Kwestia honoru

Cykl: Honor Harrington (tom 4) | Seria: Science Fiction
Wydawnictwo: Rebis
Field and Dishonor
Honor Harrington, Nimitz, Manticore

Akcja książki zaczyna się w momencie, w którym kończy się Krótka, zwycięska wojenka. Jest kontynuacją wątków w niej rozpoczętych, z nieco większym naciskiem położonym na kwestie polityczne oraz na osobiste sprawy Honor Harrington. Wracają znane i lubiane postacie z pierwszych tomów. Jednak, gdy Honor udaje się na planetę Grayson, by stać się rzeczywistym patronem, dają o sobie znać także starzy wrogowie. Nie do nich jednak należy ostatnie posunięcie..

Marcus | 2016-06-04

Czwarty tom cyklu o Honor Harrington mocno mnie rozczarował.

Poprzednie trzy tomy czytałem z wielką przyjemnością. Autor soczyście opisywał pojedynki w kosmosie. Wszystko było podlane gęstym sosem polityki. Autorka była nieco wyidealizowana, ale na tle całej książki bardzo mi to nie przeszkadzało. Te trzy części były wzorcem space oper dla innych pisarzy s-f. D. Weber stworzył ciekawy świat. Osadził tam dwa wrogie mocarstwa, które się zwalczały. To były naprawdę inteligentne powieści.

W tej książce z autora uleciało powietrze. Eksploatuje stare wątki, tak jakby mu się skończyły pomysły. Rozpisuje się na temat stosunków damsko-męskich głównej bohaterów. To nie D. Steel! Wątek procesu sądowego też jest niemiłosiernie rozwleczony. Główna bohaterka jest najwspanialsza w całej galaktyce, a jej znajomi są czarujący. Oczywiście ubóstwiają Honor. Wszyscy jedzą jej z ręki. Królowa, premier i jej przełożeni zamartwiają się o nią. Wrogowie Honor są odstręczający, aroganccy i pełni...

Rudyy | 2014-09-30
Przeczytana: 28 września 2014

Najmocniejszą cechą cyklu jest bardzo dobrze opisana akcja, a w szczególności epickie bitwy statków kosmicznych. Najsłabszą - jednowymiarowe do bólu postacie. Niestety w tej części, akcji jest niewiele, za to bardzo dużo polityki i osobistych przeżyć bohaterki.

Co najbardziej irytujące, to fakt, że wszystkie pozytywne postacie są członkami nieoficjalnego kółka wielbicieli Honor Harrington. Jedni są w nim od początku, innych Honor przekonała swoją genialną osobowością lub niesamowitymi umiejętnościami. Postępem jest to, że jej wrogowie przestali w myślach ją wychwalać, co zdarzało się w poprzednich częściach. Dodatkowo jeżeli jeszcze raz przeczytam, że Honor jest niezwykle atrakcyjna,a to że nie zdaje sobie z tego sprawy czyni ją jeszcze piękniejszą to zacznę myśleć o paleniu książek.

To wszystko sprawiło, że miałem pewne problemy z przebrnięciem przez "Kwestie honoru", na szczęście pod koniec, autor podkręcił tempo, pojawiła się akcja i znowu zaczęło być fajnie. Tak czy inaczej,...

bamapama | 2012-06-08
Przeczytana: 07 czerwca 2012

Wielkich bitew w kosmosie i przykładów bezinteresownej odwagi oraz taktycznego geniuszu brak, ale nie wychodzi to opowieści snutej przez Webera na złe. Wprost przeciwnie. Odniosłem wrażenie, że ta część sagi jest nieco lepsza niż poprzednie dwie. Być może dlatego, że mniej scen batalistycznych pozwoliło na to, by należną uwagę poświęcić relacjom między bohaterami i emocjom jakie nimi targają, a bagienko rozgrywek politycznych, stanowiące tło historii, wniosło nieco odcieni szarości do uniwersum, które dotąd zdawało się odmalowane niemal tylko w czerniach i bielach.

Minus dla wydawnictwa Rebis za Michaela Jacksona na okładce;)

maciasmd | 2011-12-29

Moja najmniej ulubiona część cyklu o Honor, nie dość, że najcieńsza to nic w kosmosie, sama polityka... Chociaż bez tej części cały cykl byłby mało zrozumiały

Nożu | 2015-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Żadnego odstępstwa - trzyma poziom. Ta seria jest po prostu genialna.

Nomad24 | 2016-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2016

Seria, którą czytam dla epickich bitew w kosmosie. Tom bez bitew w kosmosie. Wypada więc blado w porównaniu do poprzednich tomów, szczególnie mojego ulubionego jak na razie Honoru Królowej. Mało rzeczywistej treści jest w tej części, po 200 stronach stwierdziłem, że odbył się proces i niewiele więcej. Może zakończenie wątków z tego tomu popchnie historię ku lepszym momentom. Tymczasem zrobię sobie raczej dość długi odpoczynek od tej serii i powrócę to nowszej i nowocześniejszej serii Starcarrier, która jak dotąd mnie nie zawiodła i którą mogę polecić lubiącym space operę.

miragpl | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Podobnie jak poprzednie - rewelacja;)
Swietnie wykreowane universum z mnogoscia swiatow, roznych opcji politycznych. Ciekawie przedstawione bitwy w kosmosie.

Z wad to momentami dosc przydlugie opisy i dialogi,

peruniec | 2015-05-06

Honor zaczyna naprawdę irytować, tak samo jak jej królestwo.
Kibicuje Ludowej republice, która jednak wiadomo że przegra.

Maciej Oprysiak | 2012-02-29
Przeczytana: 29 lutego 2012

Jak na razie najlepsza część cyklu, choć szkoda, że praktycznie bez kosmosu :)

Rafał | 2012-02-13

Bardzo dobra część, realistycznie uchwycone postacie, wyraziste emocje.