprost z niego. Halina Poświatowska bo niej tu mowa.
Jeszcze w technikum będąc czytałam jej wiersze i nadal mam niedosyt. Uwielbiam twórczość tej poetki a jej wiersze towarzysza mi często w życiu.
"Są takie noce, przyjacielu, kiedy świat się kończy. Świat odchodzi i zostawia nas z rozszerzonymi źrenicami i bezradnie opuszczonymi rękoma".

# Wyzwanie LC marzec 2023

Nawet nie pamiętam kiedy po raz pierwszy miałam do czynienia z Haliną Poświatowską a raczej z jej utworami. Z pewnością było to bardzo dawno, jeszcze byłam w szkole podstawowej. Od tamtej pory na zawsze zagościła w moim domu jej poezja, wracam co jakiś czas, gdy jest mi źle i tak sobie otwieram książkę w dowolnym miejscu... i rzucam się w wir słów poetki. Te wiersze nie są do przeczytania i odłożenia czy zapomnienia, wraca się do nich ciągle, wielokrotnie, potrafią poruszyć niemal każdą strunę w sercu. Żeby to opisać to po prostu brakuje mi słów. Myślę, że Poezji Haliny Poświatowskiej nawet nie trzeba zbytnio reklamować, kto przeczyta kilka jej wierszy, z pewnością na tym nie poprzestanie, będzie chciał więcej i więcej.
Ja na półce w domu mam tylko dwa tomiki, ale to wielkie tomiszcze, które pożyczyłam od znajomej, zawierające wszystkie wiersze poetki, mam obiecane na urodziny. Nie mogę się już doczekać, kiedy będzie moje..., tylko moje.
Myślę, że to bardzo świetny pomysł na zebranie całej poezji w jednej książce, zwłaszcza że akurat te wiersze czyta się bardzo dobrze, tak jakby same się czytały. Sposób, w jaki autorka skład swoje wersy jest tak subtelny, poruszający wszystkie emocje, jest pełen bólu i miłości. Myślę, że poetka swoimi wierszami potrafi nauczyć nas zmysłowości oraz pokazuje jak smakować najpiękniejsze uczucie - miłość.

"zastygnę w kształt niepowtarzalny
tym kształtem będę wabić
bezwstydnymi ramionami
obiecywać rozkosz aż do dna niczego
dawać - oddawać
i będę tym doskonałym pustym ciałem

kobietą"
"Wszystkie wiersze" to najpełniejszy chyba zbiór poezji Haliny Poświatowskiej w jednym tomie (652 str.) pozwalający ogarnąć czytelnikowi całą twórczość przedwcześnie zmarłej poetki, która jak nikt potrafiła słowami jakby grać melodie, które ociekają liryką i erotyzmem. Być może niektórym czytelnikom przeszkadza właśnie ta erotyka, ale ja uważam, że jest tak poetycko przedstawiona, że nie powinna nikogo razić.
Poezja ta jest jakby odbiciem kobiecej wrażliwości, która pokazuje całą gamę uczuć, i chociaż dawno temu zakochałam się w wierszach Poświatowskiej, to myślę, że nie da się o niej zapomnieć, "wyrosnąć" z tej poezji, gdyż ciągle mi się jeszcze nie znudziła. I za każdym razem znajduję w niej coś nowego, coś na co nie zwróciłam wcześniej uwagi. Poezja ta jest po prostu niesamowita. Mimo upływu czasu zupełnie nie traci na aktualności. A czytając te wiersze można znaleźć w nich spokój, odprężenie i rozbudzić w sobie radość ze smakowania życia.
Polecam ją nie tylko osobom zakochanym w poezji, ale namawiam wszystkich, żeby chociaż spróbowali...

# Wyzwanie LC marzec 2023

Tom dostałam parę lat temu w prezencie i spędziłam zaczytując się w nim parę dobrych wiosennych, słonecznych tygodni. Chociaż ciężko przestać myśleć o tym, że życie Haliny Poświatowskiej raczej nie rozpieszczało. To prawda, dużo erotyki. Może to przeszkadzać. Chociaż warto też docenić moim zdaniem poezję związaną z przemijaniem, która stanowi dużą część twórczości. Często to przemijanie i śmierć łączą się z miłością do życia na zasadzie kontrastu, co daje niezwykły efekt sprzeczności w jedności.

Tkliwe, erotyczne, poetyckie.

Tkliwe, erotyczne, poetyckie.

Najwięcej jest wierszy miłosnych (również erotycznych),ale nie brakuje też egzystencjalnych. Za to pod koniec życia Poświatowska sporo pisała o śmierci i przemijaniu.
Duży plus za zebranie całej jej poezji w jednym tomie.

Duży plus za zebranie całej jej poezji w jednym tomie.

Poświatowska jest genialna - w każdym zdaniu, każdej metaforze.

Poświatowska jest genialna - w każdym zdaniu, każdej metaforze.

• Poezja
  • Czytane wielokrotnie