Na ostrzu płomienia. Czeska poezja metafizyczna XX wieku

837033346X
poezja czeska
poezja
Szymon

Ukryte oblicze czeskiej poezji, oblicze metafizyczne, mniej znane lub nieznane w ogóle, odsłania przed nami autor antologii, bohemista, Andrzej Babuchowski. Poezja w niej przedstawiona, poezja umlczena - zmuszona do milczenia, przez lata unicestwiana, skazana na wieczny "niebyt" - mimo iż powstała w "cieniu szubienicy", przynosi przecież "krajobrazy łaski", świadczy o wielkości - wspartego na Bogu - człowieczego ducha. Obecni w tym wyborze Frantisek Lazecky, Vaclav Renc, Vladimir Vokolek, Zdenek Rotrekl, Ivan Slavik i wielu innych - to poeci wybitni, dlatego też Na ostrzu płomienia stanowi dzieło nie tylko pionierskie, nie tylko ważne, ale i piękne, i mądre; dzieło dobre.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Szymon | 2016-11-08