O! Kapelusz!

Tłumaczenie: Katarzyna Domańska
Wydawnictwo: Dwie Siostry
We Found a Hat
żółwie, kapelusz, pokusa, Jon Klassen

Komicznie lapidarna bajka zwierzęca o przyjaźni wystawionej na próbę. Dwa żółwie znalazły kapelusz. Obu jest w nim do twarzy. Ale żółwie są dwa. A kapelusz tylko jeden. Autor książki "Gdzie jest moja czapeczka?" powraca z nową, równie błyskotliwą historią o zwierzętach, nakryciu głowy i pokusach, którym trudno się oprzeć. Znajdziecie w niej wszystko to, dzięki czemu Jon Klassen jest dziś...

Komicznie lapidarna bajka zwierzęca o przyjaźni wystawionej na próbę.

Dwa żółwie znalazły kapelusz.
Obu jest w nim do twarzy.
Ale żółwie są dwa.
A kapelusz tylko jeden.

Znajdziecie w niej wszystko to, dzięki czemu Jon Klassen jest dziś jednym z najgłośniejszych i najoryginalniejszych ilustratorów młodego pokolenia: filmową wyobraźnię, zwierzęcych bohaterów o komicznie wymownych spojrzeniach, mistrzowską oszczędność środków wyrazu, nieprzewidywalne zakończenie oraz nieodparty humor, przy którym nawet żółw by się uśmiał.

źródło opisu: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl

Villiana | 2016-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2016

Pewnego dnia dwa żółwie znajdują kapelusz, który bardzo im się podoba. Niestety pojawia się problem – kapelusz jest tylko jeden, a żółwiki są dwa. Jak wybrnąć z tej sytuacji?

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książeczki. Tekstu do poczytania jest w niej niewiele, jednakże treści między wierszami naprawdę sporo. Może stanowić dobry wstęp do rozmów z dziećmi. Dodatkowo żółwie wzbudzają ogromną sympatię.

Wizualnie książeczka jest również piękna, choć postawiono raczej na prostotę. Dla mnie było za dużo powtórzonych scen, rysunków, które różniły się tylko detalami, a zważywszy na to, że i tekstu mało i rysunki minimalistyczne, to skończyło się na tym, że przygoda z książeczką była w głównej mierze przerzucaniem kartek. Szkoda, bo spodziewałam się jakiejś dłuższej historii.

Daję siedem gwiazdek, moje pierwsze spotkanie z autorem i myślę, że jakaś magia w nim była, mimo iż niewielka.

napoleczce_pl | 2017-02-14
Przeczytana: 16 listopada 2016

Czapki z głów (a właściwie kapelusze)

Jeden kapelusz, dwa żółwie, trzy kaktusy, 10 kamieni - tyle wystarczyło Jonowi Klasennowi do opowiedzenia historii wywołującej dreszcze emocji, burzę dyskusji i zastanowień całą masę.

Pytanie stawiane przez ilustrującego autora naszym dzieciom (i nam) jest stare jak świat – mieć czy być, posiadać czy przeżywać? A wplatając w te dorosłe pytania, dziecięce „a dlaczego?” dostajemy na dwudziestu czterech kartach rozprawkę i zaczyn do rozważań tak poważnych, że tylko najmłodsi znajdą na nie prawdziwą odpowiedź.

Ilustracje Jona Klassena dzięki oszczędnej w szczegóły i umownej formie pozostawiają bardzo pojemną przestrzeń na interpretację drobnych niuansów pokazujących emocje i stany bohaterów.

Sztuka budowania nastroju jaką autor zaproponował nam - opierając całą strukturę emocji na ruchach oczu (a w zasadzie przesunięciach czarnej kulki imitującej tęczówkę) jednego z żółwi - jest tak wyraźna i sugestywna – że jestem przekonany, iż zostanie...

Dżin_z_tomikiem | 2017-08-20
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Akcja książki rozgrywa się na Dzikim Zachodzie. Właśnie tam pośród piachu, kaktusów i kamieni Jon Klassen osadza dwa żółwie i jeden kapelusz wzbudzający pożądanie obu kompanów. Przyglądają mu się, przymierzają, stwierdzają, że obu jest w nim do twarzy. W końcu przyjaciele zgodnie przyznają, że skoro kapelusz jest jeden, a ich jest dwóch, to powinni zostawić kapelusz za sobą i iść dalej. Czy ten prosty plan się powiedzie?

Historia żółwi i kapelusza podzielona została na trzy części: Kapelusz, Zachód słońca, Noc. Na narrację jest tutaj więcej miejsca niż w przypadku poprzednich dwóch części trylogii z uwagi na wydłużenie książki z 32 do 48 stron. Klassen oprawił swą opowieść niezwykle zgraną paletą barw, która idealnie oddaje upływające snującym się żółwiom godziny. Kolory subtelnie przechodzą od przydymionego pudrowego różu przez ciemniejące pomarańcze i brązy zachodzącego słońca do czerni nieba rozświetlonego migocącymi gwiazdami.

Podobnie jak w przypadku wcześniej wydanych...

książek: 1989
Karolina Sosnowska | 2017-07-26