Jezioro łabędzie

Tłumaczenie: Justyna Gorce-Bałut
Wydawnictwo: Mamania
Le Lac des Cygnes

Historia najsłynniejszego baletu Piotra Czajkowskiego powraca w nowej odsłonie na misternych ażurowych ilustracjach Charlotte Gastaut.

Oto książę, który marzy o prawdziwej miłości. Oto księżniczka zamieniona w łabędzia przez czarnoksiężnika. Czy prawdziwa miłość zwycięży?

źródło opisu: http://mamania.pl

źródło okładki: http://mamania.pl

Ervisha | 2017-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2017

Jedna z najpiękniejszych książek jaką w życiu widziałam. Dokładnie przemyślana, przepięknie i starannie wykonana - prawdziwe dzieło sztuki.
Bogate w szczegóły, niejednokrotnie starannie wycięte w papierze misternym szlaczkiem (niczym wycinanki z papieru)nocne pejzaże w kolorze czerni, bieli i złota. Każda strona to oddzielne dzieło sztuki. Pod każdą ilustracją kryje się kolejna, która nie tylko stanowi przepiękny obraz, ale jednocześnie jest tłem do poprzedniej. Kiedy je obracamy obrazy ożywają i pobudzają wyobraźnię.
W takim wydaniu i takiej prezentacji klasyka nabiera innych barw. Idealna propozycja na prezent dla kogoś lub siebie.

Mamobab | 2017-08-03

Jak oddać w książce lekkość i ulotność? Jak przetłumaczyć subtelność tańca na język obrazu? Jak opowiedzieć znaną historię na nowo, za pomocą innych środków, tak by nie straciła nic ze swego uroku, ale nabrała nowych znaczeń, kontekstów?
Z tym zadaniem doskonale poradziła sobie francuska ilustratorka Charlotte Gastaut w niezwykłej autorskiej wersji „Jeziora łabędziego” na motywach klasycznego baletu Piotra Czajkowskiego.
Prosta historia o sile prawdziwej miłości, która potrafi przezwyciężyć zło, haniebną zdradę przedstawiona została w sposób wyjątkowy. Ażurowe, misterne wycinanki kojarzące się z delikatnością koronki, lekkością ptasich piór przeplatają poszczególne strony. Każde przewrócenie kartki otwiera nam nową scenę, którą możemy oglądać niemal w trójwymiarze. Za każdym razem czytelnik może odkrywać nowe znaczenia, wcześniej pominięte detale. Ta książka po prostu zdaje się żyć. Inny efekt wycinanki dadzą przy świetle lampy, inny w półmroku, a jeszcze odmienny w pełnym słońcu....

Abdita | 2017-01-30
Przeczytana: 09 marca 2017