OkoLica Strachu nr 4/2016

Okładka książki OkoLica Strachu nr 4/2016 Mort Castle, Artur Jastrzębowski, Piotr Kulpa, Marcelina Lewandowska, Thomas Ligotti, Jacek Piekiełko, Robert Shearman, Guy N. Smith, Mariusz Wojteczek
Okładka książki OkoLica Strachu nr 4/2016
Mort CastleArtur Jastrzębowski Wydawnictwo: Okiem na Horror Cykl: Okolica strachu (tom 4) czasopisma
czasopisma
Okolica strachu (tom 4)
Okiem na Horror
2016-11-27
2016-11-27
kryminał groza horror

Okładka książki OkoLica Strachu 8(4) grudzień 2017 wydanie specjalne Dariusz Brzostek, Mort Castle, Krzysztof Grudnik, Wojciech Gunia, Marcin Knyszyński, Mikołaj Kołyszko, Urszula Koszarek, Tomasz Krzywik, Graham Masterton, Anna Musiałowicz, Łukasz Orbitowski, Jacek Radzymiński, Piotr Surmaczyński, Katarzyna Szewioła-Nagel, Honza Vojtisek, Simon Zack, Damian Zdanowicz, Robert Ziębiński
OkoLica Strach... Dariusz Brzostek, M...
Okładka książki Nowa Fantastyka 408 (09/2016) Lauren Beukes, Brooke Bolander, Paweł Figura, Ellen Klages, Olga Niziołek, Grzegorz Piórkowski, Adam Podlewski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Katarzyna Szelenbaum, Wojciech Zembaty
Nowa Fantastyk... Lauren Beukes, Broo...
Okładka książki Nowa Fantastyka 397 (10/2015) Jeff Carlson, Ted Chiang, Piotr Nesterowicz, Michał Protasiuk, Zhang Ran, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Nowa Fantastyk... Jeff Carlson, Ted C...
Okładka książki Nowa Fantastyka 479 (08/2022) Beth Goder, Rachael K. Jones, Joe R. Lansdale, Rafał Łoboda, Mika Modrzyńska, Mimi Mondal, Redakcja miesięcznika Fantastyka, E. Catherine Tobler, Marek Żelkowski
Nowa Fantastyk... Beth Goder, Rachael...
Okładka książki Nowa Fantastyka 416 (05/2017) Paul McAuley, Jack McDevitt, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Alastair Reynolds, Maciej Rumiancew, Marcin Strzyżewski, Istvan Vizvary
Nowa Fantastyk... Paul McAuley, Jack ...
Okładka książki Smokopolitan 3 (3/2015) Anna Jakubowska, Adam Jarmuła, Marcin Kłak, Magdalena Kucenty, Paweł Majka, Michał Marzec-Remiszewski, Michał Rybiński, Dominik Sokołowski, Jacek Wróbel
Smokopolitan 3... Anna Jakubowska, Ad...
Okładka książki Nowa Fantastyka 403 (04/2016) Paweł Dantych, Greg Egan, Mike Gelprin, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Martin L. Shoemaker, Sebastian Wójcik, Wojciech Zembaty
Nowa Fantastyk... Paweł Dantych, Greg...

Czas szybko płynie i pora już na kolejny, czwarty numer OkoLicy Strachu.

Reklamowany jest on jako „wydanie specjalne”, na oko jednak wygląda podobnie do swych poprzedników – część literacka, ze sporym tym razem udziałem autorów obcych, wywiady i publicystyka.

Zacznijmy od opowiadań. Na początek jest Piotr Kulpa i tekst z jego zbioru „Teoria Rzeczy”, ale jako że zbiór czytany i oceniany będzie odrębnie – dlatego lekturę rozpocząłem od opowiadania Roberta Shearmana.

„Do Diabła Z Tym Wszystkim” to świetny tekst (8/10). Opowieść o przyjaźni zawartej w piekle pomiędzy zmarłym urzędnikiem a przebywającym w tej samej piekielnej celi psem ...Hitlera przez większość czasu wydaje się zabawną humoreską, by końcowym, przerażającym twistem wgnieść czytelnika w fotel. Świetne.

Mój ulubiony Guy N.Smith poradził sobie zaskakująco dobrze w „Pod Niebieskim Kocykiem” (7/10),wariacji na temat „Czarnego Kota”. Wiadomo, „kocie”opowiadania z reguły są dobre, GNS nic nie wydziwiał tylko z typową dla siebie energią opowiedział historię mściwego kota.

