Hotel nad oceanem

Okładka książki Hotel nad oceanem Colleen Coble
Okładka książki Hotel nad oceanem
Colleen Coble Wydawnictwo: Dreams Cykl: Nad zatoką (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Nad zatoką (tom 1)
The Inn at Ocean's Edge
Dreams
2016-11-07
2016-11-07
Anna Pliś
zaginięcie sekret

Claire Dellamare przyjeżdża do hotelu Tourmaline na wyspie Folly Shoals w stanie Maine na spotkanie biznesowe z ojcem, by dopiąć fuzję. Pobyt w tym miejscu przywołuje wspomnienia. Okazuje się, że zaginęła w dniu swoich czwartych urodzin, by rok później pojawić się w tym samym miejscu. Nikt nie wiedział, gdzie Claire znajdowała się przez cały ten rok, a ona sama nie pamięta, że kiedykolwiek zaginęła. W tym samym czasie, kiedy porwano Claire, Luke Rocco w niewyjaśnionych okolicznościach stracił matkę. Przypadkowe spotkanie tej pary ujawnia powiązanie między nimi, które skłania ich do odkrycia prawdy na temat tamtych wydarzeń. Książka pani Colleen przypadła mi do gustu. Sprawa kryminalna, niewyjaśniona tajemnica sprzed lat, to rzeczy, które potrafią zadziałać na wyobraźnię czytelnika. Na moją zadziałały. Z każdym kolejnym rozdziałem, kiedy akcja nabierała tempa, coraz bardziej angażowałam się w tę historię. Mam tylko jeden problem, który dotyczy scen z Claire i inną kobiecą postacią. Nie mogę napisać, o co chodzi, bo to dość duży spojler, ale kiedy sekret wychodzi na jaw, parsknęłam śmiechem, bo trudno jest mi uwierzyć, że te dwie postaci patrząc w to samo miejsce, nie zauważyły czegoś tak oczywistego. Ode mnie 7/10.

tajemnice ,sekrety ,morderstwa i romans.

tajemnice ,sekrety ,morderstwa i romans.

Są takie książki, o których nie jest głośno. Nie są reklamowane w mediach, na billboardach, nie pojawiają się często na blogach czy w mediach społecznościowych. Autorzy nie są tak znani jak inni, których lubimy czytać. Jednak przecież warto po takie pozycje sięgać! Mnie udało się przeczytać "Hotel nad oceanem" Colleen Coble i muszę stwierdzić, że to perełka! Czyta się lekko i z przyjemnością a że obfituje w tajemnice to idealna książka dla mnie.

Niemal trzydziestoletnia Claire Dellamare pojawiła się na jednej z wysp na wybrzeżu Maine - Folly Shoals, by wesprzeć ojca w sfinalizowaniu fuzji. Kiedy dociera do luksusowego hotelu Tourmaline zaczyna odczuwać niepokój, napięcie a na widok losu otaczającego hotel, wręcz atak paniki! Dlaczego? Przecież nigdy tu nie była!

Dla uspokojenia oddechu spaceruje brzegiem oceanu, gdzie spotyka rodzeństwo - Meg oraz Luke'a, którzy uratowali małą orkę. Słowa młodego mężczyzny sprawiają, że panna Dellamare jest w szoku! Luke twierdzi bowiem, że w latach 90. kilkuletnia Claire zaginęła w tutejszym lesie i została odnaleziona dopiero po roku. Pyta ją również czy nie widziała wtedy ich matki, bo zaginęła w tamtym czasie.
Jednak ona nie pamięta, by coś takiego miało miejsce w jej życiu. Dlaczego rodzice nic jej nie powiedzieli? Gdzie była przez ten rok? Czy to wszystko w ogóle jest prawdą? Czy uda jej się odnaleźć brakujący fragment swojego życia?

Po rozstaniu z nimi Claire jest świadkiem morderstwa - kobieta zostaje zrzucona z klifu a ona sama - uderzona w głowę. Fabuła nabiera coraz szybszego tempa, bowiem bohaterka próbuje wyciągnąć informacje od rodziców oraz dziadków, jednak żadne z nich nie chce jej powiedzieć prawdy. Babcia mówi zagadkami, zaś kierowniczka hotelowej gastronomii przeczy relacjom ojca. Na jaw wychodzi też pewien anonim, ktoś podejmuje próbę zabicia jej, zostają znalezione ludzkie kości a jej ojciec "zostaje obrzucony błotem" przez jedną z mieszkanek tamtych okolic.

Sprawy coraz bardziej się komplikują, bo oprócz zamachów na Claire, jest też zmowa milczenia, choroba Kate, próba sfinalizowania fuzji, odrzucone zaloty, schorowany starszy mężczyzna a przede wszystkim tajemnice z przeszłości.

Książka totalnie mnie pochłonęła. Wprost nie mogłam się od niej oderwać. Wciąż dzieje się coś nowego, co burzy dotychczas ułożony w głowie misterny pomysł na rozwikłanie zagadek. Najważniejsze pytanie brzmiało - co wydarzyło się dwadzieścia pięć lat temu. Czy mała Claire miała coś wspólnego z zaginięciem matki Meg i Luke'a? Kto zna całą prawdę?

Miałam kilka pomysłów, które ewaluowały w miarę jak poznawałam różne szczegóły, jednak finalnie okazało się, że jedna z teorii sprawdziła się! :) Ale ileż ja przeżyłam emocji, ile przekąsek zjadłam by uspokoić nerwy w czasie chwil grozy.

