Kwestia honoru

Okładka książki Kwestia honoru David Weber
Okładka książki Kwestia honoru
David Weber Wydawnictwo: Rebis Cykl: Honor Harrington (tom 4) Seria: Science Fiction fantasy, science fiction
Honor Harrington (tom 4)
2001-01-01
Jarosław Kotarski
Honor Harrington Nimitz Manticore

Okładka książki 1634: Wojna bałtycka Eric Flint, David Weber
1634: Wojna ba... Eric Flint, David W...
Okładka książki To End in Fire Eric Flint, David Weber
To End in Fire Eric Flint, David W...
Okładka książki 1633 Eric Flint, David Weber
1633 Eric Flint, David W...

Tu mamy Honor bardziej ludzką, targaną namiętnościami, szczęśliwą i zrozpaczoną, jest też sporo polityki ale to widać nieodłączna cecha tej serii, polecam

Jestem po lekturze setu liczącego 13 tomów. Zatem należy się krótkie podsumowanie.
Szacunek Panie Weber! Czytając cykl miałem wrażenie że zostałem przeniesiony w czasie z okresu wojen napoleońskich i przygód Horatio Hornblowera autorstwa C.S. Forestera do dalekiej przyszłości.
Niezłe tempo akcji.
Ku mojemu zaskoczeniu młócka i rąbanka wśród efektownych eksplozji laserów i reaktorów stanowi chyba mniej niż 1/4 zawartości cyklu za to pozostałe wątki prywatne i polityczne są całkiem ciekawe i wcale nie nużą.
Ruszam na poszukiwania 14 tomu.

Niezłe tempo akcji.
Ku mojemu zaskoczeniu młócka i rąbanka wśród efektownych eksplozji laserów i...

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Wojna między Haven a Manticore staje się faktem, jednak Honor Harrington musi najpierw dokończyć sprawy rozpoczęte w poprzednim tomie. Nie wie jednak, że jej wrogowie planują srogą zemstę. Jej odpowiedź na nią staje się Kwestią Honoru.

Czwarty tom serii jest bezpośrednią kontynuacją tomu poprzedniego, zamykając rozpoczęte w nim wątki. Tom też wyraźnie rozbudowuje opis świata serii, szczególnie Graysona na który wraca główna bohaterka aby objąć obowiązki patronki Harrington.

Dla fana serii ta pozycja jest obowiązkowa, dzięki niej poznajemy lepiej cechy charakteru Honor i motywację stojącą za jej poczynaniami. Dodatkowo, dobrze i wartko poprowadzona akcja nie da się Wam oderwać od lektury (ale to norma w tym cyklu). Jak zwykle gorąco polecam.

1910

Na półkach: , , , , , ,

Akcja książki tym razem skupia się na życiu osobistym Honor. Nie będzie tutaj żadnych kosmicznych bitew, starć wielkich wojsk.
W zasadzie można ją podsumować w kilku słowach:

Polityka
Intrygi
Zemsta
Konsekwencje

Co dziwne mimo tego wszystkiego książkę czyta się bardzo szybko tak samo jak pozostałe tomy. Akcja wciągająca. Ma wszystko to co powinna mieć książka

W zasadzie można ją podsumować w kilku słowach:

