Czekanie na cud

Okładka książki Czekanie na cud Sławomir Tomczak
Okładka książki Czekanie na cud
Sławomir Tomczak Wydawnictwo: Śródmiejski Ośrodek Kultury Seria: Dać świadectwo poezja
poezja

"anioł stróż pobłądził

naiwnie wierzył że można wziąć wolne

od zmagania się

ze złem"

(fragment jednego z wierszy)

Dziś napisze kilka słów o tomiku Sławomira Tomczaka. Dla mnie to szczególny tomik. Dlaczego? Dane mi było poznać Sławka. Przez 3 lata uczęszczaliśmy do jednej szkoły. Weekendy, w które dane nam było troche porozmawiać zawsze były ciekawe. Od pierwszej chwili wyczuliśmy, że mamy inne dusze niż reszta. Nie zaprzyjaźniliśmy się. Jednak mamy pewne wspólne doświadczenia, dzięki którym doskonale się rozumiemy. Wiem też, że mogę na niego liczyć i mam nadzieje, że on wie, że może liczyć na mnie. W szkole zawsze towarzyszyła mi książka. Sławek widząc to postanowił podzielić się ze mną swoimi wierszami. Jestem za to ogromnie wdzięczna. Długo nie mogłam się zebrać z napisaniem o nich. Jednak dziś już chyba umiem :)

Przejdźmy jednak do tomiku. Wiersze Sławomira Tomczaka poruszają tematy życia oraz duszy. Jest to kolejny poeta nie używający interpunkcji. Kolejny, który daje wolność czytelnikowi. Czytelnik interpretuje wiersze na swój sposób. Czytelnik dodaje kropki i przecinki. Ostatnio coraz bardziej to lubie. Kiedyś nie lubiłam. Teraz doceniam wolność :) W tomiku "Czekanie na cud" wiele wierszy nie ma tytuły. Nie wiem czy jest to zabieg celowy. Jednak po raz kolejny czytelnik może nam "nadać" tytuł. Tytuł, który według niego najbardziej pasuje. Tomik składa się z 56 utworów. Połowa z nich posiada tytuł. Połowa nie. Wiersze są średniej długości.

W poezji Tomczaka widzać wiele nawiązań do mitologii (np. Ikar),religii katolickiej (np. Aniołowie, ukrzyżowanie). Metafory, którymi posługuje się poeta są zrozumiałe.

Moimi ulubionymi wierszami są:

"***" (mam)

"***" (coraz mniej piszę)

"Czwarte przykazanie"

"***" (mówiłem)

"alzheimer"

"naucz mnie"

"Ikar"

"Ikar (II)"

"***" (dziękuję ci za kawiaty)

"prośba"

"***" (powiedz oczami co czujesz)

Ulubione fragmenty:

"idę po cienkiej tafli przeznaczenia

szukam skrzydeł" (wiersz ze strony 6)

"bo pewność

zabija

na pewno" (wiersz ze strony 8)

"coraz mniej piszę

wolniej oddycham

i krzywo idę" (wiersz ze strony 9)

"może dlatego że samobójstwo nie jest już modne

a ludzie, którzymają już dość nie robią tego z miłości

tylko z braku możliwości tworzenia swojego piękna" (wiersz ze strony 24)

"zamknięty w czasie

pozbawiony prawdy

nabieram pewności

że jestem nijaki" (wiersz ze strony 29)

"wszyscy zabijamy Boga

w jedwabnych rękawiczkach

aby ukryć odciski zbrodni" (wiersz ze strony 48)

Wierszem naj dla mnie jest wiersz: "jestem"

jestem - choć boję się być

jestem - bo bardziej boję się nie być

gdy widzę

jak umiera

umiera się strasznie

gdyby nie Bóg

miałbym żal do siebie

że jestem

Moja ocena: *****

Skala ocen: * nie polecam ** nie moja bajka *** daje radę **** dobra ***** bardzo dobra ****** lotta poleca

"anioł stróż pobłądził

naiwnie wierzył że można wziąć wolne

od zmagania się

ze złem"

(fragment jednego z wierszy)

Dodaj cytat z książki Czekanie na cud