Autorka zwyczajnie zaczarowała mnie słowami. Przepadłam całkowicie w tej historii umiejscowionej nad brzegiem oceanu. Zżyłam się z bohaterami, chociaż oczywiście nie wszystkimi, bowiem "czarne charaktery" mocno mnie stresowały a dokładniej ich zachowanie i podejmowane decyzje. Niektórymi byłam wręcz zszokowana!

Po lekturze odkryłam, że cykl 'Nad Zatoką' ma jeszcze dwa tomy i muszę ich koniecznie poszukać, ponieważ zakochałam się w twórczości autorki i tworzonych przez nią tajemnicach.

Podsumowując - "Hotel nad oceanem" to wyśmienita powieść o bezwarunkowej miłości, decyzjach, goryczy zdrady, odrzuceniu, trudnych wyborach, szantażach, utracie bliskich, poszukiwaniu prawdy, poczuciu winy oraz zemście. Cudowna historia, która wielokrotnie porusza czy nawet potrząsa, podnosi poziom adrenaliny, ale drobnymi kroczkami zmierza do celu. Do finału godnego tej opowieści. Dajcie się porwać Colleen Coble - gorąco polecam!

Irytujące są w niektórych „babskich” książkach te sceny niedowierzania i posądzanie świadków o niepoczytalność.
To jakiś nałóg: „wydawało się pani”, „jest pani przemęczona”, itp. Gdyby policjanci mieli tak działać, to powinni dostać kopa w rzyć na dzień dobry i stracić pracę.
Inny irytujący nałóg, to „utrata pamięci”. Nie wierzę, że zniknięcie na rok pięcioletniego dziecka mogłoby odbyć się w taki sposób, by nie zostawić żadnego śladu w pamięci tego dziecka, jakby się nic nie stało. To także – nieco irytujące. Tym bardziej, że jak się okaże w fabule, to nie był tylko zapomniany ROK życia.
Nasuwa mi się także taka ciekawostka: charakterystyczne dla wielu „babskich” książek są szczegółowe opisy atrakcyjności mężczyzn, z wyszczególnieniem ich umięśnienia przy jednocześnie bardzo pobieżnych opisach atrakcyjności kobiet. Piszący autorzy – faceci – robią dokładnie odwrotnie. Zjawisko jest charakterystyczne dla autorek i autorów hetero.
Fabuła jest mimo wszystko przyjemna w odbiorze, choć przewidywalna w taki sposób, że wszyscy chyba czytelnicy znają już w pewnym momencie stan rzeczy, oprócz wyjątkowo mało domyślnych bohaterów książki.
Największą dla mnie zaletą literatury tej pisarki jest fakt, że nie jest ona przedstawicielką antykultury, przeciwnie, pozytywni bohaterowie wykonują społecznie pożyteczną pracę w rodzaju uprawy żurawiny, uprawy borówek, połowu ryb czy produkcji samolotów, nie spotykamy zaś pasożytów w rodzaju kapitalistów finansowych produkujących pieniądz z pieniądza. Nie spotykamy też na kartach tej książki kłębiących się tabunów homoseksualistów wszelkiej maści (zwykle w książkach marksistów zawsze „prześladowanych” przez społeczeństwo kulturowe). W starym dobrym stylu toczą się romanse hetero, a wszystko kończy się mniej więcej happy endem. Chociaż książka ma w jednym z głównych wątków tajemniczą intrygę kryminalną, to jednak dominują w niej wątki obyczajowe i przede wszystkim wątek romantyczny.
Audiobook czyta Pani Joanna Domańska. Ogólnie poprawnie i w porządku, jednak odnoszę wrażenie, że niepotrzebnie uderzając często w ton nazbyt żarliwy, czasem aż żałośliwy, tam gdzie sama narracja pisarki wystarczy, a stonowanie interpretacji byłoby właściwsze i przyjemniejsze dla słuchacza książki.

Podobno o gustach się nie dyskutuje , więc poprzestanę tylko na tym , że miał to być thriller , a przeczytałem romansidło z życia bogatych i pięknych o niedorzecznej fabule i formie uwłaczającej dobremu gustowi . Postaci są nierealne , a ich zachowania nieracjonalne i całkowicie niewiarygodne . Przemyślenia dorosłych kobiet na poziomie zbuntowanych nastolatek . Do tego wątek miłosny jak z bajki o szewczyku i królewnie . Zakończenie szmirowate i ckliwe .
Czytanie tego "arcydzieła" kiczu , to strata czasu .

1985

Przyznam szczerze, książka pozytywnie mnie zaskoczyła. Czytało się ją naprawdę świetnie. Taka książka, która gwarantuje kilka przemiłych wieczorów.
Pewien służbowy wyjazd ojca z córką, staje się początkiem końca życia pełnego tajemnic. Mamy tutaj rodzinny dramat, tajemnice sprzed lat. Kryminał, solidny dramat i romans. Wiele wątków, wiele ciekawych rozwiązań. Kobieca książka, ale nie jest trywialna, ani nudna. Chce się ją czytać i czytać!

Ta książka zapewniła mi kilka miłych wieczorów. Trochę sensacji, delikatny wątek romantyczny, tajemnica sprzed lat. A na końcu tematy do dyskusji - i to na istotne tematu. Brawo za odwołanie do wartości chrześcijańskich w sposób subtelny a nie nachalne.

Delikatny kryminał. Bardziej to obyczajówka z lekkim wątkiem miłosnym a w tle kryminał ale i tak ciekawa

Przeciętne fantazjowanie. No czyta się, ale wiele słów pada jakby od literówki płacili. Zobaczę jeszcze cz. 2.

Lekka książka, słaby lektor a audiobooku, fajna historia ale jakoś tak mnie nie przekonała

Dodaj cytat z książki Hotel nad oceanem