Niemniej Gwiazdą Numeru jest sam Wielki Thomas Ligotti. Król depresywnego, szaroburego weird fiction w genialnym opowiadaniu „Mam Szczególny Plan Dla Tego Świata” (9/10) zaprezentował perfekcyjną, złowrogą opowieść z cyklu tzw. „horroru korporacyjnego” (wszyscy korpoludkowie powinni czytać Ligottiego na wyrywki). Szerzy dię fala morderstw i wypadków, w których giną managerowie Korporacji, która przeniosła swą siedzibę do spowitego w wieczną mgłę Miasta. Tymczasem narrator, pracownik firmy, ma spotkać się na naradzie z samym jej właścicielem. Absolutnie wspaniałe, ponure, aczkolwiek z nutką weirdowego humoru. No i przypomina nieco rysunek Gahana Wilsona, kiedy to na korpospotkaniu staruszek na mównicy wyciąga karabin maszynowy i mówi „a teraz chciałem zrealizować marzenie, które mnie nawiedzało od początku pracy w naszej firmie”,

Niestety, opowiadanie Morta „Przeklęte Bądż Dziecię” Castle okazało się sporym zawodem. „Obóz Cyganów” (3/10) to smutna opowieść z holocaustem w tle, tym razem dotyczącym Cyganów (jasne, jasne, Romów, ale tytuł jest tytuł). Ja wiem, może Autor o historii ojca Kolbe słyszał ? (w opowiadanej historii również dochodzi do samopoświęcenia w obozie). Naturalnie, wszystko słuszne, wzruszające, smutne, ale w opowiadaniu praktycznie nie ma grozy, a główny pomysł nieprzekonujący. Licze, że powieść będzie znacznie lepsza.

Również „Ludzie Jak Psy” bardzo chwalonego przeze mnie po wspaniałych „Dreszczach” Mariusza Wojteczka bardzo mnie zawiodły (2/10). Od początku, jak tylko przeczytałem pierwsze zdania opowiadania, błagałem, żeby nie okazało się, że byłego ubeka nachodzą duchy pomęczonych przez niego ofiar. Moje błagania nie zostały wysłuchane, pomysł wydał mi się do bólu banalny i przeciętnie napisany. Na szczęście potencjał Autora mierzy się nie jego najsłabszym, a najlepszym tekstem, dlatego „Ballady Morderców” niecierpliwie czekają na półce swego czasu.

Marceliny Lewandowskiej „Cień Zamku” (7/10) to intrygująca lektura. Opowieść o szczególnym wakacyjnym romansie, który doprowadził pewną dziewczynę na Dno Upadku Moralnego, może momentami zbyt natrętnie trzyma się metafory kafkowskiego Zamku, ale ma w sobie swoisty posmak „dziwaczności” (weird),szczególny mrok, głęboko wnika w podświadomość. Niezła sprawa, choć wymagała nieco przemyślenia.

Dwa ostatnie opowiadania odwołują się nieco do twórczości H.P.Lovecrafta. Mocno zawiodło mnie pierwsze z nich, Jacka Piekiełki „Na Dnie Jeziora” (2/10). Opowieść o dziennikarzu, który w leśnej głuszy odnalazł kultystów Smoka w ogóle mnie nie przekonała. Główny wątek akcji, śledztwo w sprawie ginącego w lesie drewna, wydał mi się mało ciekawy, a i główne rozwiązanie fabularne mnie nie przekonało. Skąd ci kultyści w polskim lesie ? Obawy mam o tyle większe, ze "Ciemne Siły" Autora czekają lektury...

Na poprawę nastroju jeszcze jeden ciekawy tekst, o dziwacznym tytule "Sulphuris Olfactus" (7/10),napisane przez Artura Jastrzębowskiego. Fabularnie ta opowieść o klątwie ścigającej zbyt ciekawych poszukiwaczy tajemnic dźwięczy echem lovecraftowskiego "Ogara", by w pewnym momencie bardzo zręcznie przejść w klimat rodem z "Harry Angela". Świetne zakończenie. Może warsztat Autora jeszcze trochę surowy, ale ogólne wrażenie bardzo dobre.

Część publicystyczną otwierają dwa interesujące wywiady z Wielkimi grozy - Ramseyem Campbellem i Edwardem Lee, a potem następuje zestaw świetnych tekstów : przede wszystkim wyrastająca na gwiazdę części publicystycznej Olga Kowalska, kontynuująca tematykę kanibalistyczną, tym razem bardziej koncentrując się na nihilistycznej filozofii zawartej w dziełach markiza de Sade, Piotr Borowiec kończący swój cykl o grozie wiktoriańskiego Londynu (w ujęciu M.R.Jamesa, Bensona i naszego Władysława Reymonta),a także Magdalena Kamińska, analizująca interesująco wątki światopoglądowo polityczne w kinie grozy na przykładzie głośnego filmu "VVitch" oraz, generalniej ,motywu kinowych zombie.

