Magnetyzm: Od magnesu naturalnego do wędrówek biegunów

Tłumaczenie: Danuta Lis
Seria: Omega
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
Magnetism: From Lodestone to Polar Wandering
Grzegorz

Książka daje zwięzły opis zjawisk magnetycznych, poczynając od historii naturalnych magnesów, a kończąc na wędrówce biegunów, stwierdzonej na podstawie szczątkowego namagnesowania skał i minerałów. Autor podaje podstawy kwantowej teorii magnetyzmu i podsumowuje współczesną wiedzę o magnetyzmie Ziemi. Podaje on również, w jakim stopniu ostatnie badania magnetyzmu Ziemi wpłynęły na nasz pogląd o jej przeszłości.

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1970

źródło okładki: Zdjęcie autorskie