Polityka
Intrygi
Zemsta
Konsekwencje

Na początek biadolenie: ten tom również nie miał korekty polonistycznej, a redakcja była pobieżna. Jedna z żeńskich postaci drugoplanowych, która wielokrotnie wystąpiła w poprzedniej części, została tu uznana za mężczyznę. Przekład mógłby być lepszy. Tłumacz, mimo iż zawodowiec, pozwala sobie w wielu miejscach na nieortodoksyjny szyk zdań złożonych albo "dosłownościowe" tłumaczenia. "Agony" nie zawsze musi oznaczać dokładnie agonię, która w polszczyźnie jest nazwą procesu umierania; jeśli ktoś patrzy na kogoś spojrzeniem "with agony", oznacza to przecież "pełnym bólu". Irytuje też niekiedy maniera używania słów bardzo nietypowych w danym kontekście, na przykład "wygłupiony" zamiast "ogłupiały" (w sformułowaniach typu "wasza etykieta nadal mnie wygłupia"!). Słowo "zakapturowany" jest co najmniej dziwaczne, normalnie mówi się "zakapturzony". I dlaczego na okładce narysowano Michaela Jacksona? A teraz meritum, czyli o czym jest mowa i w jaki sposób. Mimo pewnych wad redakcyjnych "Kwestia" jest książką, od której nie sposób się oderwać. Zgodnie z przeczuciami, jakie budziły poprzednie tomy, mieszkańcy systemu Yelstin (wprowadzonego w "Honorze królowej"),mimo iż religijni fanatycy i antyfeminiści, okazują się równymi gośćmi. Nie mogło być przecież inaczej w przypadku kultury tak bardzo przypominającej pod pewnymi względami ojczysty naród autora, Amerykanów. Po raz pierwszy bitwy i kosmiczne zasadzki schodzą na dalszy plan, a autor serwuje nam dramatyczną opowieść o zemście i kontrzemście, podłości polityki i zniesmaczeniu "układami". Weber zawsze lubił ciężko doświadczać swych bohaterów i nie oszczędza również Harrington. Podczas lektury czasami nie wiadomo, czy bardziej intensywnie czuje się współczucie (dla bohaterki),czy wściekłość (na jej oponentów, którzy jakoś nigdy nie potrafią jej docenić). I to budzenie emocji u czytelnika jest jedną z wielkich zalet tej książki.

Książki mają swoje plusy i minusy, strony mocne i słabe.
Takie "Odyssey one" stoi walkami statków kosmicznych, klnącymi marines siekającymi na kawałki kosmiczne monstra i przyjemną fabułą.
Honor natomiast jest o wiele bardziej personalne, więcej tu polityki i dramatu obyczajowego. Plusami serii są walki w kosmosie i tyle...
Jedynka była fajna, ale to ostatnia część tego cyklu jaką kupiłem.
Dlaczego?
Przewidywalność - zna się zakończenie w pierwszych 100 stronach. Obrzydliwa wręcz liniowość...
[głos z offu: "a teraz zaśpiewajmy"]
la la la, Honor super jest, la la la Honor nie ma wad, la la la, wprowadźmy trudne wątki, a potem je po prostu uprośćmy, bo polityka i dyplomacja są proste jak obsługa cepa.
Rozwijając: otoczenie Honor jest niesamowite i generalnie super, źli to zboczeńcy, przeklinają co drugie słowo (k**** d**** d***** a poza tym to k**** d*** p*******). Książka po prostu pada. W porównaniu do wspomnianego "Odyssey one", bitwy w kosmosie (we wszystkich częściach) przypominają taktyczną walkę na bejsbole w ciemnościach.
Postacie i strona obyczajowa niedomaga. Cykl dla mnie, bo trochę podsumowuję te 4,5 części wygląda tak, jakby autor spróbował zrobić koktajl obyczaje, polityki, miłości, wojny i technologii. Mieszanka wyszła niestrawna. Żeby autor skupił się na dwóch, trzech aspektach, a nie na wszystkim naraz. A, zapomniałem, pierwsze 200 stron to rozbudowane treści, które powinny być opisane w 20.
Fabuła 4/10
Walki w kosmosie (A, w tym sci-fi tego nie ma, to taka obyczajówka jest) 0/10
Dramat psychologiczny 4/10 (dramat nie wyszedł, bo postacie to nie ludzie, tylko wycięte szablony)
Ocena końcowa:4/10
Ocena końcowa cyklu:7,1/10.
Proponuję zakończyć lekturę na poprzednim tomie. Ale co mówię, przed przeczytaniem książki też bym nie wysłuchał tej recenzji i przeczytał.

Książki mają swoje plusy i minusy, strony mocne i słabe.
Jedynka była fajna, ale to ostatnia część tego...

