fantasy, obyczajowa
komiksy
Wkp

W Fajerwerkach do handlarza dusz przychodzi chłopiec chcący sprzedać swoją duszę w zamian za pokaz sztucznych ogni, które zna tylko z opowieści. Oby się nie powtórzył! to zaskakująca w finale wizyta u psychoterapeuty, zaś Blask skutecznie straszy i wzrusza. Sebastian Skrobol rysuje komiksy, które zachwycą miłośników dobrej ilustracji w każdym wieku. Charakterystyczna kreska i maestria...

Sebastian Skrobol rysuje komiksy, które zachwycą miłośników dobrej ilustracji w każdym wieku. Charakterystyczna kreska i maestria kolorysty sprawiły, że Skrobol przebojem wdarł się na polską scenę komiksową.

Od wielu lat komiksy z rysunkami Sebastiana Skrobola i scenariuszami uznanych twórców jakimi są Wojda i Sztybor, zdobywają nagrody na konkursach branżowych. Rozproszone w pokonkursowych antologiach, w końcu w jednym miejscu - w albumie Mute, w którym znajdziecie też kilka premierowych opowieści komiksowych.

źródło opisu: Wydawnictwo Komiksowe, 2016

źródło okładki: http://www.sklep.gildia.pl/

Wkp | 2016-10-04
Przeczytana: 04 października 2016

MUTE NA MOJE OCZY

Sebastian Skrobol, zwycięzca konkursu na stypendium komiksowe sklepu Gildia.pl, jakiś czas temu zaprezentował nam bardzo udany album „Quiet Little Melody: A Simply Fairytale”. Jednakże nie jest to jedyny tytuł w jego bibliografii. Przez lata krótkie formy jego autorstwa gościły to tu, to tam, czekając na zebranie w jednym tomie. I ta chwila właśnie nadeszła, a wraz z nią znakomita antologia, w której znów przede wszystkim królują ilustracje, chociaż tekstu także tym razem nie zabrakło.

Na „Mute” złożyło się trzynaście krótkich komiksowych opowieści stworzonych w latach 2009-2016. W każdej z nich, zakończonej przewrotną pointą, zwyczajność splata się z grozą, magią i fantastyką, czasem stanowiąc satyryczną humoreskę, to znów ocierając się o baśniowe klimaty. W „Każdy ma swoją wolność” dziwna istota marzy o sztabce złota leżącej na obelisku. Podobnie jest w „Fajerwerkach”, gdzie chłopiec chce sprzedać duszę w zamian za pokaz sztucznych ogni. Temat zresztą nie...

Arthaniel | 2017-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2017

Ładne to i rewelacyjnie wydane, ale cóż z tego, skoro zawarte w tym albumiku historyjki są błahe i wtórne? Raczej nie polecam, chyba że dla komiksowych estetów.

mineymoe | 2017-02-03
Na półkach: Przeczytane, 2017

Naprawdę nie ma szału. Na 13 przedstawionych historii, dwie były okej. Niestety, reszta nie była ani zaskakująca, ani nurtująca, ani szczególnie kreatywna. 20 minut lektury, ładnie wydane, przeczytane/obejrzane - zapomniane.

Przemek Skoczyński | 2016-10-05
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 05 października 2016

Jestem pod sporym wrażeniem. Nie oglądałem "Quiet Little Melody", ale zazwyczaj gdy przeglądałem na jej temat recenzje, padał zarzut o słabą fabułę w stosunku do pięknej oprawy graficznej. "Mute" podsumowuje współpracę Skrobola ze znanymi i uznanymi scenarzystami, jeśli dodamy do tego kapitalną kreskę i niesamowita kolorystykę, otrzymamy album, od którego trudno się oderwać. Po krótkiej analizie łatwo znaleźć różnice w sposobie opowiadania w zależności od scenarzysty. Historie wymyślone przez Sztybora są prostsze, ale zawsze zaskakują pointą. Prace z Wojdą są trudniejsze, bardziej pokręcone i wymagają większego skupienia. Specyficzne poczucie humoru i przewrotne zakończenia niesamowitych historii mogą przywołać luźne skojarzenia z twórczością Thomasa Otta, a jedna z opowieści (ta o zakochanych) jakby żywcem wycięta z Jasona. Zgaduję, że będzie to jeden z najważniejszych polskich komiksów tego roku.

wardusia | 2017-04-06

Cudowne rysunki i świetne scenariusze!

Oliee | 2017-09-29
Na półkach: Komiksy, Przeczytane