Szczególną uwagę przyciągnął jednak naukowy artykuł Krzysztofa Grudnika, poszukujący definicji granic literatury niesamowitej. Okazuje się, że w Polsce również można napisać tekst stricte naukowy unikając ciężkiego, hermetycznego żargonu akademickiego. Jasne, lektura wymagała skupienia i uwagi, ale główna myśl Autora była precyzyjnie wyłożona a argumentacja ciekawie podana. Aż możnaby się posprzeczać nieco z granicami wytyczanymi przez niego dla literatury niesamowitej :-) (widzę te granice trochę "księdzochmielowsko" - niesamowite, czy, szerzej grozowe, jest to co za niesamowitość i grozę jest powszechnie uznawane (tak ! Psychoza, tak ! Dziewczyna Z Sąsiedztwa ! tak ! American Psycho).

Wspaniała przygoda - taka lektura dobrego magazynu. Gnam czytać piątą część !

Czas szybko płynie i pora już na kolejny, czwarty numer OkoLicy Strachu.

Kolejna okolica i kolejna gromada świetnych opowiadań.W czwartym numerze na czytelnika czekają całkowicie odmienne historie.Rozpoczynając dość dziwną historią o psie,poprzez króla pulpy Guya N Smitha i jego opowiadanie z gatunku animal attack czy chociażby przedstawiciela weird fiction,Thomasa Ligotti.W powyższej odsłonie nie mogło zabraknąć także polskich autorów,wśród nich na uwagę zasługuje z całą pewnością Mariusz Wojteczek z swoim bajecznie ponurym opowiadaniem "ludzie jak psy" czy też "Suplhuris olfactus" Artura Jastrzębowskiego.
Oczywiście okolica nie byłaby pełna bez części poświęconej publicystyce-i tak czytelnik dostaje 6 artykułów z których najbardziej wstrząsającym okazał się cykl – "Za drzwiami prosektorium".
Dodatkowym plusem jest komiks-co prawda krótki ale pomysł i kreska zasługują na uznanie.

