Książka Roku 2018

Morderstwa i woń migdałów

Tłumaczenie: Inga Sawicka
Wydawnictwo: Czarna Owca
Mord och mandeldoft
Ag2S

Morderstwa i woń migdałów to smakowite 3 w 1 – antologia tekstów, portret autorki i kurs pisania powieści. W książce znajdziecie zarówno publikowaną już w 2012 r. mini powieść Zamieć śnieżna i woń migdałów, jak i trzy niepublikowane dotąd nowele: Kawiarnia wdów, Sen o Elisabeth i Elegancka śmierć. W części autobiograficznej Camilla Läckberg opisuje historię swojej kariery – dzieciństwo w...

W części autobiograficznej Camilla Läckberg opisuje historię swojej kariery – dzieciństwo w rodzinnej Fjällbace, studia w Wyższej Szkole Handlowej w Göteborg i kurs kreatywnego pisania, który dostała w prezencie na urodziny od matki i pierwszego męża. Właśnie podczas tego kursu wymyśliła fabułę Księżniczki z lodu. Sukces książki sprawił, że uwierzyła w siebie i napisała osiem kolejnych.
Antologię zamyka krótki kurs pisania powieści autorstwa samej Camilli, a także wybrane fragmenty jej bloga, będącego jednym z najpopularniejszych w Skandynawii.
Polecamy książkę wszystkim fanom autorki oraz tym, którzy dopiero planują zacząć przygodę z jej cyklem powieści.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/morderstwa_i_wo...(?)

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/morderstwa_i_wo...»

Aneta Wiola | 2016-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Miałam mieszane uczucia co do zakupu tej książki. Camilla Lackberg jest jedną z najlepszych autorek kryminałów; zapoznałam się z jej wszystkimi książkami i ani jednej nie oceniłabym poniżej dobrej. Jednak ta nowo wydana "Morderstwa i woń migdałów" nie jest kolejnym tomem z cyklu ze znanymi nam bohaterami Patrikiem i Eriką... miałam opory, ale na szczęście niesłuszne.

Dzięki tej książce możemy lepiej poznać Camillę. Już wcześniej uważałam, że Lackberg ma wielki talent, ale nie zaliczyłam jej do ulubionych autorów z powodu braku sympatii. "Morderstwa i woń migdałów" to zmienia.

W tej książce znajdziemy krótkie opowiadania; jeden z nich z bohaterami z Fjallbecki. Do tego jedno większe opowiadanie z Martin'em Molin. Fani Agathy Christie i Sherlocka Holmesa będą zachwyceni. Ja sama dobrze znam opowiadania Arthura Conana Doyle i muszę przyznać, że Lackberg w najlepszy sposób oddała tym dwóm wielkim pisarzom cześć.

W książce znajdziemy także prywatne zdjęcia z albumu pisarki i...

Dla wszystkich fanów Camilli Lackberg ta książka to cudowna sprawa! Składa się ona wg mojego podziału z 4 części:
- Pierwsza to krótkie opowiadanka, które naprawdę bardzo dobrze się czytało i uwaga – ostatnia z nich przenosi nas do Eriki I Patrika.

- Druga natomiast jest krótką powieścią w stylu Agathy Christy. Naszym policjantem jest tam kompan Patricka – Martin, który wraz ze swoją tymczasową dziewczyną wybiera się do pensjonatu na wyspie w celu poznania jej rodziny. Oczywiście zaraz przy pierwszym posiłku głowa rodziny umiera, a dokładnie zostaje podtruta, a członkowie rodziny – zależni finansowo od niego – stają się celownikiem policjanta w osobie morderców.

- Następna część to autobiografia autorki, ale za to w kolejnej…

- … poznajemy tajniki budowy i pisania kryminałów. Super sprawa. I to od samej Lackberg!

Polecam! Idealna książka na prezent, lekka, przyjemna, szybko się czyta. Tajniki kryminałów, sama autorka na celowniku i zbiór tekstów, które na pewno przypadną ci...

Gosik62 | 2017-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Na książkę składa się kilka krótkich utworów z bardzo przewidywalnym zakończeniem. Jest też krótki tekst o samej autorce oraz poradnik, jak napisać powieść kryminalną.

Bursikowa | 2017-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Czytając Morderstwa naturalnie nasunęło mi się skojarzenie z Sherlock'iem Holmes'em i to jest właśnie ten typ opowiadań, których za bardzo nie lubię, ponieważ zanim zdarzę się wkręcić one się już kończą :) Ale miło było poczytać o samej Camilli i naszła mnie ochota na ponowne przeczytanie jej książek :) A i jeszcze tajniki pisania kryminałów :) Rewelacja - polecam chociażby dla samych tych wskazówek :)

Monika | 2017-01-14
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Poplątanie z pomieszaniem pod szyldem pani Lackberg zdecydowanie mi się podobało!
Domniemam (może niesłusznie), że książka powstała dla mamony. Niewiele w niej rzeczy odkrywczych, a jednak czyta się naprawdę z zaciekawieniem.
Polecam fanom Autorki.