Seria, którą czytam dla epickich bitew w kosmosie. Tom bez bitew w kosmosie. Wypada więc blado w porównaniu do poprzednich tomów, szczególnie mojego ulubionego jak na razie Honoru Królowej. Mało rzeczywistej treści jest w tej części, po 200 stronach stwierdziłem, że odbył się proces i niewiele więcej. Może zakończenie wątków z tego tomu popchnie historię ku lepszym momentom. Tymczasem zrobię sobie raczej dość długi odpoczynek od tej serii i powrócę do nowszej i nowocześniejszej serii Starcarrier, która jak dotąd mnie nie zawiodła i którą mogę polecić lubiącym space operę.

Podobnie jak poprzednie - rewelacja;)
Swietnie wykreowane universum z mnogoscia swiatow, roznych opcji politycznych. Ciekawie przedstawione bitwy w kosmosie.

Z wad to momentami dosc przydlugie opisy i dialogi,

Podobnie jak poprzednie - rewelacja;)

Z wad to momentami dosc przydlugie opisy i dialogi,

Czwarty tom cyklu o Honor Harrington mocno mnie rozczarował.

Poprzednie trzy tomy czytałem z wielką przyjemnością. Autor soczyście opisywał pojedynki w kosmosie. Wszystko było podlane gęstym sosem polityki. Autorka była nieco wyidealizowana, ale na tle całej książki bardzo mi to nie przeszkadzało. Te trzy części były wzorcem space oper dla innych pisarzy s-f. D. Weber stworzył ciekawy świat. Osadził tam dwa wrogie mocarstwa, które się zwalczały. To były naprawdę inteligentne powieści.

W tej książce z autora uleciało powietrze. Eksploatuje stare wątki, tak jakby mu się skończyły pomysły. Rozpisuje się na temat stosunków damsko-męskich głównej bohaterów. To nie D. Steel! Wątek procesu sądowego też jest niemiłosiernie rozwleczony. Główna bohaterka jest najwspanialsza w całej galaktyce, a jej znajomi są czarujący. Oczywiście ubóstwiają Honor. Wszyscy jedzą jej z ręki. Królowa, premier i jej przełożeni zamartwiają się o nią. Wrogowie Honor są odstręczający, aroganccy i pełni nienawiści. Czytasz, czytasz i czytasz i myślisz: czy to ten sam autor?! Powiem szczerze: to pisanie „oby więcej”. Autor szeroko opisuje wewnątrz pałacowe układy i układziki. Polityki tu tyle co w głównym wydaniu „Wiadomości” lub „Faktów”. Irytujące jest opisywanie na zasadzenie dobry-zły. Ludzie nie są albo źli albo bardzo dobrzy. Czytelnik oczekuje od D. Webera military s-f, a nie ciągłego bredzenia o uczuciach głównej bohaterki. Nie chce być źle zrozumiany – polityczna otoczka, życie prywatne bohatera i lżejsze przerywniki od pocisków i antyrakiet są potrzebne. To ma być dodatek a nie dominująca cześć. Problem w tym, że autor słabo porusza się po polityce, ponieważ ją uprasza. Jest dobry w gatunku „space opera”, ale od niego mocno się oddalił.

W tej części nie ma ani jednego rozdziału, którym można zaliczyć do gatunku military s-f lub space opera. To jest dobra powieść obyczajowa osadzona w wymyślonym uniwersum. Jeśli oceniać ją w tym kontekście, to nie ma się czego czepiać. Jednakże, „Kwestia honoru” jest kontynuacją cyklu z gatunku military s-f…

Na pewno nie jest to książka dla osób, które nie czytały poprzednich tomów – nie będą wiedziały o co chodzi. Jeśli ktoś szuka książek takich jak poprzednie części cyklu, to uprzedzam że się rozczaruje. Wielka szkoda, że D. Weber tak popsuł tą cześć przygód H. Harrington.

Czwarty tom cyklu o Honor Harrington mocno mnie rozczarował.

• Science Fiction
  • Sci-fi
  • Science fiction

Dodaj cytat z książki Kwestia honoru