Czwarty numer OkoLicy Strachu po raz kolejny serwuje nam różnorodne i interesujące grozowe kąski.
W bardzo wygodnym formacie wzrosła objętość, jak zwykle na pierwszy rzut oka cieszy okładka - tym razem w wykonaniu Mariano Villalby. Wypada rewelacyjnie również jako pocztówka (wszystkie 4 okładki dołączone zostały w takiej właśnie formie w ramach prenumeraty).
Na pierwszy ogień opowiadania:
Piotr Kulpa "Teoria rzeczy. Bismarck" - wciągający wir słów, prowadzący nas przez zmiany bohatera po zakupie książki w antykwariacie. Otchłań szaleństwa, w której przedmiot jest tylko pretekstem.
Robert Shearman "Do diabła z tym wszystkim" - piekielnie (dosłownie) dobry pomysł, ale za potraktowanie jamnika żony mój wewnętrzny zwierzolub jest zniesmaczony, oburzony i mówi opowiadaniu nie.
Guy N. Smith "Pod niebieskim kocykiem" - niesmak po Shearmanie wynagrodził angielski mistrz pulpy, krótko, mocno i krwiście. Bo z kotem się nie dyskutuje.
Mort Castle "Obóz Cyganów" - trudna tematyka obozów śmierci tłem dla opowieści o wolności, o wyzwoleniu duszy, wzniosłości i prawdziwości muzyki. Odważnie podjęty temat i wybornie ujęty. Widać, że autorowi tematyka Cyganów jest znana, albo wykonał sporą pracę przygotowawczą.
Mariusz "Orzeł" Wojteczek "Ludzie jak psy" - bardzo ciekawe, głównym bohaterem jest zapijaczony ubek, a głosy zza okna nie pozostawiają wątpliwości, jaki będzie jego koniec. Gorzkie i mocne jak podła herbata.
Marcelina Lewandowska "Cień zamku" - letnio-mroczno-erotyczne wspominki bohaterki jako próba odnalezienia własnej drogi (do Zamku),usprawiedliwienia siebie, uzasadnienia uprzedmiotowienia.
Jacek Piekiełko "Na dnie jeziora" - dziennikarz na granicy wypalenia zawodowego podąża za tematem, który zmieni jego życie. Co kryje las? Wciągające, budzi dreszcz grozy.
Artur Jastrzębowski "Sulphuris olfactus" - kolejne po Wojteczku świetne opowiadanie, osnute wokół potwornego odkrycia w Polsce, skutkującego śmiercią wtajemniczonych. Bardzo klasyczne w formie, lubię brak konkretnej ramy czasowej. Początkowo odnosi się wrażenie, że mogłoby się rozgrywać na początku XX w., dopiero drobne tropy - komórka, komórka - odnoszą nas do bliższych współczesności czasów, ale również niesprecyzowanych. Gęsta atmosfera tajemnicy i zaszczucia, zabójczej tajemnej wiedzy.
Creme de la creme - czyli Ligotti - opowiadanie z cyklu horroru korporacyjnego. Magicznie mroczne, wiejące pustką i grozą, wybrzmiewające echami Kafki, ale we współczesnej oprawie. No i to zakończenie, zaskakujące. Doskonałe. Aż chce się czytać więcej.
Wywiady:
Ramsey Cambell - autor dotychczas znany mi tylko z opowiadania w antologii "Cienie spoza czasu" opowiada o swoim warsztacie, skąd czerpie pomysły, tworzeniu tekstów, o filmowym horrorze... Muszę kiedyś po niego sięgnąć.
Ed Lee - mistrz grozy ekstremalnej opowiada o kolejnej wizycie w Polsce, planach pisarskich, o swoim filmie. Pojawia się zapowiedź opowiadania, które pojawi się w kolejnych OLSach. Bardzo fajny ton wywiadu, Lee musi być bardzo sympatyczny :)
Publicystyka:
Magdalena Kamińska - polityka w horrorach, o wątkach współczesnych, jak i historycznych w filmowym horrorze.
Krzysztof Grudnik i definicje opowieści niesamowitej - naukowo, analitycznie, ale ciekawie. Dobrze, że obok opowiadań pojawia się i teoretyczna podbudowa, ważna w edukacji grozowej. Co teoria literacka mówi o tym co nas straszy i jak, co ma wspólnego Freud z niesamowitością. Mikolaj Kołyszko wcześniej zestawiał grozę ze świętością, szukając elementów wspólnych - tu uczymy się rozpoznawać ją w sposobie przedstawienia rzeczywistości, sposobu jej skonstruowania - co jest bardzo przydatne w szukaniu motywów niesamowitych w literaturze nieuznawanej powszechnie za horror.
Filip Szyszko i prosektorium - krótkie i wstrząsające. Autor nie zajmuje stanowiskaw pewnej sprawie, ale koniec końców je zajmuje.
Piotr Borowiec - spacer po Londynie. Mroczna metropolia znów straszy, a Piotr Borowiec ukazuje autorów, po których na pewno sięgnę - M.R. James do poszukania, a "Wampir" Reymonta - jak widać niesłusznie - gnije na czytniku.
Olga Kowalska - kanibalizm jako źródłeo zbrodni nowoczesności, masowość, industrialne traktowanie człowieka jako źródła mięsa, wizjonerska transgresja i destrukcja Markiza De Sade.
Kazimierz Kyrcz Jr - o fobiach, natręctwach i natychmiastowym zaspokajaniu pragnień
No i jeszcze niezły, chociaż trochę ciemny komiks.
Mnóstwo różnorodnych tekstów, zarówno ekstremalnych jak i naukowych, w świetnym wydaniu, za niewielką kwotę - czego chcieć więcej? Bo prenumerata już jest :)

Na pierwszy...

• Czasopisma
  • OkoLica Strachu
  • Horror
  • 2017

Dodaj cytat z książki OkoLica Strachu nr 4/2016

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Nowa Fantastyka 500 (05/2024) Adrianna Filimonowicz, José Pablo Iriarte, Fonda Lee, Ray Nayler, Valentino Poppi, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Szymon Stoczek, Lavie Tidhar, Istvan Vizvary
Nowa Fantastyk... Adrianna Filimonowi...
Okładka książki Kaczor Donald 03/2024 + Kaczor Donald 01/1994 Tello -Team, Marçal Abella Bresco, Maximino Tortajada Aguilar, Francesco Artibani, Carl Barks, Sergi Cardó, Flor Collins, Miguel Fernandez Martinez, Andrea Ferraris, Janet Gilbert, Sander Gulien, John Kane, Bob Karp, Kari Korhonen, Jan Kruse, John Lustig, Miguel, Hanne Guldberg Mikkelsen, Paul Murry, Hjemmet Oslo, Stefan Petrucha, Redakcja magazynu Kaczor Donald, Francisco Rodriguez Peinado, Rodriques, Maria José Sánchez Núñez, Hugo Sauer, Al Taliaferro, William Van Horn
Kaczor Donald ... Tello -Team, Marçal...
Okładka książki Nowa Fantastyka 499 (04/2024) Wołodymyr Arieniew, Marta Bonaventura, Michał Brzozowski, Daniel Kordowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Eric M. Witchey
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...