tajemniczeksiazki | 2016-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2016

Wszyscy ci, którzy w miarę regularnie odwiedzają mojego bloga wiedzą, iż jestem wielką fanką kryminałów, szczególnie tych skandynawskich. Jedną z moich ulubionych autorek jest oczywiście Camilla Lackberg, którą pokochałam za całą serię o pisarce Erice i jej mężu Patricku. Swoją drogą, autorka skończyła właśnie prace nad najnowszym, dziesiątym już tomem tejże serii, więc niecierpliwie będę czekać, aż książka ta ukaże się w Polsce. Z okazji mojego niedawnego ślubu jednym z prezentów, jaki otrzymałam była pozycja "Morderstwa i woń migdałów", która dość niedawno pojawiła się na naszym wydawniczym rynku.

"Morderstwa i woń migdałów" to dość nietypowa, jak na autorkę pozycja, ponieważ składa się ona z kilku różnych części.
Pierwsza z nich to niepublikowane nigdy wcześniej trzy nowele, tj "Sen o Elizabeth", "Kawiarnia Wdów" i "Elegancka śmierć", w których to pani Lackberg po raz kolejny ukazuje swój niesamowity talent. Każda z tych nowel jest dość krótka i zupełnie inna od poprzedniej,...

BookReader | 2017-03-21

Na wstępie powiem, że gdyby nie kurs pisania zawarty w tej książce, najprawdopodobniej nie pokusiłbym się o jej zakup. Ten zbiór jest niewątpliwie smakowitym kąskiem dla zagorzałych fanów pisarki. Ci mniej gorliwi też powinni znaleźć coś dla siebie. Mamy tu bowiem tak naprawdę cząstkę wszystkiego, na co się składa pisarstwo szwedzkiej autorki. Zbiór tekstów, zarys biograficzny, w którym wspomina dzieciństwo, a także fascynację książkami Agathy Christie. Do Agathy przejdę za moment.
Generalnie teksty mają krótszą i dłuższą formę. Te krótsze są naprawdę fajnie napisane, tożsamość mordercy jest utrzymana w tajemnicy do samego końca. Co zaś do dłuższego tekstu, który nosi tytuł "Zamieć śnieżna i woń migdałów", to tutaj Camilla Lackberg się nie popisała. Wracam do wspomnianej wcześniej Agathy Christie. Ja też jestem jej wielkim fanem, Agatha Christie właśnie rozpaliła we mnie tę płomienną i namiętną miłość do kryminałów, która rośnie po dziś dzień. Zaczęło się od książki "I nie...

suzi900 | 2017-02-24

"Morderstwa i woń migdałów" to ciekawe ukoronowanie i dopełnienie cyklu powieści Camilli Lackberg.
Na książkę składają się:
- całkiem ciekawa biografia autorki,
- trzy rewelacyjne opowiadania kryminalne,
- dosyć pobieżny poradnik pisania kryminałów,
- krótka powieść "Zamieć śnieżna i woń migdałów" wybitnie czerpiąca inspirację z książek Agaty Christie.
Z tego przedziwnego zboru najbardziej spodobały mi się opowiadania. Krótkie kryminalne nowelki zachwyciły mnie swoją przewrotnością a moją ulubioną została "Kawiarnia wdów".

Agnieszka | 2019-02-08
Przeczytana: 06 lutego 2019

Bałam się,że wynudzę się przy tej książce,ale miło się rozczarowałam.Opowiadania ciekawe,przy okazji dowiedziałam się trochę o życiu samej autorki jak i o warsztacie pisania kryminałów.Lektura godna polecenia,szczególnie dla fanów Camilli. Według mnie,mogłoby się tam znaleźć jeszcze kilka opowiadań,bo po przeczytaniu książki czułam mały niedosyt

Klio | 2016-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Może dla miłośników Camilli będzie to przyjemna odskocznia, aczkolwiek ja do nich nie należę, gdyż dotychczas przeczytałam jej jedną jedyną książkę, w zeszłe wakacje.."Pogromca lwów", która de facto bardzo mi się podobało i była miłym zaskoczeniem, gdyż dość sceptycznie podchodziłam do tej autorki. Ale może to za sprawą tego iż warsztat autorki znacznie się wyrobił :) W zasadzie nie mnie to oceniać.
Książka jest zbiorem kilku opowiadań, które mają w sobie czarny humor przyjemny dla czytelnika, ale nic po za tym. Dzieli się na dwie części wspomniane opowiadania jak i wywiad z autorką dotyczący tego jak to wszystko się zaczęło o jej zamiłowaniu do literatury agaty Ch. (nawet jedno z opowiadań jest na tej autorce wzorowane, choć do autorytetu wiele jeszcze brakuj) o tym jak zapisała się na kurs literacki i chciała pisać o miasteczku w którym mieszka..Nie mogę się zbytnio wypowiadać o autorce, ale z tego krótkiego wywiadu odnoszę wrażenie, że dzięki swej popularności zyskała miano...