Studia z dziejów Jasła i powiatu jasielskiego

Wydawnictwo: Państwowe Wydawnictwo Naukowe
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Jasło
popularnonaukowa
Grzegorz

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jolka | 2016-12-27

Znakomite i największe dotychczas kompendium wiedzy o Jaśle i powiecie jasielskim od czasów najdawniejszych. Praca bardzo poważna napisana przez profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego (mi.in. Jerzy Wyrozumski, Stanisław Cynarski) i ówczesnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie a także przez miejscowych miłośników i popularyzatorów historii Jasielszczyzny. W części pierwszej rozdziały poświęcone początkom i rozwojowi miast i wsi regionu jasielskiego, dziejom gospodarczym, społecznym i kulturalnym Jasła i okolic do I rozbioru (1772). W części drugiej historia doprowadzona do czasów współczesnych (tutaj naturalnie dla historii lokalnej w okresie PRL inne interpretacje, gdyż praca wydana jest w 1964 roku), ale warto także pochylić się nad rozdziałami dotyczącymi szkolnictwa w regionie jasielskim od czasów najdawniejszych, pieczęci i herbu miasta Jasła czy nazwami miejscowości regionu jasielskiego. Ostatnie rozdziały monografii poświęcone są etnografii powiatu jasielskiego i...

Grzegorz | 2016-10-07