Gotowy na zmartwychwstanie

Bałucki Ośrodek Kultury RONDO
2012-02-01
2012-02-01
30 min.

Natknąłem się na niego przypadkiem i zabrałem do zbadania, jako że lubię odkrywać nieznanych szerzej autorów.
Tomik o wierze, nadziei i chyba przede wszystkim o miłości (zawiedzionej?). Zbiór (imo) bardzo depresyjny i pełen boleści, cienisty, chmurny. Z drugiej strony pewnie podszyty nadzieją, ale jest ona przytłoczona jakimś dramatycznym emocjonalnym ciężarem, jakimś pesymizmem, chwilami jakby ulatywała. Pozytywne uczucie wzbudziło we mnie świadectwo wiary w Boga, zdaje się, że nie złamanej...
Wiersze są raczej intymne. Wyznania pochodzące z każdego wersu są jakoś dualistyczne w moim odbiorze - jednocześnie zanikanie jak i trwanie wcześniej wymienionych trzech cnót Boskich w autorze. Stąd to powątpiewanie - czy miłość zawiedziona?, wiara czasem aby nie złamana?, czy nadzieja nie ulatuje?
Zdecydowanie nie są to klimaty mistyczno-ezoteryczne, fantastyczne, pełne symboli, nawiązań do natury i legend oraz kwiecistego języka, które zwykły sobie mnie zaskarbiać. Warsztat i narzędzia są tu proste, można nawet rzec, niekompletne. Język prosty i brak interpunkcji, tytułów (nie jestem z tych, co to lubią; jednakże nie chcę podważać wizji autora). Na oko nie więcej niż trzydzieści-/czterdzieści-kilka nowych dla mnie i czarujących sformułowań, dwa wiersze* intrygujące, ale zawsze z dwoma lub trzema słowami bytującymi (niestety) w przełomowym miejscu wiersza i zgrzytającymi w moim odczuciu, i tylko ten jeden, który od początku do końca mnie zachwycił, "niewierny Tomasz", odnaleziony na samym końcu.
Jak każdą poezję i tą oceniam do bólu subiektywnie. I tak, po prostu, nie jest to zgoła mój styl, mój typ. Nie potrafię się przebić, pobudzić do refleksji.
Zatem przejdę gdzie indziej...

* *** (szukam cię/ wśród płócien),*** (kamień/ oszlifowany w moich dłoniach)

• Poezja

Dodaj cytat z książki Gotowy na zmartwychwstanie